• Pierwsze oznaki choroby Alzheimera

    Data dodania 08 sierpnia 2016
    Jak wynika z najnowszych badań - zmiany w zachowaniu i osobowości mogą stanowić wczesnym zwiastunem choroby Alzheimera.

    Naukowcy z University of Calgary uważają, że prócz zaburzeń pamięci, świadczących o chorobie Alzheimera, również kwestia sposobu zmian zachowania, ma znaczenie, zwłaszcza w początkowej fazie choroby.

    Choroba Alzheimera jest jedną z chorób neurodegradacyjnych, cierpią na nią przede wszystkim osoby starsze. Często jest mylona z demencją starczą, a według niektórych lekarzy jest jedną z form demencji. Stopniowo osłabia pamięć i zdolności intelektualne. Czas rozwoju może być bardzo długi – tkanki mózgowe mogą obumierać latami w bardzo powolnym tempie, nie powodując żadnych wyraźnych objawów. Kiedy następuje zdiagnozowanie, choroba może być już w dalekim stadium zaawansowania.

    Zdaniem naukowców, wczesne problemy z pamięcią, które są określane jako „łagodne zaburzenia poznawcze" mogą zwiększyć ryzyko rozwoju chorób neurodegradacyjnych w późniejszym czasie. Cierpiący na Alzheimera, bądź demencję osoby mogą doznawać wahań nastroju, bądź nawet depresji. W ich zachowaniu można dostrzec wyraźne zmiany, zanim pojawią się objawy takie jak: zaburzenia pamięci, czy zdolności poznawczych.

    Na podstawie najnowszych badań na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Toronto badacze przedstawili propozycję 34-punktowego kwestionariusza, mogącego pomóc we wczesnym diagnozowaniu choroby Alzheimera.

    Szacuje się że choroba Alzheimera dotyka ok. 14 mln ludzi na świecie. W Polsce jest to około 250 tys. Według prognoz za 50 lat te liczby się podwoją, bo przybywać będzie ludzi starszych, a głównie to oni cierpią na choroby otępienne.

4 użytkowników online

  • Active-care
  • Vital-life
  • nincia
  • Mjcare

Reklama