Jak zarobić więcej?

06 lutego 2018 15:09 / 2 osobom podoba się ten post

Musisz wiedzieć Droga Opiekunko, że na twoją wartość jako pracownika, ma wpływ kilka czynników. Najbardziej pożądane na rynku pracy są opiekunki dyspozycyjne, z doświadczeniem, referencjami i znajomością języka niemieckiego. Spełniając te kryteria masz szansę na lepsze zlecenia i wyższe zarobki.


 


Co decyduje o wysokości wynagrodzenia


Rynek pracy opiekunek osób starszych rządzi się pewnymi prawami. Najbardziej pożądane opiekunki to takie, które są dyspozycyjne i mogą stawić się do pracy niemal natychmiast. Cenione są opiekunki z doświadczeniem, cieszące się dobrą opinią podopiecznych i ich rodzin. Bardzo ważna jest również znajomość języka niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym oraz posiadanie prawa jazdy. To właśnie opiekunowie spełniający te kryteria mają szanse na pracę, która jest lepiej wynagradzana.


 


 


Przynajmniej podstawy


Nikogo nie powinien dziwić fakt, że podejmując pracę poza granicami kraju niezwykle ważne jest, abyśmy mogli porozumieć się w języku osób, z którymi będziemy na co dzień pracować. Znajomość języka potrzebna będzie w pracy bez względu na jej charakter, przyda się również w innych codziennych sytuacjach, choćby podczas robienia zakupów.

Większość firm pośredniczących w pozyskiwaniu opiekunek dla osób starszych nie wymaga znajomości języka od kandydatów na opiekunki i oferuje kursy językowe, których celem jest nauka języka w stopniu komunikatywnym. Jeśli chcesz pracować jako opiekunka nie musisz więc znać niemieckiego, ale musisz być gotowa na naukę języka.

Poszukując firmy, z którą podejmiesz współpracę zwróć uwagę na to czy dany pracodawca oferuje kurs językowy. Najlepsi pracodawcy proponują kandydatkom na opiekunki kilkutygodniowe kursy, które odbywają się w Niemczech. Decydując się na współpracę z taką firmą możesz samodzielnie pokryć koszty kursu lub zdecydować się na potrącenie kosztów z przyszłego wynagrodzenia.


 


 


Lepsza znajomość języka, lepsze zlecenia


Osobom, które znają niemiecki firmy są w stanie zaoferować lepsze warunki pracy i wyższe wynagrodzenie. Należy przyjąć, że osoba, która deklaruje znajomość języka będzie w stanie swobodnie komunikować się z podopiecznym, jego rodziną, służbami medycznymi a zrobienie zakupów w sklepie czy aptece nie nastręczy jej żadnych trudności. Oczekuje się, że będzie w stanie wypowiadać się, czytać i pisać w sposób poprawny, bez popełniania rażących błędów.

Znajomość języka w takim stopniu bezpośrednio przekłada się na jakość pracy i wynagrodzenie. Współpracę z opiekunem mówiącym po niemiecku chętnie nawiązują podopieczni, którzy są w dobrym stanie zdrowia, są sprawni intelektualnie, nie mają kłopotów z pamięcią. Seniorzy Ci często są niemal samodzielni, a pomocy potrzebują w niewielkim zakresie (mają np. problemy z poruszaniem się i wychodzeniem na zewnątrz, ale samodzielnie korzystają z toalety, są kontynentni). Z dobrą znajomością języka można dostać zlecenie, które polega przede wszystkim na towarzyszeniu podopiecznemu. Opieki tego rodzaju potrzebują często seniorzy, którzy samotni, ich bliscy mieszkają daleko bądź są jeszcze aktywni zawodowo.



 


Znajomość języka jest też punktem wyjścia do negocjacji wynagrodzenia i daje możliwość wybrania oferty, która jest atrakcyjna dla opiekuna. Sprawne posługiwanie się niemieckim daje także dodatkowe, mniej oczywiste korzyści. Znając język mamy większe szanse na prowadzenie ciekawych konwersacji, poszerzanie horyzontów, poznanie kultury kraju, w którym przebywamy. Dlatego nawet opiekunowie z dobrą znajomością języka powinni stale pracować nad polepszaniem swoich umiejętności, zwiększając zasób słownictwa, szlifując gramatykę i poprawność wypowiedzi. 


