• 21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera

    Data dodania 21 września 2015
    21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera, w tym roku pod hasłem: „Pamiętaj o mnie”. Dzisiejszy dzień jest szczególnie ważny. Nie zapominajmy że zarówno chorzy, jak i opiekunowie nie mogą pozostawać sami.

    W środowisku skupionym wokół problematyki geriatrii, tego dnia eksperci starają się uświadamiać i podnosić poziom świadomości na temat choroby Alzheimera i demencji. Statystyki są przerażające! Szacuje się, że średnio co 3 sekundy jakaś osoba zaczyna chorować na demencję, zaś Choroba Alzheimera jest najpowszechniej spotykanym rodzajem otępienia - stanowi bowiem około 60% wszystkich przypadków demencji. W ramach „Światowego Dnia Choroby alzheimera” zachęca się ludzi na całym świecie, aby starali się dostrzegać oznaki demencji u osób ze swego otoczenia oraz nie zapominali o swoich bliskich żyjących z demencją.

    Dr Gabriela Kłodowska-Duda z Centrum Leczenia Choroby Alzheimera Neuro-Care w Katowicach uważa że w Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 250 tysięcy osób. Jej zdaniem zaledwie 10% ma postawioną diagnozę lekarską. Objawy choroby, zwłaszcza w jej początkowej fazie można przeoczyć – jako że dotyka ona przeważnie osób w wieku po 65 roku życia, objawy są mylone z przemęczeniem, czy roztargnieniem. Niekiedy sam chory zauważa że dzieje się z nim coś dziwnego. Działają wówczas u niego mechanizmy mentalne, które nakazują zaprzeczać, czy wręcz wypierać problem ze swojej świadomości. Może to prowadzić do stanów depresyjnych.

    Obecnie przeprowadza się badania umożliwiające postawienie właściwej diagnozy. Sam proces nowoczesnego leczenia opiera się nie tylko o opiekę farmakologiczną, ale także o wsparcie psychologiczne. Zdaniem Dr Kłodowskiej-Dudy błędne jest przekonanie że na chorobę Alzheimera niewiele można poradzić i że nie warto się leczyć. Do stosowanych procedur terapeutycznych często nie są przekonani również osoby z otoczenia chorego.

    Ocenia się że na całym świecie obecnie ponad 46,8 milionów osób cierpi z powodu choroby Alzheimera. Przewiduje się również że ta liczba będzie stale rosła w najbliższych latach, mają na to wpływ czynniki demograficzne. Szacuje się, że co roku diagnozowanych będzie 9,9 mln nowych przypadków choroby.

    W dniu dzisiejszym nie ma leku na chorobę Alzheimera, badania nad skutecznym farmaceutykiem wciąż trwają. Współcześnie stosuje się jedynie leczenie objawowe. Chociaż obecna terapia nie jest w stanie zatrzymać postępowania choroby, może tymczasowo spowolnić pogorszenie symptomów i poprawić jakość życia osób z chorobą Alzheimera oraz ich rodziny i opiekunów.

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama