Emerytury i renty w Polsce i za granicą

30 maja 2013 21:49
Kasiu63 obys miala racje... w Polsce mam przepracowanych 22 lata... i moglabym w tym roku przejsc na emeryture... ale ktoras z Was pisze... ze 197 zl za 20 przepracowanych lat otrzyma... to jakies nieporozumienie... prawda....
30 maja 2013 21:52
kika1

Misiek... niby po pieciu latach pracy w Niemczech masz prawo do renty... pytanie tylko czy ja otrzymasz... i obniz kwote do 200€ a nie 300€... Spojrzalam na Twoj wiek... czeka Cie wiec duzo... duzo lat pracy i jak osiagniesz 600-700 € renty... to bedziesz do szczesliwcow nalezal... czy nie lepiej /podpowiada jeden z obeznanych w temacie/ nie nadwyrezac sie i otrzymywac socjalna rente-zapomoge... ktora bedzie wynosila tyle co Twoja przyszla renta... a co z polska renta... mowia... zeby przenosic ze ZUS i to jak najszybciej do niemieckiego ubezpieczyciela... bo ZUS sie wali i za dwa lata beda tylko piekne budynki do wynajecia staly....  
Mam obecnie 60 lat i przepracowanych 11 w Niemczech - czeka mnie jeszcze 5 lat.... mezczyzna w moim wieku pracuje 2 lata dluzej... renty tutejsze naprawde nie powalaja z nog... tym bardziej... ze moje nalezaly przez pierwsze lata do minimalnych od kilku lat do nieco wyzszych ale i tak nie pozwalajacych o marzeniu Miska... moja bedzie wynosila dokladnie 644 € o ile przepracuje nastepne 5 lat... smutna perspektywa... dlatego tez proponuje comiesieczna dobrowolna dlugoterminowa wplate... to bedzie realna szansa na godne zycie... tak mysle...

Znowu mogę zostać odsądzony od czci i wiary, ale ja już mam polską emeryturę. Tak więc niemiecka bedzie tylko dodatkiem do tego, co już mam i myślę, że to mi wystarczy. Nie mam zamiaru pracowwać tu jeszcze "dużo...dużo lat".
30 maja 2013 21:55
Mam taki sam plan jak misiek.Nie wiem czy mi się uda,ale chcę mieć kawałek niemieckiej emerytury.
30 maja 2013 21:56
misiekFfm

No to masz odpowiedź.
Ja akurat jestem w grupie, która może otrzymać emeryturę w wieku 60 lat, więc po przepracowaniu 5 lat jeszcze rok poczekam, aż zaczną mi ją wypłacać /jak wytrzymam;-)/.
Kobiety, o których piszesz, maja wybór. Jeżeli pracowała, ale emerytura po mężu jest korzystniejsza, to ją pobiera. jezeli nie pracowała, to dostaje ją po meżu z urzędu. Jezeli pracuje nadal, to i tak otrzymuje cząstke emerytury po zmarłym mężu /wiem to z pierwszej ręki/.

Misiek... jestem od Ciebie 5 lat starsza... i nie mam prawa do przejscia na rente... chyba... ze chorobowa... /orzeczenie 60% inwalidztwa/ oczywiscie... zmniejszona o procenty /na dzisiaj nie wiem o ile... nie interesowalam sie/ a Ty w wieku 60 lat... chyba... ze za specjalne zaslugi... czego zycze oczywiscie:)))
30 maja 2013 22:04 / 1 osobie podoba się ten post
Emerytura za pracę

W Niemczech pracownicy mają potrącane składki po uzyskaniu 66 tys. euro dochodów (w zachodnich landach) i 55,8 tys. euro. (w landach wschodnich). Dzięki opłacaniu składek polscy pracownicy mogą pod pewnymi warunkami liczyć na niemiecką emeryturę. Muszą mieć ukończone 65 lat i co najmniej pięć lat pracy za Odrą. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc pracy przypadający po ukończeniu 65. roku życia.