 


Źródło, http://www.opiekunka.gowork.pl/poradnik-opiekunki/blog/jak-zarobic-wiecej


 

06 lutego 2018 16:52 / 13 osobom podoba się ten post
Jest kilka rzeczy, z którymi się nie zgodzę.
1. Dyspozycyjność - nie zauważyłam, żeby oferty z natychmiastowym terminem wyjazdu były jakoś lepiej płatne. Wręcz odwrotnie - uważałabym na taką ofertę, bo może oznaczać, że jakaś opiekunka nie została przez rodzinę zaakceptowana (czytaj - rodzina ma fanaberie) lub w trybie nagłym z pracy zrezygnowała (a to może oznaczać trudne miejsce, miejsce niezgodne z opisem). Uważam, że jeśli opiekunka spełnia pozostałe kryteria, to może sobie wybierać w terminach a i tak znajdzie dobrze płatną i odpowiadającą jej pracę.
2. Nie zdecydowałabym się na kurs językowy oferowany przez firmę. Przeważnie łączy się to z podpisaniem deklaracji o podjęciu współpracy z tą firmą, a jak ktoś takie coś podpisze to będą mu próbowali najgorsze oferty wcisnąć - takie, których nikt nie chce.
06 lutego 2018 17:51 / 4 osobom podoba się ten post
wichurra2

Jest kilka rzeczy, z którymi się nie zgodzę.
1. Dyspozycyjność - nie zauważyłam, żeby oferty z natychmiastowym terminem wyjazdu były jakoś lepiej płatne. Wręcz odwrotnie - uważałabym na taką ofertę, bo może oznaczać, że jakaś opiekunka nie została przez rodzinę zaakceptowana (czytaj - rodzina ma fanaberie) lub w trybie nagłym z pracy zrezygnowała (a to może oznaczać trudne miejsce, miejsce niezgodne z opisem). Uważam, że jeśli opiekunka spełnia pozostałe kryteria, to może sobie wybierać w terminach a i tak znajdzie dobrze płatną i odpowiadającą jej pracę.
2. Nie zdecydowałabym się na kurs językowy oferowany przez firmę. Przeważnie łączy się to z podpisaniem deklaracji o podjęciu współpracy z tą firmą, a jak ktoś takie coś podpisze to będą mu próbowali najgorsze oferty wcisnąć - takie, których nikt nie chce.

Masz rację wichurra2 .Do tego po kursie opiekunka jest zobligowana do pracy w danej firmie minimum 3 miesiace a slyszalam o 6 w zaleznosci od firmy no na podwyżkę nie ma co liczyc dopóki nie minie okres karencji po kursie językowym.
06 lutego 2018 18:11 / 10 osobom podoba się ten post
Nie wiem dlaczego, ale spodziewałam się Twojego Wichurra komentarza w tym temacie . Zgadzam się w całości z Twoją wypowiedzią . Nic nowego nie napiszę, ale na moje rozeznanie, to jest bardzo duży i różnorodny rynek pracy i najważniejsze jest rozeznanie w tej branży , nasza świadomość . Nie wiem, czy to tylko takie moje odczucie, ale ta szeroko pojęta pomoc firm pośredniczących jakby skupiała się tylko na tym braku świadomości ludzi poszukujących pracy. Przykład: jeżeli agencja chce pozyskać sobie pracownika, to dlaczego kosztami kursów językowych ( jakich, nie wiadomo)ma być obciążony pracownik?. Możliwości nauki języka , również tych płatnych, jest mnóstwo i co to za łaska ? Z kolei, o tym, czy poziom znajomości języka, prawko i dyspozycyjność wpływa wprost na nasze wynagrodzenie ( pomijając nasz komfort i zadowolenie z pracy), to wiedzą opiekunki, które mają już dłuższy staż pracy.
06 lutego 2018 18:44 / 4 osobom podoba się ten post
margaritka59

Nie wiem dlaczego, ale spodziewałam się Twojego Wichurra komentarza w tym temacie :-). Zgadzam się w całości z Twoją wypowiedzią . Nic nowego nie napiszę, ale na moje rozeznanie, to jest bardzo duży i różnorodny rynek pracy i najważniejsze jest rozeznanie w tej branży , nasza świadomość . Nie wiem, czy to tylko takie moje odczucie, ale ta szeroko pojęta pomoc firm pośredniczących jakby skupiała się tylko na tym braku świadomości ludzi poszukujących pracy. Przykład: jeżeli agencja chce pozyskać sobie pracownika, to dlaczego kosztami kursów językowych ( jakich, nie wiadomo)ma być obciążony pracownik?. Możliwości nauki języka , również tych płatnych, jest mnóstwo i co to za łaska ? Z kolei, o tym, czy poziom znajomości języka, prawko i dyspozycyjność wpływa wprost na nasze wynagrodzenie ( pomijając nasz komfort i zadowolenie z pracy), to wiedzą opiekunki, które mają już dłuższy staż pracy.

Masz racje, tylko jeden punkt ma dwie strony, platne kursy sa niestety platne, poznalam juz kilka opiekunek po takich kursach z lojalka w kieszeni, inaczej nie byloby ich stac. Po koniecznym okresie zmienialy agencje, i nie zarabialy 900 euro z Kali kochac jesc
06 lutego 2018 19:17 / 3 osobom podoba się ten post
dorotee

Masz racje, tylko jeden punkt ma dwie strony, platne kursy sa niestety platne, poznalam juz kilka opiekunek po takich kursach z lojalka w kieszeni, inaczej nie byloby ich stac. Po koniecznym okresie zmienialy agencje, i nie zarabialy 900 euro z Kali kochac jesc:-)

Kali kochać jeść - dobre .Logicznie, nie powinny odchodzić, bo przecież wyszkolone, czyli większe wynagrodzenie .
06 lutego 2018 20:41 / 2 osobom podoba się ten post
margaritka59

Kali kochać jeść - dobre :hihi:.Logicznie, nie powinny odchodzić, bo przecież wyszkolone, czyli większe wynagrodzenie .

Wewnetrzny awans jest zawsze jakos trudniejszy
07 lutego 2018 11:21 / 2 osobom podoba się ten post
wichurra2

Jest kilka rzeczy, z którymi się nie zgodzę.
1. Dyspozycyjność - nie zauważyłam, żeby oferty z natychmiastowym terminem wyjazdu były jakoś lepiej płatne. Wręcz odwrotnie - uważałabym na taką ofertę, bo może oznaczać, że jakaś opiekunka nie została przez rodzinę zaakceptowana (czytaj - rodzina ma fanaberie) lub w trybie nagłym z pracy zrezygnowała (a to może oznaczać trudne miejsce, miejsce niezgodne z opisem). Uważam, że jeśli opiekunka spełnia pozostałe kryteria, to może sobie wybierać w terminach a i tak znajdzie dobrze płatną i odpowiadającą jej pracę.
2. Nie zdecydowałabym się na kurs językowy oferowany przez firmę. Przeważnie łączy się to z podpisaniem deklaracji o podjęciu współpracy z tą firmą, a jak ktoś takie coś podpisze to będą mu próbowali najgorsze oferty wcisnąć - takie, których nikt nie chce.

