• Nowe metody wczesnego wykrywania choroby Alzheimera

    Data dodania 13 czerwca 2016
    Najnowsze odkrycia medycyny umożliwiają dwie nowe, metody na diagnozowanie choroby Alzheimera.

    Jak pokazują wyniki badań, dostępne w Journal of Alzheimer’s Disease, jednym z najwcześniejszych objawów choroby Alzheimera może być jednym z pierwszych objawów choroby.  Jak dowodzą autorzy badań  - przewidzieć rozwój choroby Alzheimera można na podstawie tego, jak rozpoznajemy kierunki oraz własne miejsce w przestrzeni. Przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby Alzheimera umiejętności nawigacyjne danej osoby mogą słabnąć.
    Naukowcy w czasie badań opracowali „wirtualny labirynt”, aby zweryfikować, czy określone problemy z wyznaczaniem drogi i tworzeniem w umyśle mapy tras, wymagającej aktywności jądra ogoniastego i hipokampa, pozwolą określić ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Grupa badawcza miała za zadanie zarówno nauczyć się pewnych utartych tras, jak i zbudować tzw. „mentalną mapę” labiryntu. Uczestnicy z mózgowo-rdzeniowymi markerami przedklinicznej choroby Alzheimera doświadczały poważnych trudności w tworzeniu „mapy poznawczej” otoczenia i w procesie nawigacji związanym z rolą hipokampa. Równocześnie, te osoby nie doznały problemów z uczeniem trasy, które związane jest z funkcją jądra ogoniastego.

    Również dokładne badanie krwi pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera. Naukowcy z Rowan University w New Jerse,y opracowali nowe badanie krwi, pozwalające na wykrycie choroby Alzheimera we wczesnej fazie. Wczesne oznaki mogą się ujawniać już u ludzi w czwartej dekadzie życia. Niedawno naukowcy opracowali badanie krwi, dzięki któremu można wykryć łagodne zaburzenia poznawcze występujące już na kilka lat przed rozwojem pełnych objawów Alzheimera. Jak się okazało - niektóre przeciwciała w ludzkiej krwi mogą być używane do dokładnego wykrywania wczesnych faz choroby. Im diagnoza zostanie postawiona wcześniej, tym skuteczniej można rozpocząć właściwe leczenie, opóźniające dalsze objawy.

    Autorzy badań opublikowanych w artykule „Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring” dowodzą, że nowy test krwi jest pierwszym, który używa autoprzeciwciał jako „biomarkerów”, dzięki którym precyzyjnie można określić ryzyko Alzheimera w jego wczesnym etapie.

  • Jeżeli chodzi o tworzenie mapy poznawczej i procesy nawigacji to trudności takie mają pewnie wszyscy (a na pewno większość) dyslektycy. I albo są oni w grupie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera, albo nie uwzględniono tego przystępując do badań... Być może to właśnie dysleksja jest wczesną manifestacją (objawem) ryzyka wystąpienia tej choroby ?

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama