A co sądzicie o Gewerbe?

11 kwietnia 2011 10:01

Znalazłam takie informacje na stronie agencji z Niemiec http://www.opiekunka-daheim24.eu/uwaga.php 


Niektóre Agentury zachęcają potencjalne opiekunki, które nie maja w Polsce założonej działalności gospodarczej na przyjazd do Niemiec i podjęcia pracy na podstawie: “ GEWERBE “. Oczywiście jest to legalna metoda, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego z czym to jest związane i jakie konsekwencje z tego wynikają ?



  1. Musisz mieć tutaj stały adres zamieszkania
    (kto zamelduje Ciebie w Niemczech na stałe ?)

  2. Musisz mieć zgodę na długotrwały pobyt na terenie Niemiec na podstawie
    (§ 5 Freizügihkeitgesetz EU)

  3. Teraz dopiero możesz zameldować tutaj GEWERBE

  4. Mając ta zameldowana GEWERBE (prywatna działalność gospodarcza) możesz teoretycznie podjąć działalność w zakresie zameldowanego resortu.


Ale musisz wtedy zapłacić następujące podatki !!!!!



  1. Być ubezpieczona zdrowotnie (Krankenversicherung) i to kosztuje tutaj w zależności od kasy chorych około 200,- € / miesiąc !!!
    To musisz sobie sama opłacić !!!!
    Agentura, która Ciebie tutaj sprowadziła skasowała prowizję za pośrednictwo i ją teraz już nie interesuje, czy Ty to ubezpieczenie posiadasz, czy nie, bo Ty pracujesz na własną rękę na podstawie umowy pomiędzy Tobą i Twoim klientem (rodziną Niemiecką).
    Praca bez tego ubezpieczenia jest karalna !!! Nieświadomym potencjalnym opiekunkom agencje oferują najczęściej miesięczne ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i od szkód wyrządzonych osobom trzecim w wysokosci 65€/miesiąc, które na dodatek Ty sama musisz sobie opłacić !!! To ubezpieczenie jest ważne wyłącznie w czasie podróży (tzw. Reiseversicherung) i pokrywa ono tylko w minimalnym stopniu świadczenia z niego wynikające. Przy pracy stacjonarnej (np: opieka nad osobą starszą)
    - ubezpieczenie to jest po prostu NIEWAZNE !


  2. Płacić tutaj podatek od dochodu


  3. Płacić podatek solidarnościowy


  4. Jeżeli jesteś wyznania katolickiego to płacisz jeszcze podatek kościelny


  5. Płacisz podatek kasy bezrobotnych


Po zapłaceniu tych obowiązkowych w/w podatków możesz sobie sama wyliczyć na palcach jednej reki, ile zostanie Tobie z zarobionych pieniędzy netto na rękę...


Jeżeli nie zapłacisz tych w/w podatków to pracujesz tutaj “Auf Schwarz“
(na czarno)
co jest według prawa niemieckiego przestępstwem kryminalnym i grożą za to wysokie kary pieniężne !


Nigdy nie podejmuj pracy tutaj u nikogo jeżeli nie masz ubezpieczenia zawodowego i prywatnego od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim !!! Tutaj w Niemczech jest to bardzo ważne ubezpieczenie (Haftpflichtversicherung) U nas jesteś ubezpieczona (Haftpflichtversicherung) i to my ponosimy koszta tego ubezpieczenia !!! Mając to ubezpieczenie pracujesz wtedy spokojniej bo wiesz, ze w razie czego nikt nie obciąży Ciebie materialnie za ewentualne spowodowane szkody.


Żądaj od tej niemieckiej agentury, która pośredniczyła w załatwieniu Tobie pracy w Niemczech aby ona Ciebie tutaj na jej koszta Haftpflicht ubezpieczyła ! Opłacony przez agencje Haftplichtversicherung powinien być dla Ciebie wyznacznikiem uczciwości Agentury, która Ciebie zatrudnia.


Zwróć uwagę, czy trafiłaś na uczciwa agencję , której celem jest nie tylko odebranie prowizji za Ciebie, ale przede wszystkim Twoje dobro !


 


Co o tym myślicie? Glownie mnie interesuje zdanie tych kobiet, ktore pracuja wlasnie na gewerbe.

01 listopada 2011 09:10

Nie chce mi się tego całego analizować , ale od maja już nie trzeba żadnej zgody na przebywanie jakies długotrwałe - nawet to chyba czegos podobnego i dotąd nie było- wymagano zgody na wykonywanie usług i rzeczywiście zameldowania. Tyle, że nie stałego, a na czas nieokreślony lub okreslony - a to różnica. Stałe zameldowanie zawsze miłam w Polsce i zgłoszone było we wszystkich obowiązujących mnie instytucjach.
Te wszystkie podatki, o których tutaj mowa - niestety, musiałam uiszczać.

01 lipca 2011 11:41
Ja pracuje przez polską agencję i się cieszę. Innym też polecam. Przynajmniej bezpiecznie i bez stresu!
06 lipca 2011 10:00
Ja jestem po przejściach z takim kombinowaniem. Wolę postawić na polską - porządną agencję. I to samo radzę koleżankom. Ale często trzzeba się uczyć na własnych błędach.
24 listopada 2011 20:45
Janina Wasiak mam do Pani prośbę. Mój e-mail teresadd@op.pl proszę podać z jaką firmą pani jeżdzi do Niemiec.Bo pisze pani że trafiła na porządną agencję,a w tym gąszczu firm można się pogubić.Z góry dziękuję za odpowiedż.Może któraś z opiekunek może mi polecić inne w miarę w porządku agencję,bo z moją rodziną jestem na etapie dogadywania się w sprawie legalnej pracy.Pozdrawiam
24 listopada 2011 21:39
Witaj teresadd. Ja wyjezdzam z moja firma od paru miesięcy i jestem bardzo zadowolona. Mam umowe o prace i swojego koordynatora. Zdarzyło się ze musialam nagle wyjechac do domu i nie bylo problemu z zastepstwem. Moge Ci szczerze polecic zadzwon wypytaj sie, w kazdym razie jak juz masz swoja rodzinke to tutaj tylko chodzi o negocjowanie warunkow.
25 listopada 2011 09:30
Maria - może opisz swoją firmę w dziale "Dyskusje na temat agencji i pośredników"
25 listopada 2011 13:15
Paula jestem tutaj nowa i wiem ze na forach obowiązują rozne zasady np nie mozna podawac namiarow itd ale ok nie ma problemu szczerze mogę polecic moja firme. Obecnie jestem w domu wracam do rodzinki po swietach takze mam troszeczkę czasu zeby tu zajrzec. Pozdrawiam wszystkich :)
25 listopada 2011 13:20
Paula mam maly problem. Tam mozna dodawac opienie tylko do wymieniownych agencji. Czy mozna dodac nowa albo dopisac to w inne miejsce?
25 listopada 2011 17:13
Maria42 bardzo proszę przyślij mi namiary na mój adres( stas-ienka@gazeta.pl )na tą Twoją firme bo ja pracuje narazie na czarno,ale po nowym roku mam zamiar wyjeżdżać na legalu.jeżeli twoja firma jest dobra to skorzystam.Z góry dziękuję!
25 listopada 2011 19:45
Maria42 said:
Paula mam maly problem. Tam mozna dodawac opienie tylko do wymieniownych agencji. Czy mozna dodac nowa albo dopisac to w inne miejsce?

Zamieść tutaj, najwyżej moderator usunie, albo założy nowy wątek w odpowiednim dziale i przyklei gdzie trzeba. Przecież chyba nic się nie stanie.



Przepraszam za offtop. 

26 grudnia 2011 23:15
JaninaWasiak said:
Ja jestem po przejściach z takim kombinowaniem. Wolę postawić na polską - porządną agencję. I to samo radzę koleżankom. Ale często trzzeba się uczyć na własnych błędach.

Witam Pani Janino mój adres edyta27@wp.pl proszę mi napisać z jaką agencja w Polsce Pani współpracuje.Z góry dziekuje za odpowiedź i cieplutko pozdrawiam Edyta27

27 grudnia 2011 15:27
Moje Drogie , w w/w artykule jest duzo prawdy .Nawet dla nas pracujacych przez agencje POlska czy niemiecka powinlysmy miec ubezpieczenie od odpowiedzialnosci cywilnej (ale nasze agencje unikaja tego jak diabla , dlaczego chyba to wszystkim wiadomo.Ale one same bardzo ladnie zabezpieczaja sie jakimis karami.Poczytajcie proszke uwaznie swoje umowy i dodatkowe karteczki.Maria42 iJaninaWasiak bardzo chetnie skorzystam rowniez z Waszych agencji ,czy jest mozliwosc uzyskania namiarow????
28 grudnia 2011 08:40
edyta27 said:
JaninaWasiak said:
Ja jestem po przejściach z takim kombinowaniem. Wolę postawić na polską - porządną agencję. I to samo radzę koleżankom. Ale często trzzeba się uczyć na własnych błędach.

Witam Pani Janino mój adres edyta27@wp.pl proszę mi napisać z jaką agencja w Polsce Pani współpracuje.Z góry dziekuje za odpowiedź i cieplutko pozdrawiam Edyta27


Witam. Daleka jestem od polecania agencji, tym bardziej że to nie pierwsza w której pracuję. Fakt że jestem zadowolona ze współpracy, ale polecać nic nikomu nie będe. Nie chce brać udziału w przepychankach pomiędzy firmami. Komuś współpraca z tą firmą mogłaby nie odpowiadać i miałby żal do mnie, a ja zostałabym posądzona na forum o pracę w biurze agencji albo jakieś inne werbowanie opiekunek. Dlatego tego nie robię. Niech reklamą i rekrutacją zajmują się pracownicy, ja jestem opiekunką, dlatego nie mogę Ci pomóc. Jedyne co mogę doradzić na podstawie moich doświadczeń, to tyle, zebyś unikała małych agencji, które zatrudniają kilka opiekunek. Jednoosobowe firmy, alboi prezes i sekretarka nie są w stanie zapewnić dokładnej opieki, umów, kontaktu z rodziną niemiecką itd. na wystarczającym poziomie. Poza tym najwięcej oszustw i robią właśnie małe firmy, a praca opiekunki dla mnie jest wystarczająco ciężka i bywa stresująca żebym jeszcze musiała się sama troszczyć o 150 różnych spraw, ktorymi zajmuje się za mnie obecnie agencja. I nie preszkadza mi to, że na czarno mogłabym zarabiać 100 euro więcej na czarno - wolę się czuć bezpiecznie, bo zdrowie się ma tylko jedno, a na to nie ma ceny.

28 grudnia 2011 08:57
Tylko jak w tym gąszczu znaleźć dobrą agencję? Czym się kierować ?