• Ile wydajemy na leki?

    Data dodania 18 stycznia 2016
    Postęp medycyny w ostatnich kilku dekadach był wręcz niewiarygodny. Podobnie jest w farmacji. Rynek leków i suplementów diety stał się bardzo dochodowy, a na medykamenty wydajemy coraz więcej.

    Jak wynika z raportu DNB Bank Polska oraz firmy doradczej Deloitte - „Sektor farmaceutyczny i med-tech”, średnio w ciągu roku, wydajemy na farmaceutyki 139 euro rocznie. Należy przy tym zauważyć, że wydatki Polaków na leki, na przestrzeni ostatniej dekady rosły o 4,4% rocznie.

    Czy stajemy się lekomanami? W porównaniu do mieszkańców innych europejskich państw, wydajemy stosunkowo mało. Przykładowo Niemcy wydają średnio 510 e, Hiszpanie 336 e, Francuzi 549 e, a Węgrzy i Czesi odpowiednio: 247 i 232 e.

    Z drugiej strony nasza gospodarka nie jest tak mocna i nie zarabiamy tak dużo, jak nasi sąsiedzi. Udział naszych wydatków na leki w PKB wynosi 1,2 %, a w naszym kraju ceny medykamentów są niemal najniższe w Europie!

    Jak twierdzą autorzy raportu - wydatki na leki stanowią w Polsce niemal 21% ogółu wydatków na ochronę zdrowia. To zdecydowanie więcej niż w rozwiniętych krajach europejskich (dla porównania w Norwegii jest to 6,7%, a w Belgii 6,7%). Natomiast wciąż są niższe niż np. na Węgrzech (ponad 31%).

    Specjaliści spodziewają się w roku bieżącym spadku tendencji wzrostowej, w zakupach leków. Ich zdaniem, przyczyną tego stanu rzeczy będzie wynikało z braku wzrostu sprzedaży leków na receptę, co spowodowane będzie wolniejszym wzrostem rent i emerytur. Z drugiej strony, możemy się spodziewać przyspieszenia sprzedaży leków, dostępnych bez recepty – z kolei ta tendencja będzie determinowana poprzez spodziewany wzrost średniego wynagrodzenia oraz zatrudnienia. Zastrzega się jednak że przewidywania dotyczące zmian rynkowych w obszarze farmaceutycznym mogą ulec wpływowi działań rządu – obecna premier zapowiedziała w expose ustawę o darmowym dostępie do leków dla osób powyżej 75 roku życia.

  • Czasami mleko ,czosnek i miód to za mało.Żyjemy w smogu ,spalinach i innych zanieczyszczeniach.Chorujemy na choroby cywilizacyjne,więc i sposoby leczenia muszą być inne.Ziółka i przystawanie pijawek nie zawsze już jest skuteczne.No to sięgamy po leki z apteki.
  • Jeżeli brać to pod kontrolą lekarza i tylko w sporadycznych sytuacjach .Bardzo dobre skutki leczenia to apitherapia , może być połączona z medycyną ludową . To tylko mój pogląd na ten temat , ja to stosuję.

0 użytkowników online

Reklama