Co dzisiaj gotujesz na obiad ? #8

31 sierpnia 2016 10:31 / 1 osobie podoba się ten post
Dzisiaj - zgodnie z życzeniem Pdp - zupa ogórkowa na żeberku. Narzekać nie będę, bo to jedna z moich ulubionych
31 sierpnia 2016 10:42 / 1 osobie podoba się ten post
mleczkovoll40

Kiwi czy kiwasz :-)

Kiwam kiwi. -
31 sierpnia 2016 10:50
Napiszcie proszę co ugotować z kapustą kwaszona tylko tak typowo po niemiecku.
31 sierpnia 2016 11:18 / 3 osobom podoba się ten post
gosiako

Napiszcie proszę co ugotować z kapustą kwaszona tylko tak typowo po niemiecku.

Obgotowujé kapustę ,doprawiamy do smaku.Boczek drobno kroję i podsmażam na patelni z cebulą.Na talerz szpecle,obok kapusta i boczek.Moja babcia bardzo lubi.
31 sierpnia 2016 11:39 / 4 osobom podoba się ten post
Kurki z cebulką w sosie śmietankowym, ryż, jakaś sałatka
31 sierpnia 2016 11:41 / 3 osobom podoba się ten post
Danie jednogarnkowe- mięso, papryka, cebula, marchew , ziemniaki, zielona pietruszka, bulion , koncentrat.Wszystko razem ugotowane i szafa gra. Ostatnio mam lenia do gotowania.
31 sierpnia 2016 12:21 / 1 osobie podoba się ten post
U mnie obiad z wczoraj .
31 sierpnia 2016 12:39 / 6 osobom podoba się ten post
Kotlet mielony drobiowo-wieprzowy,biala kapusta zasmażana z koperkiem,wczorajsza czerwona kapusta,ziemniaki.
31 sierpnia 2016 12:41 / 4 osobom podoba się ten post
W przerwie między zupkami zrobiłam dzisiaj mielone. Dla mnie klasyczny dla dziadka w formie pulpecików w sosie. Marchewka z groszkiem i odsmażane ziemniaczki. Miałam z nich kopytka robić ale się rozmyśliłam.
31 sierpnia 2016 13:41 / 4 osobom podoba się ten post
Ziemniaki , karkówka i mizeria .
31 sierpnia 2016 14:14 / 1 osobie podoba się ten post
Tost z maslem , szynka i jajko sadzone
Wedlug zalecen.
31 sierpnia 2016 15:34 / 1 osobie podoba się ten post
Spaghetti.
31 sierpnia 2016 17:33 / 1 osobie podoba się ten post
mleczkovoll40

A ja słyszałam , że to  MacGyver :-)

Mac Gyver gotuje grzałką ze spinacza biurowego KOMPOT 
31 sierpnia 2016 17:51
gosiako

Napiszcie proszę co ugotować z kapustą kwaszona tylko tak typowo po niemiecku.

Mogę wysłać proste tam coś,. lecz publicznie się wstydzę.
31 sierpnia 2016 18:02 / 5 osobom podoba się ten post
lolowa

będę wdzięczna - buzi buzi !!!!

Z opóźnieniem, ale podaję przepis :)
Jeżeli nie kupisz gdzieś głowy kiszonej kapusty-ponoć można dostać, ale trzeba się nachodzić, byle nie za daleko-to trzeba ukisić samemu. Mniej więcej tak:
Wrzucasz np. sąsiadce, która kisi kapustę szatkowaną, główkę kapusty do beczki i czekasz 1 do dwoch tygodni, albo robisz solankę taką jak do kiszenia ogórków i zalewasz nią główkę kapusty-można dodać czosnek do smaku i skórkę chleba razowego, co by przyspieszyć proces. Po tygodniu lub dwóch, jak chcesz to możesz i 3 tygodnie kisić-kapusta powinna być dobra. Trzeba próbowac podczas kiszenia czy jest już wystarczająco kwaśna.

Taką już ukiszoną kapustę trzeba ugotować. Wyciąć głąb, lekko poluzować liście , włożyc do wody z zielem angielskim i niewielką ilością cukru. Trzeba kapustę po 20 minutach gotowania na jednej stronie, obrócić i gotowac kolejne 20 min-tak mniej więcej.

Kapustę wyjąc,wystudzic, porozdzielac liscie , skroić ten gruby nerw na każdym liściu. 
Dalej w liście zawijać farsz własnego pomysłu-ale osobiście polecam taki z kaszy gryczanej i grzybów z cebulką. Suszone, namoczone poprzedniego dnia grzyby pokroić i razem z pokrojoną cebulą przesmazyć na maśle. Doprawić solą , pieprzem i estragonem. Wymieszać z kaszą gryczaną, dodać surowe żółtko, ew. doprawic i robić gołąbki. 
Ale do tych gołąbków normalny farsz z ryżu i mielonego mięsa też pasuje. Tu po prostu popuść wodze fantazji.

Zawinięte gołąbki ułożyć w garnku- ja to robię na plastrach cebuli, wtedy sos jest smaczniejszy. Zalać bulionem , bądż osoloną wodą, zagotować i dusić pod przykryciem, albo w piekarniku. Kiedy gołąbki są już prawie gotowe, można na wierzch połozyc białą kiełbasę i "dodusić" . Niektórzy przekładają tez warstwy gołąbków białą kiełbasą-no, ale co kto lubi i co ma tam w planach :)

Kiedy gołąbki są gotowe, to należy zlać wodę w której się gotowały i zrobić z niej sos. Można tę wodę wlac do podduszonych wczesniej pieczarek, bądź innych grzybów, pogotować trochę, zaciągnąć jaką zasmażką, doprawić i sosik gotowy, który potraktowany delikatnie blenderem robi się naprawdę pyszny. Można ten sos zaciągnąć śmietanką. 
Następnie takim sosem zalewamy gołabki i wstawiamy na godzinkę do piekarnika nagrzanego do 80 stopni, aby sobie poleżakowały. Ale można podawać od razu.
Smacznego.