Najpiękniejsze widoki w naszych miastach

17 stycznia 2013 17:50 / 4 osobom podoba się ten post
Czesc kika1, na zyczenie opisze Tobie cos o Gdansku.



Gdansk zalozyli ksiazeta pomorscy w 975 roku, a dokladnie Mieszko I wybudowal grod z portem nad Motlawa. Za czasow Swiatopelka w 1308 roku Krzyzacy opanowali grod i wybudowali tu zamek. Szkoda, ze ten zamek nie przedtrwal do naszych czasow, zapytasz dlaczego? Gdanszczanie w 1400 roku podstepnie wypedzili Krzyzakow za mury miasta i rozebrali zamek, ze teraz mozna tylko zlokalizowac gdzie on byl, bo widac jego mury gdzie mieszczanie wybudowli swoje kamienice.

Po raz drugi Gdansk dostal sie w rece niemieckie podczas wojny 13 letniej, ktora doprowadzila do odzyskania przez Polske Pomorza Gdanskiego, Zulaw i Ziemi Chelminskiej. Miasto rozwijalo sie bardzo szybko, a to przede wszystkim dzieki handlowi, ktore umozliwial port nad Motlawa. Miasto mialo nawet wlasna monete. Do Gdanska przyjezdzali rowniez nasi krolowie, od Kazimierza Jagielonczyka. Stad tez nazwa kamieniczek krolewskich na Dlugim Targu to koniec slynnej ulicy Dlugiej z Ratuszem Glownomiejskim i roznorodnymi kamieniczkami a takze Domem Uphagena, z przepieknnym urzadzonym wnetrzem mieszczanskim. Uphagen byl kupcem, ktory w swojej kamieniccy urzadzil mozna powiedziec muzeum, przywozil z roznych stron swiata rozne rzeczy. Jest np. herbaciarnia urzadzona na styl chinski, pokoj muzyczny, pokoje z elementami kultury egipskiej, a przede wszystkim najwieksze wrazenie robia tapety na scianach z roznymi zdobieniami, kolorowe, dostosowane do stylu pokoju.

Jezeli kogos dalej interesuje historia Gdanska i jego zabytki to napisze dalej.

Pozdrawiam

17 stycznia 2013 18:08 / 3 osobom podoba się ten post
W Gdansku mieszkalo takze wielu slynnych ludzi takich jak Heweliusz ze swoim obserwatorium astronomicznym, Schopenhauer, Uphagen i inni.

Moge Wam rowniez opisac o drodze Krolewskiej ktora zaczyna sie od Bramy Wyzynnej, przez Katownie, czyli dawne wiezienie w sredniowieczu, potem slynna ulice Dluga z Dlugim Targiem gdzie jak juz pisalam nocowali w 3 kamieniczkach nasi krolowie, a takze Dwor Artusa gdzie kupcy obradowali, sasiadali w lawach i saczyli sobie piwko Na Dlugim targu znajduje sie takze Fontanna Neptuna, o ktorej napewno slyszeliscie. Dlugi Targ prowadzi do Portu gdzie znajduje sie tez slynny stary dzwig portowy, gdzie jest teraz muzeum morskie, jeden z jego oddzialow. Z portu widac tez wyspe spichrzow, ktora jest na razie w oplakanym stanie, ale sa plany zeby ja jakos zagospodarowac. W Gdansku na prawde nie mozna sie nudzic, jest sporo do zwiedzania. Nie wiem czy ktos slyszal o Oliwie o pieknym parku z ogrodem,no i o katedrze z robiacymi wrazenie organami z figurkami ktore sie poruszaja, grajace anioly na roznych instumentach, a ogrod latem wyglada przepieknie. Jest tam rowniez palmiarnia z malym zolwikiem, nie wiem czy juz go nie zameczyli

W okolicach Gdanska jest takze Sopot najdluzszym drewnianym molem a takze Gdynia, te 3 miasta lacza sie w jedna calosc i nazywamy je Trojmiastem.

Wielka atrakcja dla turystow jest Zatoka Gdanska a takze morze z pieknymi plazami i piaseczkiem.



Takze warto przyjezdzac, na prawde nie mozna sie nudzic, zwlaszcza jak ktos lubi morze jak ja i wylegiwanie sie na plazy

17 stycznia 2013 23:27 / 4 osobom podoba się ten post
Kiko1, ulica MARIACKA to ulica z zachowanymi jeszcze przedprozami i rzygaczami nie rzygami A kto nie wie co to rzygacze to juz wyjasniam, to typ takich niby rynien ktore odprowadzaly wode deszczowa, tylko ze w Gdansku sa to lwy, ktore maja otwarta paszcze a ze srodka leci woda, te rzygacze maja tez postac ryb, albo innych stworkow.

Te przedproza byly na kazdej ulicy w Gdansku, gdzie mieszczancy sobie kiedys siedzieli przed domem i spotykali sie ze znajomymi np. na kawce. To tak troszke jak opiekunki w czasie swych pauz, jak oczywiscie przyczaily sobie jakas Polke w poblizu, szczesciary jedne

Te przedproza niestety musieli Gdanszczanie zlikwidowac z innych ulic poniewaz zabieraly zbyt duzo miejsca i musialy powstac ulice, a szkoda i to bardzo.



