• Niemcy modernizują ustawę o opiece pielęgnacyjnej

    Data dodania 13 sierpnia 2015
    W Niemczech modernizowany jest system opieki pielęgnacyjnej. W dniu wczorajszym zatwierdzono nową ustawę, która wprowadza inne kategorie niesamodzielności. Będzie ona obejmować około pół miliona osób z demencją.

    Ustawa pielęgnacyjna, która obowiązywała do tej pory wyróżniała trzy stopnie (oraz poziom "zerowy") zaszeregowania osób niesamodzielnych życiowo wg. zapotrzebowania na opiekę.
    Świadczenia „zerowe” otrzymywały osoby z demencją, dla których wymagana jest doraźna pomoc. Kwota świadczenia wynosi obecnie 129 Euro. Pierwszy stopień niesamodzielności pozwala podopiecznemu liczyć na wsparcie opiekuna raz dziennie. Druga kategoria umożliwia pomoc opiekuna trzy razy dziennie, do dwóch godzin. Trzecia kategoria odnosi się do najcięższych przypadków, gdzie wymagana jest opieka całodobowa.

    Proces zakwalifikowania do danej kategorii opierał się dotychczas o ilość czasu potrzebnego na czynności związane z podstawową opieką  (mycie, ubranie, posiłek itd.).

    Nowa ustawa pielęgnacyjna daje szanse na opiekę osobom dementywnym, sprawnym fizycznie, których liczba szacowana jest obecnie na około pół miliona osób. Teraz bowiem ocenie podlegać będzie „samodzielność życiowa”.

    Trzystopniowa skala została w nowej ustawie zastąpiona pięciostopniową. Podczas badania stopnia zapotrzebowania na opiekę brane będą pod uwagę: czy osoba potrzebująca opieki pielęgnacyjnej jest sprawna ruchowo i intelektualnie (myślenie logiczne, intuicyjne i kreatywne), jej zachowanie oraz stan psychiczny.

    Nowa ustawa wejdzie w życie w 2017 r. Szacunkowo: liczba osób korzystających ze świadczeń pielęgnacyjnych wzrośnie z 2,7 do 3,2 mln. osób. Będzie się to także wiązało z podniesieniem stawki składek na ubezpieczenie pielęgnacyjne o 0,2 punkty procentowe. Reforma dotyczyć będzie także osób, które opiekują się członkami swoich rodzin. Ci którzy z tego powodu zrezygnowali z pracy, przez cały okres opieki będą mieli płacone składki na ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Obecnie płacone są one jedynie przez okres pół roku.

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama