• Czy nasz charakter ulega zmianie wraz z wiekiem?

    Data dodania 02 marca 2015
    Im człowiek jest starszy, tym bardziej zmieniają się jego światopoglądy. Wynika to z większego doświadczenia życiowego oraz procesów biochemicznych i fizjologicznych.

    Czy tego chcemy, czy nie, starzenie się wpływa na nas. Jak wykazuje wiele badań – z wiekiem mamy niektóre poglądy mocno ugruntowane. Coraz trudniej je z czasem zmienić. „Stajemy się uparci” – można powiedzieć. Naukowcy dowodzą, że dzieje się tak, ponieważ wraz z upływem czasu, stajemy się bardziej nieufni, bardziej niechętni do podejmowania zmian w swoim życiu, bardziej niechętni do podejmowania ryzyka. Zmiany bowiem często idą w parze z zaburzeniem poczucia bezpieczeństwa. Im człowiek jest starszy, tym trudniej jest mu zmienić miejsce zamieszkania, otoczenie, grono znajomych. Nie jesteśmy tak otwarci, jak byliśmy za młodu.

    W "jesieni życia" potrafią się mocno ugruntować pewne cechy charakteru człowieka, które charakteryzowały go przez całe życie. Osoby miłe i życzliwe pozostają takie i darzą ciepłem oraz serdecznością całe swoje otoczenie. Osoby szorstkie i zasadnicze mogą stać się z kolei wręcz opryskliwe.

    Naturalnie na naszą osobowość w wieku starczym wpływają także czynniki na które nie zawsze mamy wpływ. Choroby jak demencja, alzheimer, czy inne oraz zwykłe ludzkie traumy, wynikające z poczucia samotności, wyobcowania, czy unikania kontaktu z ludźmi, które mogą być konsekwencją depresji.

    Aby nasza starość nie była jedynie przykra i samotna, należy w porę zadbać o siebie i swoje życie. Pielęgnować nie tylko o sferę fizyczną, gdzie ważna jest aktywność i zdrowe odżywianie, ale także sferę emocjonalną. Jeśli troszczysz się o swoje życie towarzyskie, pamiętasz o rodzinie i przyjaciołach, to prawdopodobieństwo, że czeka Cię smutna, pełna rozgoryczenia starość, jest niewielkie.

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama