• Ryzyko nowotworu mniejsze po utracie wagi

    Data dodania 18 lipca 2016
    Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Centre w Seattle twierdzą że utrata wagi pozwala zmniejszyć ryzyko raka.

    Uczeni dowodzą że zmniejszenie masy ciała może powodować zmniejszenie czynników zapalnych zgromadzonych w tłuszczu oraz ograniczyć ilość białek związanych z powstawaniem nowotworów.

    Badania na podstawie których wyciągnięto powyższe wnioski polegały na przeprowadzeniu badań, w których udział brało kilkaset kobiet w wieku 50-75 lat. Część grupy stosowała dietę nie przekraczającą 2 tysięcy kcal. Dziennie oraz przeprowadzała pięć 45-minutowych treningów tygodniowo. Pozostałe osoby przestrzegały jedynie diety, bądź tylko ćwiczyły. Pozostały odsetek kobiet stanowiła grupę kontrolną. Najwięcej na wadze straciły kobiety z pierwszej grupy. W czasie trwania badań od uczestniczek wszystkich grup regularnie pobierano próbki krwi.

    Jak się okazało - schudnięcie powoduje zmniejszenie ilości białek VEGF, PAI-1 i PEDF,  pobudzających wzrost naczyń krwionośnych, co jest niezbędne do rozwoju nowotworów. U uczestniczek, które najwięcej straciły na wadze odnotowano spadek poziomu wspomnianych związków.

    Zdaniem naukowców spadek masy ciała osłabia ryzyko raka piersi, prostaty i jelita grubego o 20 procent. Prawdopodobnie jest to związane ze zmniejszeniem czynników zapalnych zgromadzonych w tłuszczu oraz ze spadkiem stężenia wymienionych białek. Liczba białek VEGF, PAI-1 i PEDF zwiększa się wraz z przybieraniem dodatkowych kilogramów. Wzrost masy ciała powoduje, że potrzebne są nowe naczynia krwionośne do substancji odżywczych i tlenu do zmagazynowanego tłuszczu. Proces ten taki zachodzi u wszystkich, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

    Poziom opisywanych białek w organizmie tworzy w nim środowisko sprzyjające rozwojowi nowotworów. Nie jest jednak do końca wyjaśnione czy mają bezpośredni wpływ na jego rozwój.

4 użytkowników online

  • dorotee
  • ProSenior
  • Malgi
  • Active-care

Reklama