Najczęstsze choroby seniorów

09 lutego 2015 10:04
jednataka

Czesc,
 
Tak wlasnie pomyslalam, ze moze ktora z Was miala podobny przypadek. Mam podopiecznego po udarze, jest w ciezkim stanie, ale moj najwiekszy problem to jego biegunka, sluchajcie "madre glowy" nie potrafia zlikwidowac od 3,5 miesiaca biegunki. Karmiony jest przez PEG-a, przeczytalam i przeszukalam troche net, ale to co pisza nie przynosi rezultatow, dlatego pomyslalam o forum. Badania mial zrobione w szpitalu wirusy i bakterie odpadaja.....
a mnie opadaja juz rece z niemocy.....

Witaj . Podobne problemy uważam że powinien rozwiązac jedynie lekarz . Piszesz że była w szpitalu i robili badania , ale jak widać tamtejsi lekarze nie potrafili znaleźć rozwiązania . Trzeba szukać dobrego lekarza od gastrologii który będzie umiał rozwiązać problem .
09 lutego 2015 14:04
Tak, wiem, ze od tego sa lekarze, ale przez 3,5 m-ca nie wymyslli nic madrego w szpitalu, teraz tez juz 3 madrali bylo u nas i dalej nic.... mam wrazenie, ze oni mysla sobie,ze to samo minie za jakis czas, ale na zdrowy rozum ile moze zyc czlowiek z ktorego wszystko co wleci przez sonde automatycznie wyleci?????
09 lutego 2015 19:11
Doradźcie proszę. Moja pdp ma parkinsona. Chyba wkroczyła w najgorszą fazę. Gaśnie w oczach. Nie chce jeść ani pić. Robię jej różne papki do jedzenia i łyżeczką picie podaję. Najgorzej jest, że ona się buntuje przed takim jedzeniem bo nie może się pogodzić, że choroba zaczęła nagle TAK SZYBKO BIEC DO PRZODU. Jeszcze przed 2m-cami prawie wogóle nie potrzebowała pomocy, a ostatni tydzień to do tego co było wcześniej to jak noc i dziń. W jaki sposób mogę jej jeszcze pomóc?
09 lutego 2015 21:16
jednataka

Czesc,
 
Tak wlasnie pomyslalam, ze moze ktora z Was miala podobny przypadek. Mam podopiecznego po udarze, jest w ciezkim stanie, ale moj najwiekszy problem to jego biegunka, sluchajcie "madre glowy" nie potrafia zlikwidowac od 3,5 miesiaca biegunki. Karmiony jest przez PEG-a, przeczytalam i przeszukalam troche net, ale to co pisza nie przynosi rezultatow, dlatego pomyslalam o forum. Badania mial zrobione w szpitalu wirusy i bakterie odpadaja.....
a mnie opadaja juz rece z niemocy.....

Udar powoduje uszkodzenie ukł. nerwowego ( także tego , który odpowiada za ukł. pokarmowy ) , -  to może być przyczyną przewlekłej biegunki  , może leki które otrzymuje Twój pdp. , może to przez gastrostomię ?  - może współistnieje jakaś choroba (nowotwór trzustki?wątroby ?) Miałam pdp - po udarze i z nowotworem trzustki - początkowo miewał na przemian  zaparcia z biegunkami , potem przez kilka tyg. biegunka . Jedyne co mogłam - powiadomiłam lekarza , dawałam dużo płynów , przy myciu i zmianie pampersa smarowałam skórę maścią ( sudocrem)  oliwką (tą dla dzieci) wietrzyłam ile się dało - ale i tak często po nocy było zaczerwienienie - najczęściej na worku mosznowym i między pośladkami . :(
09 lutego 2015 21:31 / 2 osobom podoba się ten post
kasia14

Doradźcie proszę. Moja pdp ma parkinsona. Chyba wkroczyła w najgorszą fazę. Gaśnie w oczach. Nie chce jeść ani pić. Robię jej różne papki do jedzenia i łyżeczką picie podaję. Najgorzej jest, że ona się buntuje przed takim jedzeniem bo nie może się pogodzić, że choroba zaczęła nagle TAK SZYBKO BIEC DO PRZODU. Jeszcze przed 2m-cami prawie wogóle nie potrzebowała pomocy, a ostatni tydzień to do tego co było wcześniej to jak noc i dziń. W jaki sposób mogę jej jeszcze pomóc?

