• Zadowoleni z życia mniej zagrożeni udarem

    Data dodania 25 lipca 2016
    Najnowsze badania wykazały, że gniew i depresja mogą się wiązać ze zwiększonym ryzykiem udaru oraz chorób serca.

    Naukowcy z University of Texas Medical Branch w Galveston ocenili wpływ poziomu poczucia szczęścia i objawów depresji na ryzyko udaru. Jak się okazało - starsi ludzie, którzy czują się szczęśliwi, wydają się cechować pewną ochroną przed udarem. Osoby w podeszłym wieku z wysokim poziomem objawów depresyjnych częściej zapadały na udar. Nie jest to pierwszy przykład, kiedy to poczucie nieszczęścia wydaje się mieć działanie szkodliwe na stan zdrowia.

     

    W badaniach wzięło udział 4 tysiące osób w starszym wieku. Ci, którzy nastawieni byli pozytywnie do życia, cechowali się niższym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu w ciągu sześciu lat od badania niż pozostali. Jak wytłumaczyć  tego przyczyny? Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że osoby niezadowolone ze swojego życia mniej o siebie dbają oraz prowadzą bardziej ryzykowny dla zdrowia styl życia. 

     

    W wielu badaniach naukowych, coraz częściej okazuje się, że choroby psychiczne mają także znaczenie dla problemów fizycznych. Jak twierdzą eksperci: ludzie doświadczający zaburzeń psychicznych powinni być też diagnozowani w kierunku takich problemów zdrowotnych, takich jak zawał czy udar.

2 użytkowników online

  • apn_opieka
  • Active-care

Reklama