Składki na ubezpieczenie.

07 stycznia 2019 10:16 / 1 osobie podoba się ten post
monika.s

Pytalam ? Nie sprawdzalam w koncu firma wie co robi ale sprawdze. Tyle o tym piszecie, ze sie zdenerwowalam. Musze sie kopnac do urzedu a len ze mnie urzedowy:-)

Może się mylę, ale w ZUS jak założysz konto, to sprawdzisz kwoty wpłacane, nie powody np. dużych różnic. O te musisz firmę zapytać.
07 stycznia 2019 10:36 / 2 osobom podoba się ten post
jak załozysz konto na tzw PUE - ZUS to sprawdzisz tylko czy zostały składki wpłacone , jaka była podstawa do wyliczenia składek i oczywiście w jakiej wysokości zostały odprowadzene składki na ubezpieczenie emrytalne , zdrowotne . Wniosek o ew emeryturę tez złozysz przez internet , sprawdzisz jaki masz kapitał poczatkowy i ew jaką teoretycznie emryturę dostaniesz i wiele innych przydatnych dla nasz rzeczy > naprawdę warto założyć taki profil . Natomiast nie sprawdzisz dlaczego podstawa do wyliczenia składek jest taka a nie inna - to musi !!! wyjaśnić ci twoja firma . Warto  takie wyliczenia zażadać na piśmie . 
09 marca 2019 09:52
Magdalenka

Niektóre firmy stosują system zaliczek oraz skumulowanej wypłaty. Inne firmy odprowadzają składki za działania marketingowe, wtedy mamy ciągłość ubezpieczenia. Podobne praktyki są niezgodne z prawem. Firmy robią wszystko, by jak najwięcej zaoszczędzić. :-(

A jak wygląda w tym przypadku np L4? Składki są odprowadzane co 3 mc. Z tego co się dowiadywałam ciągłość ubezpieczenia jest. Pani z Zusu zrobiła wielkie oczy.
09 marca 2019 09:59
mirecka12

A jak wygląda w tym przypadku np L4? Składki są odprowadzane co 3 mc. Z tego co się dowiadywałam ciągłość ubezpieczenia jest. Pani z Zusu zrobiła wielkie oczy.

Czyli kombinują jak się da? Np.klient płaci całość z poczatkiem marca, a my dopiero 10kwietnia otrzymujemy za marzec.To chyba forma "przetrzymać opiekunkę".Skutkuje często ich wypowiedzeniami.Sęk w tym, że chyba wszystkie firmy działają podobnie.Niemcy z uwagi na zapotrzebowanie się "nie mieszają".A ten "proceder" to miganie się w de.skarbówce.Powoli chcą to zmienić, tylko że opiekunki nie głupie i żyjąc w pl nie będą zasilały niemieckiego państwa!!! Ciekawe czy Ukrainki dadzą się nabrac(choć nie sądzę)one równie kumate(i kumatsze)jak my.Znam wiele.Pojade wkrótce do U.S i pokaże umowę, niech sprawdza Firmę pod kątem podatków.W tym roku coś się zmieniło i chyba warto by się przyjrzeć..
09 marca 2019 11:06
mirecka12

A jak wygląda w tym przypadku np L4? Składki są odprowadzane co 3 mc. Z tego co się dowiadywałam ciągłość ubezpieczenia jest. Pani z Zusu zrobiła wielkie oczy.

Te wielkie oczy na jaki temat? Że ciągłość mimo wszystko jest (czyli wykorzystanie luk w prawie), czy że jej jednak nie ma? Czy że taka dziwna umowa (ale jeśli jest ciągłość, to zgodna z prawem?).
Elka, ale powinnaś teraz dostać PIT 11 o odprowadzonych podatkach? W jakim celu chcesz umowę pokazywać? Żeby ci powiedzieli, ile wg. nich powinno być składek i porównać? Czy w jakimś innym?
09 marca 2019 11:22
Werska

Te wielkie oczy na jaki temat? Że ciągłość mimo wszystko jest (czyli wykorzystanie luk w prawie), czy że jej jednak nie ma? Czy że taka dziwna umowa (ale jeśli jest ciągłość, to zgodna z prawem?).
Elka, ale powinnaś teraz dostać PIT 11 o odprowadzonych podatkach? W jakim celu chcesz umowę pokazywać? Żeby ci powiedzieli, ile wg. nich powinno być składek i porównać? Czy w jakimś innym?

Powiem że chce wiedzieć czy wszystko działa zgodnie z prawem, a Skarbówka chyba czeka na takie "wizyty"? Od tego roku miało być że pracodawca rozlicza, nie wiem jak. Um.zlecenie?!
09 marca 2019 12:55 / 1 osobie podoba się ten post
mirecka12

A jak wygląda w tym przypadku np L4? Składki są odprowadzane co 3 mc. Z tego co się dowiadywałam ciągłość ubezpieczenia jest. Pani z Zusu zrobiła wielkie oczy.

Jakie składki ? obowiązkowe przy umowie zleceniu to emerytalne i zdrowotne - ubezpieczenie chorobowe jest nieobowiązkowe i jak chce sie mieć płacone L4 to trzeba sobie samemu taką składkę opłacac . Zatem do wypłaty zasiłku chorobowego ciaglośc ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego nie ma nic . Płaciłaś dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe to zasiłek dostaniesz - nie płaciłaś - nie ma nic na L4 . te przepisy obowiązują wszystkich zleceniodawców i zleceniobiorców . 
09 marca 2019 13:21
O tym, że ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne wiedziałam. Ale jakoś zapominałam o nie się upomnieć. Dopiero przy tym zleceniu to zrobiłam. Agencje o tym nie przypominają z prostej przyczyny- za pierwszy miesiąc chorobowego one płacą zasiłek chorobowy z własnej kieszeni (chyba, że coś się zmieniło), dopiero potem ZUS. Dlatego samemu o to trzeba zadbać. Ania dobrze pisze- L4 nie ma nic wspólnego z kombinowanie w terminach opłacania składek.

I Elka- dalej nie wiem, dlaczego pani w ZUS zrobiła wielkie oczy

Firmy kombinują- ale chyba przeważnie w ramach luk prawnych, często naszym kosztem niestety. Trzeba zadbać o siebie samemu. Tyle, że tu nie wiem, ile da wizyta w US z umową, raczej ZUS tu się kłania, ktoś od prawa pracy? No, chyba, że się chce po prostu sprawić firmie kłopoty.
09 marca 2019 13:27 / 1 osobie podoba się ten post
I właśnie doczytałam, że na zasiłek chorobowy mogę liczyć dopiero po trzech miesiącach opłacania składek. Nie wiem, jak to wygląda przy zmianie firmy, może być chyba tak, że wracam na dwa miesiące do domu, zmieniam firmę, następna składki zaczyna płacić od kolejnego zlecenia już przerwa robi się dłuższa niż miesiąc. To nawet jak w pierwszej płaciłam te dobrowolne, to znów trzeba 3 miesiące czekać z chorobą Przy pracy w jednej firmie ma to sens, przy ciągłych zmianach niekoniecznie.
09 marca 2019 13:55 / 1 osobie podoba się ten post
Aniabeznazwy

Jakie składki ? obowiązkowe przy umowie zleceniu to emerytalne i zdrowotne - ubezpieczenie chorobowe jest nieobowiązkowe i jak chce sie mieć płacone L4 to trzeba sobie samemu taką składkę opłacac . Zatem do wypłaty zasiłku chorobowego ciaglośc ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego nie ma nic . Płaciłaś dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe to zasiłek dostaniesz - nie płaciłaś - nie ma nic na L4 . te przepisy obowiązują wszystkich zleceniodawców i zleceniobiorców . 

Do chorobowego zostałam zgłoszona przy podpisaniu umowy. Ciągłość została zachowana z poprzedniej pracy. To że jestem ubezpieczona to pewne tylko jak to  że opłacają co 3 mc składki ma wpływ na wyliczenie chorobowego.  Obecnie nie mam zamiaru iść na l4 ale wolę wiedzieć. 
09 marca 2019 15:37
Rozliczał się ktoś może są z podatku bez pit 11?
12 marca 2019 13:49 / 1 osobie podoba się ten post
mirecka12

A jak wygląda w tym przypadku np L4? Składki są odprowadzane co 3 mc. Z tego co się dowiadywałam ciągłość ubezpieczenia jest. Pani z Zusu zrobiła wielkie oczy.

Z tego co się orientuję, należy mieć ciągłość opłacania składek w 1 firmie bez przerw. Kobieta z zusu mówiła mi kiedyś, że nie można się spóźnić ani dnia. Składka opłacona z opóźnieniem anuluje prawo do uzyskania chorobowego.
12 marca 2019 14:04
Aniabeznazwy

Jakie składki ? obowiązkowe przy umowie zleceniu to emerytalne i zdrowotne - ubezpieczenie chorobowe jest nieobowiązkowe i jak chce sie mieć płacone L4 to trzeba sobie samemu taką składkę opłacac . Zatem do wypłaty zasiłku chorobowego ciaglośc ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego nie ma nic . Płaciłaś dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe to zasiłek dostaniesz - nie płaciłaś - nie ma nic na L4 . te przepisy obowiązują wszystkich zleceniodawców i zleceniobiorców . 

Dokładnie tak jest jak piszesz. Również miałam na myśli dobrowolną składkę na chorobowe, która jest potrącana z naszych pieniędzy. Proszę mnie poprawić, jak się mylę.