Fajne rodziny pewnie zaklepane więc na ostatnią chwile biorą z łapanki. Też boję się kursu od firmy, nie chcę być uwiązana z firmą.
08 lutego 2018 13:13
Skąd pomysł o przywiązaniu do firmy po kursie? Chyba w Promedice ;) Słyszałam, że tam nieźle się dzieje z tymi zobowiązaniami. U mnie jest tak, że kurs jest oferowany, oczywiście płatny, ale jeśli płacisz sama, to nie musisz żadnej umowy na współpracę z firmą podpisywać. Jeśli firma ma kompensować taki wyjazd, to tak, jak najbardziej umowa się już pojawia. Polska - wolny kraj, nic nie trzeba ;)
08 lutego 2018 13:34 / 3 osobom podoba się ten post
Napisano tu trochę prawdy. Opiekunka z dobrą znajomością niemieckiego może mieć naprawdę dobrą pracę jeśli zna język: dobrze płacą za znajomość, częściej trafiają się jej lekkie zlecenia ponieważ podopieczny potrzebuje towarzystwa do rozmów często bardziej niż do do robienia czysto fizycznych czynności. Przy podstawowej znajomości jedziesz tam tak naprawdę po to, żeby robić przy człowieku a tak sobie pogadacie o pogodzie. Czas będzie szybciej uciekał a jak się polubicie z podopiecznym, chętniej tam powrócisz.
Miałam kiedyś koleżankę, też opiekunkę która ze swoją rodziną podróżowała po kraju oraz towarzyszyła im choćby w teatrze. Oczywiście było to zlecenie wyjątkowo ciekawe i koleżanka długo i regularnie tam jeździła, ale wiązało się to z tym że świetnie znała język i posługiwała się nim prawie jak rodowita Niemka.
08 lutego 2018 13:49 / 3 osobom podoba się ten post
halinka55

Napisano tu trochę prawdy. Opiekunka z dobrą znajomością niemieckiego może mieć naprawdę dobrą pracę jeśli zna język: dobrze płacą za znajomość, częściej trafiają się jej lekkie zlecenia ponieważ podopieczny potrzebuje towarzystwa do rozmów często bardziej niż do do robienia czysto fizycznych czynności. Przy podstawowej znajomości jedziesz tam tak naprawdę po to, żeby robić przy człowieku a tak sobie pogadacie o pogodzie. Czas będzie szybciej uciekał a jak się polubicie z podopiecznym, chętniej tam powrócisz.
Miałam kiedyś koleżankę, też opiekunkę która ze swoją rodziną podróżowała po kraju oraz towarzyszyła im choćby w teatrze. Oczywiście było to zlecenie wyjątkowo ciekawe i koleżanka długo i regularnie tam jeździła, ale wiązało się to z tym że świetnie znała język i posługiwała się nim prawie jak rodowita Niemka.

Osoba dobrze znajaca jezyk niemiecki moze zrobic kariere nie tylko w opiece.
Naprawde warto sie uczyc
09 lutego 2018 12:20 / 1 osobie podoba się ten post
hawana

Osoba dobrze znajaca jezyk niemiecki moze zrobic kariere nie tylko w opiece.
Naprawde warto sie uczyc:-)

Hawanko, oczywiście że tak. Po prostu są przypadki, jeśli wyjeżdżasz od 20 lat, czy kilkunastu i pracujesz w tym samym przez cały ten czas, wiedząc że robisz to dobrze, że znasz się na rzeczy. Kariera w opiece to brzmi dumnie.
12 lutego 2018 10:13

Fachowość , pracowitość z empatią ijjjj potem język


Dyskusja w rozmowach na luzie. O.

12 lutego 2018 21:03
wichurra2

Jest kilka rzeczy, z którymi się nie zgodzę.
1. Dyspozycyjność - nie zauważyłam, żeby oferty z natychmiastowym terminem wyjazdu były jakoś lepiej płatne. Wręcz odwrotnie - uważałabym na taką ofertę, bo może oznaczać, że jakaś opiekunka nie została przez rodzinę zaakceptowana (czytaj - rodzina ma fanaberie) lub w trybie nagłym z pracy zrezygnowała (a to może oznaczać trudne miejsce, miejsce niezgodne z opisem). Uważam, że jeśli opiekunka spełnia pozostałe kryteria, to może sobie wybierać w terminach a i tak znajdzie dobrze płatną i odpowiadającą jej pracę.
2. Nie zdecydowałabym się na kurs językowy oferowany przez firmę. Przeważnie łączy się to z podpisaniem deklaracji o podjęciu współpracy z tą firmą, a jak ktoś takie coś podpisze to będą mu próbowali najgorsze oferty wcisnąć - takie, których nikt nie chce.

całkowicie zgadzam sie 
13 lutego 2018 15:48
cien

Fachowość , pracowitość z empatią ijjjj potem język


Dyskusja w rozmowach na luzie. O.

Realnie to język, a zaraz potem reszta ;) Dobrze mieć też referencje, jakiś kurs i pojęcie o pracy.