• Jak starzeje się Europa

    Data dodania 27 czerwca 2016
    Starzenie się społeczeństwa jest jednym z najważniejszych wyzwań społecznych dla współczesnej Europy.

    Średnia długość życia człowieka staje się coraz dłuższa, z kolei niż demograficzny powoduje, że osoby starsze stają się coraz większą grupą społeczną. Szczególnie w ostatnich kilku latach szczególnie szybko odnotowuje się wzrost liczby osób w bardzo podeszłym wieku – przekraczającym powyżej 85 lat. Te wszystkie zmiany generują przed systemami opieki zdrowotnej, rynkiem pracy oraz całą gospodarką unijną wiele nowych wyzwań.

    Przemiany strukturalne w demografii ludności unijnej, w znacznej mierze są rezultatem niskiego wskaźnika urodzeń oraz wzrastającej przeciętnej długości życia. Dane demograficzne wskazują, że w 2014 roku w krajach Unii żyło ponad 506 mln ludzi, z czego blisko 94 mln było w wieku 65 lat i więcej.

    W kilku krajach (Grecja, Niemcy, Włochy), osoby powyżej 65 roku życia stanowią około 20% społeczeństwa. Z kolei wskaźnik osób aktywnych zawodowo w wieku 55-64 lata znacząco się podniósł. Zdaniem ekspertów ten wskaźnik będzie się stale podnosił. Seniorzy chcą być aktywni zawodowo i wielu z nich wciąż czuje się zdolnych do pracy oraz potrzebnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest też podwyższanie wieku emerytalnego, w co niektórych krajach.

    Szacuje się, że w 2060 r. populacja w Europie będzie nieco liczniejsza (około 517 mln, w porównaniu z 506 mln w 2014 r.) oraz znacznie starsza (30% Europejczyków będzie miało 65 lat lub więcej). Oznacza to coraz mniejszą procentowo liczbę ludzi w wieku produkcyjnym. Może dojść do tego, że na każdego emeryta lub rencistę przypadać będą zaledwie dwie osoby w wieku produkcyjnym (obecnie przypadają cztery osoby).

    Wydaje się, że te zmiany demograficzne będą miały znaczące konsekwencje dla finansów publicznych w UE. W oparciu o aktualnie prowadzoną politykę, wylicza się, że wydatki publiczne bezpośrednio powiązane z wiekiem (emerytury, opieka zdrowotna i długoterminowa) wzrosną do roku 2060 o 4,1 proc. PKB (w porównaniu z rokiem 2010), czyli z 25% do około 29% PKB.

2 użytkowników online

  • Malgi
  • Dusia1978

Reklama