Czy ubiór opiekunów wpływa na podopiecznego?

29 lutego 2024 09:17

Często mamy do czynienia z tym, że w codziennym życiu nieświadomie oceniamy innych ludzi na podstawie ich wyglądu, w tym ubioru. To, co nosimy, często wywołuje pierwsze wrażenie, które może wpłynąć na to, jak jesteśmy odbierani przez innych. W przypadku opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, ubiór może mieć znaczący wpływ na relacje z podopiecznymi. Ubieranie się w sposób schludny i odpowiedni do charakteru pracy jako opiekun może stworzyć pozytywne wrażenie na podopiecznych. Zjawisko to często jest nazywane “efektem ubrania”, oznacza to, że to, co nosimy, ma wpływ na nasze zachowanie i to, jak jesteśmy przez innych postrzegani.

Zaufanie i profesjonalizm: Ubieranie się w sposób profesjonalny, na przykład w biały fartuch pielęgniarski lub strój opiekuna, pomaga podopiecznym poczuć się bardziej zaopiekowanymi oraz bezpiecznie. Tego typu strój symbolizuje profesjonalizm i dbałość o ich dobro, co z kolei buduje zaufanie.

Rozpoznawalność i identyfikacja: Jednolity ubiór opiekuna pomaga w identyfikacji i rozpoznawalności dla podopiecznych. Kiedy osoba starsza lub niepełnosprawna widzi opiekuna w charakterystycznym stroju, łatwiej jest zidentyfikować go jako osobę, która jest tam po to, by pomagać i wspierać.

Klimat spokoju i bezpieczeństwa: Opiekunowie, którzy ubierają się w sposób schludny i dostosowany do swojej roli, mogą stworzyć klimat bezpieczeństwa i spokoju dla podopiecznych. To dlatego, że wybierając opiekuna w jednolitym stroju, osoba starsza może łatwiej zrozumieć, że ta osoba jest tam, by pomóc i zadbać o jej potrzeby. Wzmacnianie Autorytetu: Ubieranie się w profesjonalny sposób może również wzmacniać autorytet opiekuna. Podopieczni dość często bardziej słuchają się osób, które wydają się pewne siebie i profesjonalne, a odpowiedni strój może przyczynić się do wywołania takiego odczucia.

Wiemy, że każdy podopieczny jest inny, i istnieją przypadki, w których wybór ubioru może być mniej znaczący. Niemniej jednak, ogólnie rzecz biorąc, ubiór opiekuna może wpłynąć na to, jak jest odbierany przez podopiecznego. Dlatego wiele placówek opieki i opiekunów indywidualnych wybiera profesjonalne stroje jako część swojej praktyki, aby zbudować pozytywny klimat opieki i wzmacniać relacje z podopiecznymi. Warto zrozumieć, że nie chodzi tu tylko o strój, ale o to, jakie wrażenie chcemy wywołać i jakie relacje chcemy zbudować z osobami, którym pomagamy. Tego typu, profesjonalny ubiór jest jednym z narzędzi w tworzeniu pozytywnych relacji opartych na szacunku oraz zaufaniu.


Artykuł promowany https://aktivmed24.pl/


 

29 lutego 2024 11:41 / 2 osobom podoba się ten post
Nie do końca się z tym zgadzam,ale to tylko na podstawie własnych doświadczeń . Podopieczni,przynajmniej moje podopieczne,bo pracowałam tylko z kobietami, lubią jak opiekunka jest zadbana,ładnie ubrana a nie nosząca codziennie ten sam strój. Nie mówię tutaj o tym,żeby wyglądać jak na wybiegu,bez przesady i nie wyzywająco,po prostu ładnie. Często seniorzy którymi się opiekujemy,niekoniecznie chcą pokazywać światu ,że są zależni od innych osób. Opiekunka w prywatnym stroju,to osoba towarzysząca,można wziąć ją za córkę,członka rodziny czy znajomą. Plusem jest także to,że przywiązując uwagę do naszego wyglądu,automatycznie dbamy o wygląd podopiecznych. Staramy się ,żeby ubrani byli w pasujące do siebie rzeczy,a nie pierwsze z góry,które leżą na półce czy wiszą na wieszaku. A to naprawdę poprawia ich samopoczucie. Tyle się mówi o tym,że indywidualna opiekunka czy opiekun,mieszkający w czasie zlecenia z podopiecznymi,powinni zadbać o to ,aby powierzeni ich opiece starsi ludzie,czuli się tak i mogli żyć tak ,w zależności od tego oczywiście,jaki jest ich stan zdrowia,jak żyli "przed opiekunką". Czy "umundurowana" ,obca osoba w domu,nie będzie im przypominała na każdym kroku o tym,że "to już było i nie wróci więcej "?. 
Jaki służbowy ubiór zapewni opiekunowi wygodę i swobodne wykonywanie jego pracy? Sprzątamy,gotujemy,pierzemy,czasami grzebiemy w ogródkach,towarzyszymy podopiecznym w wyjściach i spotkaniach,a to wszystko wymaga stosownego ubioru.
W ośrodkach zamkniętych ,w służbach takich jak Pflegedienst,jednolity ubiór jak najbardziej. Zatrudnione tam osoby noszą stroje odpowiednie do rodzaju wykonywanej przez nich pracy ,a wykonują określone zadania,pracują na zmiany ,po kilku czy kilkunastu godzinach wracają do domu.
Opiekunowie 24/24 są ciągle w pracy,jesteśmy od zadań wszelakich a najczęściej od wszystkiego.
Nie wyobrażam sobie siebie w tej pracy w "mundurku". I nie uważam że taki strój wzbudziłby więcej zaufania do mnie, czy był dowodem mojego profesjonalizmu. Ja jestem na nie.
29 lutego 2024 16:07 / 2 osobom podoba się ten post
Jednolity strój używałam pracując z osobą z zaawansowaną demencja . Biały mundurek wywoływał większe poważanie i posłuszeństwo . Byłam wtedy Pflegedienst  , że zlecona wieczorna toaleta . 
Zadbany  ubiór chyba pomaga w pracy. I podopiecznym i mnie samej . 
01 marca 2024 21:45 / 2 osobom podoba się ten post
Gusia29

