Jak spędzić święta w obcym domu?

05 grudnia 2018 10:33

W polskiej tradycji Boże Narodzenie należy do najważniejszych świąt w roku. Ma ono nie tylko aspekt głęboko religijny, ale także kulturowy, co sprawia, że nawet osoby niezbyt wierzące i praktykujące na co dzień, decydują się ubrać w te dni choinkę. Wigilijny stół, nakryty białym obrusem, jednoczy wszystkich członków rodziny, nawet tych, którzy na co dzień żyją i pracują poza granicami kraju. Z tego też powodu, spędzanie tych najważniejszych dni w roku z dala od bliskich, w pracy, nie jest decyzją ani prostą, ani też zbyt dobrze odbieraną przez rodzinę. Czasem jednak nie ma innego wyboru – okoliczności zawodowe lub czynniki finansowe są na tyle kluczowe, że po prostu nie można pozwolić sobie na urlop. W jaki sposób sobie poradzić, spędzając święta w obcym domu, tysiące kilometrów od rodziny, a na dodatek będąc „jedną nogą” w pracy?


 


Jak spędzić święta w obcym domu?


Rozłąka z najbliższymi w okresie okołoświątecznym bez wątpienia wiąże się z tęsknotą i emocjami, z którymi nie zawsze można sobie łatwo poradzić. Kluczem w wyjściu z tej sytuacji jest dobre nastawienie. Nie musi być przecież tak, że święta spędzone poza domem muszą być z góry skazane na porażkę. Będąc w Niemczech, można również sporo czerpać dla siebie z takiego pobytu. W końcu urokliwe niemieckie miasteczka zasypane śniegiem potrafią prezentować się bardzo uroczo, a bogata tradycja jarmarków bożonarodzeniowych jest świetnym pretekstem do ich odwiedzenia w wolnej chwili. Za ich sprawą można poznać też zwyczaje świąteczne Niemców, które różnią się nieco od naszych. Na jarmarku bez wątpienia możemy spróbować  currywurst, czyli gorących kiełbasek curry, ale również grzanego wina czy ajerkoniaku z rumem i bitą śmietaną.


Opiekunka osób starszych, która opiekuje się osobą o dość dobrym zdrowiu, może też zaproponować wspólne wyjście swojemu podopiecznemu. Opiekunkom sprawującym pieczę nad osobami jeżdżącymi na wózku, których męczą dłuższe wyprawy, pozostaje zawsze krótkie wyjście na dwór i zmiana otoczenia, która pozytywnie wpływa na umysł i poprawia samopoczucie.


 


Warto być otwartym na inne zwyczaje i tradycje


Praca jako opiekunka w święta ma zaletę w postaci szansy na zapoznanie się z lokalnymi zwyczajami świątecznymi oraz tradycją regionu. Jeszcze przed wyjazdem warto zrobić wywiad dotyczący tego, jakie zwyczaje kultywuje senior i jego rodzina, a pozyskaną wiedzę wykorzystać do przygotowania stosownego upominku na dobry początek znajomości. Decydując się na wręczenie prezentu spożywczego, warto sprawdzić, czy senior nie ma specjalnej diety, która wyklucza niektóre przekąski.


W pracy jako opiekunka osób starszych należy zapoznać się z tym, co Niemcy zazwyczaj jedzą w święta. W przeciwieństwie do polskiej, niemiecka Wigilia przebiega mniej wystawnie pod względem kulinarnym. Dzień narodzin Jezusa Chrystusa celowo obchodzony jest dość skromnie. Zwykle tego wieczoru na stole ląduje sałatka ziemniaczana lub pieczona kiełbasa. Dopiero pierwszy dzień świąt jest okazją do większego jedzeniowego szaleństwa. Wtedy na stole pojawia się kaczka lub indyk z kluskami, sałatka z czerwonej kapusty podawana na ciepło, ale również ryby czy mięso z jelenia, zająca lub królika. Jeśli chodzi o zwyczaje religijne, Niemcy uczęszczają na pasterkę (zwaną Christmette) do Kościoła katolickiego lub protestanckiego. Zwykle – podobnie jak Polacy – świętują ten czas w rodzinnym gronie. Opiekunka osób starszych, która chce zorganizować dania świąteczne, powinna dowiedzieć się, czy rodzina seniora przyjedzie do niego na święta i – jeśli tak – na jak długo i w jakim składzie. Wówczas łatwiej będzie jej zaplanować liczbę posiłków. Warto zapewnić również jak najlepszą możliwość kontaktu seniora z członkami rodziny, wykorzystując do tego celu nowoczesne technologie, takie jak komunikatory internetowe, np. Skype.


 


Ważna jest troska o zbudowanie dobrej relacji


Istotne jest również zadbanie o to, aby czas spędzony wspólnie był wartościowy i satysfakcjonujący dla obu stron. Warto zapytać, czy seniorzy, którymi się opiekujemy, chcieliby uczestniczyć w wydarzeniach świątecznych organizowanych na mieście i w kościele, o ile oczywiście ich stan zdrowia na to pozwala. W tym kontekście istotne jest zadbanie o relację z osobą starszą oraz przygotowanie choćby symbolicznego upominku dla niej. Mile widziane będzie podzielenie się swoimi świątecznymi zwyczajami, np. poprzez upieczenie ciasta, wspólne ubranie choinki lub przygotowanie dekoracji świątecznych.