Jeśli ktoś pracował krócej niż pięć lat, nie otrzyma niemieckiej emerytury. Ma to jednak znaczenie przy wyliczaniu polskiej emerytury dla osób będących w starym systemie. ZUS musi dodać do okresów ubezpieczenia w Polsce także ten niemiecki. Okres ubezpieczenia niemieckiego nie będzie miał znaczenia dla młodszych osób. Oni otrzymają emeryturę zależną od kwoty składek zgromadzonych w ZUS i OFE.

– Okres przepracowany w Niemczech będzie ważny dla ustalenia tzw. emerytury minimalnej – mówi Ewa Bednarczyk, wicedyrektor departamentu rent zagranicznych w centrali ZUS.

Aby ją uzyskać, kobieta musi mieć 20 lat ubezpieczenia, a mężczyzna 25 lat i mieszkać w Polsce. Jeśli zabraknie tego stażu za pracę w Polsce, ZUS uwzględni zatrudnienie za granicą.

Renta za chorobę

Osobie zatrudnionej w Niemczech, która zachoruje, przysługuje zasiłek chorobowy przez 42 dni (6 tygodni). Kasa chorych wypłaca zasiłek chorobowy najdłużej przez 78 tygodni w ciągu 3 lat. Jego wysokość wynosi 70 proc. ostatniego wynagrodzenia brutto, ale nie więcej niż 90 proc. Chory musi w ciągu 3 dni poinformować pracodawcę o tym, że jest niezdolny do pracy i złożyć w kasie chorych zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach.

– Kwota zasiłku i obowiązki pracownika są podobne jak w Polsce – mówi Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

Polski pracownik, który zachorował na terenie Niemiec, może się ubiegać o rentę.

– W Niemczech obowiązuje renta z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej – mówi Angelika Schmid, adwokat z kancelarii Noerr.

Ta jest przyznawana od roku do maksymalnie trzech lat.

Wypadek w pracy

Każdy pracownik w Niemczech jest objęty ustawowym ubezpieczeniem wypadkowym.

– Droga do i z pracy zaczyna się przy tym z chwilą przekroczenia progu domu wzgl. bramy zakładu – mówi mec. Angelika Schmid.

Obejmuje ono zdarzenia, które wystąpią w miejscu pracy, w drodze do niej i z powrotem. Ubezpieczenie to obejmuje również choroby zawodowe.

Jeśli pracownik na skutek wypadku jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy dni, przysługują mu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Dzięki temu pracownik ma zapewnioną kompleksową opiekę, świadczenia na przekwalifikowanie, czy wypłatę renty wypadkowej i odszkodowania na wypadek śmierci. Inaczej niż w polskim systemie ubezpieczenia wypadkowego w Niemczech nie przysługuje świadczenie pieniężne w postaci jednorazowego odszkodowania.
30 maja 2013 22:10 / 1 osobie podoba się ten post
ania37

Emerytura za pracę

W Niemczech pracownicy mają potrącane składki po uzyskaniu 66 tys. euro dochodów (w zachodnich landach) i 55,8 tys. euro. (w landach wschodnich). Dzięki opłacaniu składek polscy pracownicy mogą pod pewnymi warunkami liczyć na niemiecką emeryturę. Muszą mieć ukończone 65 lat i co najmniej pięć lat pracy za Odrą. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc pracy przypadający po ukończeniu 65. roku życia.

Jeśli ktoś pracował krócej niż pięć lat, nie otrzyma niemieckiej emerytury. Ma to jednak znaczenie przy wyliczaniu polskiej emerytury dla osób będących w starym systemie. ZUS musi dodać do okresów ubezpieczenia w Polsce także ten niemiecki. Okres ubezpieczenia niemieckiego nie będzie miał znaczenia dla młodszych osób. Oni otrzymają emeryturę zależną od kwoty składek zgromadzonych w ZUS i OFE.

– Okres przepracowany w Niemczech będzie ważny dla ustalenia tzw. emerytury minimalnej – mówi Ewa Bednarczyk, wicedyrektor departamentu rent zagranicznych w centrali ZUS.

Aby ją uzyskać, kobieta musi mieć 20 lat ubezpieczenia, a mężczyzna 25 lat i mieszkać w Polsce. Jeśli zabraknie tego stażu za pracę w Polsce, ZUS uwzględni zatrudnienie za granicą.