Nie do końca się z tym zgadzam,ale to tylko na podstawie własnych doświadczeń . Podopieczni,przynajmniej moje podopieczne,bo pracowałam tylko z kobietami, lubią jak opiekunka jest zadbana,ładnie ubrana a nie nosząca codziennie ten sam strój. Nie mówię tutaj o tym,żeby wyglądać jak na wybiegu,bez przesady i nie wyzywająco,po prostu ładnie. Często seniorzy którymi się opiekujemy,niekoniecznie chcą pokazywać światu ,że są zależni od innych osób. Opiekunka w prywatnym stroju,to osoba towarzysząca,można wziąć ją za córkę,członka rodziny czy znajomą. Plusem jest także to,że przywiązując uwagę do naszego wyglądu,automatycznie dbamy o wygląd podopiecznych. Staramy się ,żeby ubrani byli w pasujące do siebie rzeczy,a nie pierwsze z góry,które leżą na półce czy wiszą na wieszaku. A to naprawdę poprawia ich samopoczucie. Tyle się mówi o tym,że indywidualna opiekunka czy opiekun,mieszkający w czasie zlecenia z podopiecznymi,powinni zadbać o to ,aby powierzeni ich opiece starsi ludzie,czuli się tak i mogli żyć tak ,w zależności od tego oczywiście,jaki jest ich stan zdrowia,jak żyli "przed opiekunką". Czy "umundurowana" ,obca osoba w domu,nie będzie im przypominała na każdym kroku o tym,że "to już było i nie wróci więcej "?. 
Jaki służbowy ubiór zapewni opiekunowi wygodę i swobodne wykonywanie jego pracy? Sprzątamy,gotujemy,pierzemy,czasami grzebiemy w ogródkach,towarzyszymy podopiecznym w wyjściach i spotkaniach,a to wszystko wymaga stosownego ubioru.
W ośrodkach zamkniętych ,w służbach takich jak Pflegedienst,jednolity ubiór jak najbardziej. Zatrudnione tam osoby noszą stroje odpowiednie do rodzaju wykonywanej przez nich pracy ,a wykonują określone zadania,pracują na zmiany ,po kilku czy kilkunastu godzinach wracają do domu.
Opiekunowie 24/24 są ciągle w pracy,jesteśmy od zadań wszelakich a najczęściej od wszystkiego.
Nie wyobrażam sobie siebie w tej pracy w "mundurku". I nie uważam że taki strój wzbudziłby więcej zaufania do mnie, czy był dowodem mojego profesjonalizmu. Ja jestem na nie.

100% zgoda. Również uważam , że uniformizacja opiekunów, którzy mieszkają z podopiecznymi wniosłaby więcej szkody niż pozytku. Zamiast zaznaczac profesjonalizm mundurkiem-wystarczy okazać go dobrą wolą i zrozumieniem dla choroby i starości.
Po drugie chyba wszyscy wiedzą czym jest syndrom białego fartucha? Z tego powodu podpieczni boją się szpitali.
Zawsze wolalam mieć swiadomośc, ze podpieczni się ze mną komfortowo czują, bez względu na to , że przygnieciony autorytetem mundurka dawaliby się łatwiej "prowadzić. W szpitalach uniformy służą raczej celom higienicznym, gdzie pacjentów jest wielu .
01 marca 2024 21:48 / 1 osobie podoba się ten post
Zdublowalam post, teraz muszę coś naskrobać aby wątku nie wcięło.