Kasiu , w ostatnim stadium Parkinsona tak się może dziać  ( lekarz mi szepnął że na Parkinsona się nie umiera - umiera się na :zapalenie płuc , stąd ważne oklepywanie , wentylacja , zmiana pozycji pdp , na odleżyny - mogą powstać rozległe w ciągu jednej nocy - więc ważna profilaktyka p.odleżynowa , mogą też zejść z głodu - występuje niemożność przełykania ) moja pdp. w czwartek przestała zupełnie jeść i bardzo kiepsko mówiła a na pośladkach wyszły duże czarne odleżyny , w niedzielę już nie mówiła nic , w poniedziałek w południe odeszła.  Jedynym, ale krótkotrwałym  ratunkiem przy dysfagii  jest żywienie  sondą , kroplówki odżywcze ... 
09 lutego 2015 21:43 / 1 osobie podoba się ten post
Wczoraj jeszcze byłyśmy na krótkim spacerku w ogrodzie, a dzisiaj już prawie ją nosić musiałam i mało co można było ją zrozumieć. Jak jutro będzie to samo to będę musiała ją w łóżku zostawić.
09 maja 2016 17:48
Witam Wszystkich i pozdrawiam .Ja z takim pytaniem czy ma ktoś doświadczenie i informację a temat choroby -Tromboza-
czyli po naszemu zakrzepica żył .Proszę o rady jak postępować i czy moim obowiązkiem jest zakładać elastyczną pończochę ściskającą. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
09 maja 2016 18:22 / 2 osobom podoba się ten post
Witaj Steni.Z tego co wiem ,to opiekunki nie są upoważnione do zakładania Pdp pończoch przeciwżylakowych .W praktyce zakładamy pończochy może w mniej uciążliwych przypadkach niż tromboza tylko zwykłe żylaki.Ale co Pdp to inaczej bywa.
09 maja 2016 18:29 / 1 osobie podoba się ten post
steni

Witam Wszystkich i pozdrawiam .Ja z takim pytaniem czy ma ktoś doświadczenie i informację a temat choroby -Tromboza-
czyli po naszemu zakrzepica żył .Proszę o rady jak postępować i czy moim obowiązkiem jest zakładać elastyczną pończochę ściskającą. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Raczej nie rob tego przy tej chorobie.Mozesz doprowadzic do oderwania sie zakrzepu.Wtedy problem bedzie bardzo powazny,a ty doznasz szoku jak ci pdp padnie na podloge z objawami np.zawalu.
Leki tez podawac tylko te ktore masz przygotowane i w ilosciach jak zalecil lekarz
09 maja 2016 19:54 / 3 osobom podoba się ten post
steni

Witam Wszystkich i pozdrawiam .Ja z takim pytaniem czy ma ktoś doświadczenie i informację a temat choroby -Tromboza-
czyli po naszemu zakrzepica żył .Proszę o rady jak postępować i czy moim obowiązkiem jest zakładać elastyczną pończochę ściskającą. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Przy zakrzepicy zyl glebokich trzeba podawac leki przeciwzakrzepowe dokladnie tak jak to lekarz zleci. Dawka moze byc inna kazdego dnia. Czasami sa to iniekcje podskorne. Kontrola krwi wg zalecen lekarza. 

Twoja rola polega na tym,zeby konczyne uruchamiac,czyli wykonywac proste cwiczenia...jak to wytlumaczyc? 
W pozycji siedzacej stawiac stope na palce a pozniej na piete. Albo krecic stopami kolka. Nie wiem jak to bardziej obrazowo przyblizyc?.
Jak pdp siedzi to poprosic,zeby nogi w pozycji poziomej miala. Polozy niech na krzesle np., Chodzi o swobodny przeplyw krwi.
Nie powinno sie opalac,nie powinno sie stosowac goracych kapieli,nie wolno korzystac z sauny.
Nie wolno masowac chorej nogi bo grozi to oderwaniem kawalka skrzepu i zatorowoscia plucna.
Trzeba duzo spacerowac...Nie wiem. Nic mi wiecej na szybko do glowy nie przyjdzie.