Renta za chorobę

Osobie zatrudnionej w Niemczech, która zachoruje, przysługuje zasiłek chorobowy przez 42 dni (6 tygodni). Kasa chorych wypłaca zasiłek chorobowy najdłużej przez 78 tygodni w ciągu 3 lat. Jego wysokość wynosi 70 proc. ostatniego wynagrodzenia brutto, ale nie więcej niż 90 proc. Chory musi w ciągu 3 dni poinformować pracodawcę o tym, że jest niezdolny do pracy i złożyć w kasie chorych zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach.

– Kwota zasiłku i obowiązki pracownika są podobne jak w Polsce – mówi Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

Polski pracownik, który zachorował na terenie Niemiec, może się ubiegać o rentę.

– W Niemczech obowiązuje renta z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej – mówi Angelika Schmid, adwokat z kancelarii Noerr.

Ta jest przyznawana od roku do maksymalnie trzech lat.

Wypadek w pracy

Każdy pracownik w Niemczech jest objęty ustawowym ubezpieczeniem wypadkowym.

– Droga do i z pracy zaczyna się przy tym z chwilą przekroczenia progu domu wzgl. bramy zakładu – mówi mec. Angelika Schmid.

Obejmuje ono zdarzenia, które wystąpią w miejscu pracy, w drodze do niej i z powrotem. Ubezpieczenie to obejmuje również choroby zawodowe.

Jeśli pracownik na skutek wypadku jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy dni, przysługują mu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Dzięki temu pracownik ma zapewnioną kompleksową opiekę, świadczenia na przekwalifikowanie, czy wypłatę renty wypadkowej i odszkodowania na wypadek śmierci. Inaczej niż w polskim systemie ubezpieczenia wypadkowego w Niemczech nie przysługuje świadczenie pieniężne w postaci jednorazowego odszkodowania.

30 maja 2013 22:15 / 1 osobie podoba się ten post
kika1

Misiek... jestem od Ciebie 5 lat starsza... i nie mam prawa do przejscia na rente... chyba... ze chorobowa... /orzeczenie 60% inwalidztwa/ oczywiscie... zmniejszona o procenty /na dzisiaj nie wiem o ile... nie interesowalam sie/ a Ty w wieku 60 lat... chyba... ze za specjalne zaslugi... czego zycze oczywiscie:)))

Oj tam! Zaraz za zasługi.
Po prostu ciężko pracowałem, żebyście mogły spokojnie spać.
A w Polsce mam emeryturę z dodatkiem za grupę inwalidzką.
Przepraszam, ale tak wyszło ;-).
30 maja 2013 22:26
Misiek... masz glowe na karku... do pozostalych.... oczywiscie wysokosc mojej renty niemieckiej nie musi byc taka... jaka podalam... to tylko przyklad dla osob... ktore spodziewaja sie kokosow.... Niemcy potrafia liczyc... ale jakby nie liczyc:((( jest pewniejsza niz Polska...
30 maja 2013 22:28
ania37

Emerytura za pracę

W Niemczech pracownicy mają potrącane składki po uzyskaniu 66 tys. euro dochodów (w zachodnich landach) i 55,8 tys. euro. (w landach wschodnich). Dzięki opłacaniu składek polscy pracownicy mogą pod pewnymi warunkami liczyć na niemiecką emeryturę. Muszą mieć ukończone 65 lat i co najmniej pięć lat pracy za Odrą. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc pracy przypadający po ukończeniu 65. roku życia.

Jeśli ktoś pracował krócej niż pięć lat, nie otrzyma niemieckiej emerytury. Ma to jednak znaczenie przy wyliczaniu polskiej emerytury dla osób będących w starym systemie. ZUS musi dodać do okresów ubezpieczenia w Polsce także ten niemiecki. Okres ubezpieczenia niemieckiego nie będzie miał znaczenia dla młodszych osób. Oni otrzymają emeryturę zależną od kwoty składek zgromadzonych w ZUS i OFE.

– Okres przepracowany w Niemczech będzie ważny dla ustalenia tzw. emerytury minimalnej – mówi Ewa Bednarczyk, wicedyrektor departamentu rent zagranicznych w centrali ZUS.

