• Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w sprawie świadczeń socjalnych dla imigrantów

    Data dodania 17 listopada 2014
    Trybunał sprawiedliwości orzekł: Niemcy mogą odmówić świadczeń imigrantom z innych krajów UE.

    Orzeczenie zawyrokowano w ub. wtorek. Niemcy mogą odmówić imigrantowi z innego kraju unijnego niektórych świadczeń socjalnych, w przypadku gdy ta osoba ta nie pracowała w Niemczech i nie usiłuje podjąć zatrudnienia.

    Wtorkowy wyrok Trybunału w Luksemburgu może stać się wykładnią dla wszystkich krajów członkowskich. W ostatnich miesiącach temat świadczeń socjalnych był jednym z nadrzędnych w wielu krajach, gdzie zaobserwowano tzw. "zjawisko migracji socjalnej". Zjawisko to polegało na przepływie osób z krajów biedniejszych, gdzie panuje wysokie bezrobocie, do krajów bardziej rozwiniętych, w celu pobierania zasiłków, bez jakichkolwiek prób podjęcia pracy.

    Trybunał w swoim orzeczeniu przyznał, że pomimo zasady równego traktowania obywateli z całej UE, w kwestiach socjalnych kraje UE mogą w pewnych okolicznościach traktować imigrantów z pozostałych państw wspólnoty inaczej niż swoich obywateli. Niniejszy wyrok daje możliwość odmowy przyznawania świadczeń socjalnych zapewniających tzw. „godne życie”.

    Przypomnijmy że orzeczenie dotyczy sporu pomiędzy obywatelką Rumunii Elisabetą Dano, a urzędem w tym mieście, który odmówił Dano przyznania świadczeń z zakresu podstawowego zabezpieczenia na pokrycie kosztów utrzymania.

    Trybunał w swoim orzeczeniu potwierdził, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie regulacjom krajowym, które wyłączają korzystanie przez obywateli pozostałych państw wspólnoty z niektórych "specjalnych nieskładkowych świadczeń pieniężnych", w sytuacjach gdy są one gwarantowane obywatelom krajowym znajdującym się w podobnej sytuacji. Ustawodawca krajowy może bowiem samodzielnie określać, kogo objąć świadczeniem.

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama