• Depresja może prowadzić do udaru oraz choroby Parkinsona

    Data dodania 25 maja 2015
    Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą wpływać także na inne choroby. Najnowsze badania wskazują na powiązania depresji z chorobami neurologicznymi i schorzeniami układu krążenia.

    Naukowcy z American Heart Association dowodzą, że podwyższony poziom lęku, stresu oraz depresji może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu człowieka. Zaburzenia mogą również dotyczyć poziomu takich hormonów jak: kortyzol i adrenalina, które są związane z poziomem tętna oraz ciśnienia krwi. Wyniki najnowszych badań potwierdzają związek pomiędzy depresją a zachorowaniami na udar.

    Zespół naukowców z Harvard University TH Chan School of Public Health w Bostonie przeprowadził badanie, z którego wynika, że długotrwała depresja może nawet dwukrotnie zwiększyć ryzyko udaru mózgu u osób po pięćdziesiątym roku życia. Ponadto ustalono, że nawet, gdy objawy depresji ustają, szanse doznania udaru pozostają nadal zwiększone.

    Z kolei uczeni z Uniwersytetu Umea w Szwecji wykazali, że depresja zwiększa również ryzyko zachorowania na Parkinsona. Na podstawie prowadzonych przez 26 lat obserwacji stwierdzono że osoby z rozpoznaniem depresji były ponad trzykrotnie bardziej narażone na rozwój choroby Parkinsona w ciągu pierwszego roku depresji, niż osoby bez tej choroby.

    Eksperci dowodzą zatem, że depresja sprzyja nie tylko chorobom układu krążenia ale również schorzeniom neurodegradacyjnym.

2 użytkowników online

  • dorotee
  • Malgi

Reklama