Aby ją uzyskać, kobieta musi mieć 20 lat ubezpieczenia, a mężczyzna 25 lat i mieszkać w Polsce. Jeśli zabraknie tego stażu za pracę w Polsce, ZUS uwzględni zatrudnienie za granicą.

Renta za chorobę

Osobie zatrudnionej w Niemczech, która zachoruje, przysługuje zasiłek chorobowy przez 42 dni (6 tygodni). Kasa chorych wypłaca zasiłek chorobowy najdłużej przez 78 tygodni w ciągu 3 lat. Jego wysokość wynosi 70 proc. ostatniego wynagrodzenia brutto, ale nie więcej niż 90 proc. Chory musi w ciągu 3 dni poinformować pracodawcę o tym, że jest niezdolny do pracy i złożyć w kasie chorych zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach.

– Kwota zasiłku i obowiązki pracownika są podobne jak w Polsce – mówi Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

Polski pracownik, który zachorował na terenie Niemiec, może się ubiegać o rentę.

– W Niemczech obowiązuje renta z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej – mówi Angelika Schmid, adwokat z kancelarii Noerr.

Ta jest przyznawana od roku do maksymalnie trzech lat.

Wypadek w pracy

Każdy pracownik w Niemczech jest objęty ustawowym ubezpieczeniem wypadkowym.

– Droga do i z pracy zaczyna się przy tym z chwilą przekroczenia progu domu wzgl. bramy zakładu – mówi mec. Angelika Schmid.

Obejmuje ono zdarzenia, które wystąpią w miejscu pracy, w drodze do niej i z powrotem. Ubezpieczenie to obejmuje również choroby zawodowe.

Jeśli pracownik na skutek wypadku jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy dni, przysługują mu świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Dzięki temu pracownik ma zapewnioną kompleksową opiekę, świadczenia na przekwalifikowanie, czy wypłatę renty wypadkowej i odszkodowania na wypadek śmierci. Inaczej niż w polskim systemie ubezpieczenia wypadkowego w Niemczech nie przysługuje świadczenie pieniężne w postaci jednorazowego odszkodowania.

Ania37 dziekuje... za informacje jak najbardziej potrzebne nam wszystkim...
06 czerwca 2013 17:50
http://www.arbeitlandia.eu/prawo/77,emerytura-w-niemczech.html

to znalazłam przed chwilą jasno i rzeczowo napisane ;)
06 czerwca 2013 17:56
ania37

http://www.arbeitlandia.eu/prawo/77,emerytura-w-niemczech.html

to znalazłam przed chwilą jasno i rzeczowo napisane ;)

Wszystko poza malym wyjatkiem sie zgadza... dobrze ze nam podrzucasz takie materialy... dobrze ze trzymasz lapke na pulsie... dziekuje/my;)))
06 czerwca 2013 18:00
kika1

Wszystko poza malym wyjatkiem sie zgadza... dobrze ze nam podrzucasz takie materialy... dobrze ze trzymasz lapke na pulsie... dziekuje/my;)))

tzn ? ;)
06 czerwca 2013 18:13
zasluzylas sobie na "sympatyczna" a od siebie dodam... mila... fajna i bardzo przydatna... bedzie milo... jesli bedziesz dalej nas informowala o przyslugujacych nam prawach i obowiazkach:)))
06 czerwca 2013 18:25
kika1

zasluzylas sobie na "sympatyczna" a od siebie dodam... mila... fajna i bardzo przydatna... bedzie milo... jesli bedziesz dalej nas informowala o przyslugujacych nam prawach i obowiazkach:)))

kika1,ja tylko wyszukuję to co nam wszystkim może pomóc...osobiście mam inne zdanie na ten temat,ale zachowam to dla siebie...:)
18 czerwca 2013 08:45
Wklejam się z takim tematem!
Jestem przed 2 wyjazdem do DE -prywatnie.
Zamierzam jednak pracować legalnie.
Proszę o info.panie jeżdżące z firmą jak to się ma ze składkami emerytalnymi?
Pracując 6 tyg w DE-a będąc w PL 6 tyg. jak to jest naliczane.
Mam 15 lat pracy w PL i niestety na naszą głodową emeryturę w kraju też trzeba zapracować.