Aaa,ponczochy kompresyjne. Zakladasz rano,zdejmujesz wieczorem. Nie wiem jak u Ciebie,czy Ty to musisz robic czy jakies pielegniarki? W kazdym razie takie ponczochy pierze sie w temp. 30 stopni oraz nie uzywa sie plynow zmiekczajacych. Powinno sie je suszyc na reczniku,ale nie na kaloryferze.
 
Chyba to wszystko,w tej chwili nic wiecej nie pamietam ;)
09 maja 2016 20:42 / 5 osobom podoba się ten post
teresadd

Witaj Steni.Z tego co wiem ,to opiekunki nie są upoważnione do zakładania Pdp pończoch przeciwżylakowych .W praktyce zakładamy pończochy może w mniej uciążliwych przypadkach niż tromboza tylko zwykłe żylaki.Ale co Pdp to inaczej bywa.

Pończochy przeciwżylakowe powinna zakładać pielęgniarka-Pflegedienst.
09 maja 2016 21:02 / 2 osobom podoba się ten post
ORIM

Raczej nie rob tego przy tej chorobie.Mozesz doprowadzic do oderwania sie zakrzepu.Wtedy problem bedzie bardzo powazny,a ty doznasz szoku jak ci pdp padnie na podloge z objawami np.zawalu.
Leki tez podawac tylko te ktore masz przygotowane i w ilosciach jak zalecil lekarz

Dzięki za podpowiedź , właśnie boję się tego robić a pfelegedinst próbuje mi to wcisnąć to moich obowiązków , pytałam w Firmie to mi odpowiedzieli że tak .
09 maja 2016 22:20 / 2 osobom podoba się ten post
steni

Dzięki za podpowiedź , właśnie boję się tego robić a pfelegedinst próbuje mi to wcisnąć to moich obowiązków , pytałam w Firmie to mi odpowiedzieli że tak .

Jeżeli pracujesz z firmą , która mówi ci , ze do twoich obowiązków nalezy zakładanie podkolanówek lub pończoch kompresyjnych - to ja ci radze - ty zmień jak najszybciej firmę .Prawdopodobnie aby zdobyc klienta zaoferowali : wszystkorobiącą tanią siłe . Nam bez niemieckiego Ausbildungu  NIE WOLNO WYKONYWAĆ TAKICH CZYNNOŚCI . Pomysl co nastepnym razem firma wciśnie klientowi ! Jak wtedy wytłumaczysz na miejscu , że tego czy tamtego zabronionego robic nie bedziesz ? Klient na ciebie się wkurzy , firma bedzie ci wciskac , że musisz a ciebie zjedzą nerwy : bo np potrzebujesz pilnie kasy i boisz się , ze jak się postawisz to nici z roboty . Zmień firmę !!!
11 maja 2016 22:50 / 1 osobie podoba się ten post
Dzięki za podpowiedź ,muszę o tym pomyśleć .Będąc u lekarza z PDP powiedziałam lekarzowi że ja tego nie powinnam robić
,to on powiedział ,że jestem jak rodzina i muszę to robić ,bo on nie da zlecenia na wykonywanie przez Pfelegedinst.
Napisał mi pismo że mam to robić i podpisał się z pieczątką.No i robię a co mam zrobić ?
12 maja 2016 11:33 / 5 osobom podoba się ten post
steni

Dzięki za podpowiedź ,muszę o tym pomyśleć .Będąc u lekarza z PDP powiedziałam lekarzowi że ja tego nie powinnam robić
,to on powiedział ,że jestem jak rodzina i muszę to robić ,bo on nie da zlecenia na wykonywanie przez Pfelegedinst.
Napisał mi pismo że mam to robić i podpisał się z pieczątką.No i robię a co mam zrobić ?

Lekarz nie jest Twoin pracodawcą i nie on wyznacza zakres obowiązków. Trzymaj sie swojego , albo zaproponuj , zeby dopisal na tym cetlu* :'"WSZYSTKIE CZYNNOSCI PRZY PDP JAKIE WYKONUJE OPIEKUNKA SA NA MOJE WYRAZNE POLECENIE, W PRZYPADKU NIEOPOWIEDNIEGO WYKONANIA ICH JA  PONOSZE PELNA ODPOWIEDZIALNOSC" no cos w tym sensie .