• Diagnoza choroby Parkinsona możliwa na podstawie badań śliny

    Data dodania 16 maja 2016
    Naukowcy z Włoch ogłaszają, że dzięki analizie śliny można zdiagnozować chorobę Parkinsona.

    Włoscy uczeni odkryli, że w rozpoznaniu choroby może pomóc łączna ocena poziomu alfa-synukleiny i oligomerycznej alfa-synukleiny w ślinie. Ponadto, dzięki takiej analizie możliwe jest zdiagnozowanie poziomu rozwoju choroby Parkinsona. Można również ocenić postępowanie wszelkich objawów i zaburzeń powodowanych chorobą, co pozwala z kolei na dostosowanie odpowiednich środków leczenia. 

    Wspomniane związki to białka, występujące w płynach organizmu, których poziom jest uzależniony od rozwoju choroby Parkinsona. Zależność ta polega na tym, że gdy choroba ta się rozwija, ilość alfa-synukleiny zmniejsza się. Zaś oligomeryczna alfa-synukleina to rodzaj wspomnianego białka, który w pewnej ilości jest neurotoksyczny.
    Najnowsze badania z udziałem pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona potwierdziły, że wymienione powyżej białka stanowią tzw. „dobry biomarker” dla wczesnej diagnozy. Forma nieagregowana związku jest niższa, a wariant agregowany wyższy u osób chorych.

    Uczeni z Università La Sapienza w Rzymie – autorzy badań (opublikowanych w magazynie „Plos One” ) uważają, że mogą one być ważnym krokiem naprzód wobec przeprowadzonych do tej pory skomplikowanych badań płynu mózgowo-rdzeniowego poprzez punkcję lędźwiową. Tego typu badania są bowiem inwazyjne i bolesne, w pewnych przypadkach mogą być niebezpieczne dla zdrowia. 

    Choroba Parkinsona to postępujące zaburzenie układu nerwowego, mające wpływ na aparat ruchowy. Choroba ta rozwija się stopniowo, bywa że przez wiele lat. Niekiedy pierwszym objawem są ledwo zauważalne drżenia kończyn. Ta straszne schorzenie powoduje z czasem również sztywność lub spowolnienie ruchu. Niestety w dniu dzisiejszym choroby Parkinsona nie daje się wyleczyć, leczenie obejmuje jedynie osłabianie objawów. Przyczyny rozwoju Parkinsona nie są do końca znane, uważa się jednak, że wpływ na zachorowanie mają geny oraz czynniki środowiskowe. Szersze pole do popisu daje profilaktyka; dieta, zdrowy tryb życia oraz aktywność fizyczna mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania.

4 użytkowników online

  • Malgi
  • Active-care
  • Dusia1978
  • Maluda

Reklama