 


Jak uporać się z tęsknotą do bliskich?


Warto również zadbać o kontakt z własną rodziną i zaplanować go wcześniej w taki sposób, aby nie kolidował z aktualnymi obowiązkami wykonywanymi wokół osoby starszej. Kontakt chociażby przez Skype’a i rozmowa po polsku pozwolą zachować równowagę psychiczną i choć trochę zminimalizować uczucie tęsknoty i rozłąki z najbliższymi.


 


Aspekt finansowy pracy w święta, czyli premie świąteczne w Promedica24 dla opiekunek osób starszych


Te osoby, które ze względu na swój światopogląd nie obchodzą świąt lub nie mają bliskiej rodziny, a świąteczny czas i tak spędziłyby samotnie w Polsce, mogą rozważyć wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych. W ten sposób zagospodarują sobie te dni i obdarzą swoim towarzystwem samotną, schorowaną osobę, która potrzebuje opieki i obecności drugiego człowieka. Ta sytuacja ma również swoje dobre strony w postaci gratyfikacji finansowej. Opiekunka osób starszych ma okazję, poza standardowym wynagrodzeniem, na zdobycie do 600 euro premii świątecznej. Wysokość dodatkowej zapłaty jest uzależniona od stopnia znajomości języka niemieckiego – im sprawność posługiwania się nim jest większa, tym wyższa jest premia. Często firmy zajmujące się pośrednictwem w zatrudnianiu opiekunek, na przykład Promedica24, prócz bonusu świątecznego opłacają składki ZUS od średniej krajowej oraz gwarantują dodatkowe ubezpieczenie. Ponadto, zajmują się również kompleksową organizacją wyjazdu i załatwieniem wszystkich formalności. Co więcej, firma dowozi opiekunkę wprost do domu podopiecznego, w którym ta może liczyć na własny kąt i wyżywienie. Osoba zatrudniona jest również objęta wsparciem podczas całego czasu pracy za granicą.


 

05 grudnia 2018 18:10 / 1 osobie podoba się ten post
Ja zostaję na Święta. Trudno rozstać się z bliskimi ale coś za coś. U nas wszyscy w rozjazdach na codzień więc chyba temu łatwiej mi to przychodzi.
12 grudnia 2018 16:57
ja jadę na święta! lekko nie bedzie ale od czego jest skype, facebook i inne "internety" :)
20 grudnia 2018 10:15
Święta tylko i wyłącznie we własnym domu - z rodziną.
25 listopada 2019 15:37 / 2 osobom podoba się ten post
A ja lubię różnie spędzać święta! Nie ciągle w domu!
26 listopada 2019 09:04 / 3 osobom podoba się ten post
Clio

A ja lubię różnie spędzać święta! Nie ciągle w domu!

Próbowałam kiedyś namówić męża na wyjazd na święta. Wybrałam już nawet ofertę w górach, i dość blisko od miejsca zamieszkania. Usłyszałam wtedy, że Święta to tylko w domu i, że nie wyobraża sobie spędzanie Świat Bożego Narodzenia w jakimś hotelu. To tyle w temacie spędzania Świat. Dawno to było może zmienił zdanie. Na następny rok ponowie zapytanie/propozycje może się uda 
26 listopada 2019 16:42 / 2 osobom podoba się ten post
Czego będzie brakować mi najbardziej w de?
26 listopada 2019 16:43
Tureckich seriali! Oglądam ostanie odcinki mmm
26 listopada 2019 16:56 / 2 osobom podoba się ten post
Kika67

Próbowałam kiedyś namówić męża na wyjazd na święta. Wybrałam już nawet ofertę w górach, i dość blisko od miejsca zamieszkania. Usłyszałam wtedy, że Święta to tylko w domu i, że nie wyobraża sobie spędzanie Świat Bożego Narodzenia w jakimś hotelu. To tyle w temacie spędzania Świat. Dawno to było może zmienił zdanie. Na następny rok ponowie zapytanie/propozycje może się uda :-)

Faceci z reguły to tradycjonaliści 
26 listopada 2019 16:58 / 2 osobom podoba się ten post
Nie lubię seriali więc mi tego nie brakuje w ogóle ostatnimi czasy malo używam telewizora w Polsce też .Jak chce coś obejrzeć co mnie interesuje to tablet (konkretny film czy program i tyle.)Ale muzyczka to i owszem może lecieć 24 godziny 
 
26 listopada 2019 17:39 / 1 osobie podoba się ten post
Rozumiem ale tureckie seriale jaaa uwielbiam a za co?za grę aktorska
26 listopada 2019 17:40 / 2 osobom podoba się ten post
W ciągu 50min pada zaledwie kilka zdan.. Gra rzęsami i oczami gesty hahaha
26 listopada 2019 17:41 / 1 osobie podoba się ten post
I odp. Na główne pytanie.... J s s w obcym domu... Zrób wszystko by dom nie był ci tak obcy)
26 listopada 2019 17:43 / 1 osobie podoba się ten post
Ubierz choinkę, połóż odswiettna serwetke, wyciągnij Mikołajka i postaw w mebloscianke....
26 listopada 2019 17:48 / 2 osobom podoba się ten post
Clio

W ciągu 50min pada zaledwie kilka zdan.. Gra rzęsami i oczami gesty hahaha

Pantomima