Jesli chodzi o to drzewo z metalu to stoi na Targu Weglowym, gdzie jest rowniez katownia. Dlaczego targ Weglowy, a dlatego ze sprzedawano tam wegiel, byly tez inne targi, calkiem sporo i w roznych miejscach, ciekawy byl Targ poziomkowy, ciekawa nazwa, ale czy tam tylko sprzedawano poziomki pozostaje pod znakiem zapytania?!



Muzeum Solidarnosci, to trzeba lubiec takie klimaty, ja z nimi nie przepadam, troche pamietam z tych czasow, chociaz bylam jeszcze dzieckiem, ale akurat to muzeum nie nalezy do tych ktore mnie zachwycilo.



Ja wole np, sale czerwona w Ratuszu Glownomiejskim, gdzie zasiadywala rada gdanska z burmistrzem na czele, a takze karylion na wiezy ratusza, ktory co godzine wygrywa inna melodyjke, no i dwa lata temu w koncu zrekonstruawali Zygmunta Augusta, ktory jest na gorze tej wiezy, tak jak kiedys przed wojna.

Jest tez na starym miescie Ratusz Staromiejski gdzie najczesciej odbywaja sie koncerty, mozna tam wejsc za darmo i zobaczyc charakterystyczna sien gdanska a takze meble gdanskie.

Ciekawe w Gdansku sa koscioly. Moim ulubionym jest kosciol sw. Mikolaja gdzie sa Dominikanie, bardzo podoba mi sie jego wnetrze, a kiedys nawet podczas jarmarku sw. Dominika zwiedzalam jego strychy i piwnice, niezle przezycie.

Kolo tego kosciola jest hala targowa, a w jej podziemiach sa wykopaliska, od pewnego czasu sa odsloniete i mozna je ogladac.

Kosciol Mariacki oczywiscie warto zwiedzic, chociaz nie wszystko po wojnie nam niemcy niestety zwrocili, czesc zbiorow jest w Lubece a czesc w Berlinie, moze kiedys nam oddadza nasza wlasnosc.

Kosciol sw. katarzyny co sie niestety przed paroma laty spalil dach, nie wiem czy juz wszystko tam wrocilo, bo prawde mowiac juz tam dawno nie bylam, a pochowany jest tam Heweliusz. Sa tam tez takie maly Katakumby i przed pozarem byla wieza z kolekcja zegarow.

Jest tez jeden kosciol na starym miescie, zapomnialam nazwy, ale tam odbywaja sie spektakle, jest przystosowany na teatr. Czlowiek ma dziwne wrazenie, jak jest tam w srodku, w kazdym razie ja mialam takie odczucia, bo niby kosciol a tu takie krzesla jak w teatrze i z obu stron sceny.

Kosciol sw, Brygidy, byl wykorzystywany w czasach solidarnosci i powstaje tam oltarz z bursztynu.

Ciekawostka jest ze w tym kosciele slub bral Linda.



17 stycznia 2013 23:36 / 1 osobie podoba się ten post

Te kamieniczki na Mariackiej i na wszystkich innych ulicach sa ladne, ale dla mnie te najladniejsze sa jednak na ulicy Dlugiej, a najbardziej to kamienica zlota i gotycka kolo Dworu Artusa, za fontanna neptuna.
Jak sie stanie na Dlugim targu, tak w okolicach bramy zielonej ktora wyprowadza na Motlawe mozna zobaczyc troszke wiecej neptunow patrzac sie na gory kamieniczek, ale tego nie zdradze, musicie dziewczyny same sie o tym przekonac bedac w Gdansku.
  A jak ktos ma sentyment do Walesy, to jego biuro znajduje sie wlasnie w Bramie Zielonej, a on sam mieszka w Gdansku, na ul. Polanki, kolo siedziby PTK, Parkow Krajobrazowych, nie pamietam tej nazwy. A przypomniala mi sie jeszcze ciekawostka, otoz nie wiem czy ktos slyszal o paniennce z okienka, ona to wlasnie pokazuje sie codziennie w poludnie z okienka malego takiego okrąglego jak na statku (zeby mozna bylo sobie wyobrazic) z kamieniczki ktora jest kolo Dworu Artusa, wtedy ustawiaja sie turysci a nawiecej chyba Chinczykow czy Koreanczykow z paramo aparatami na szyi i robia zdjecia.

18 stycznia 2013 12:25
Dziekuje szefie:)))





18 stycznia 2013 14:46
Ja tez szefie dziekuje, ze moje wypociny nie poszly do kosza
19 stycznia 2013 11:53
Widok z mojego okna:



19 stycznia 2013 13:25
Becia, moim ulubionym kościołem w Gdańsku też jest kościół św. Mikołaja. Ze względu na Dominikanów, oczywiście. Jak jestem w Gdańsku zawsze tam zachodzę. Kiedyś na mszy o 21.00 widziałam dziwne zjawisko: kościół "pękał w szwach". Ale kiedy posłuchałam kazania, zrozumiałam dlaczego.

A jak zwiedzałaś te podziemia i strychy, to kto was oprowadzał?

Jesteś, jak widzę , z Gdyni, wiec zazdroszczę Ci tej bliskości do Dominikanów. Ja mieszkam pod Częstochową i do najbliższych w Katowicach mam 70 km.
19 stycznia 2013 17:12
Becia... czas na nastepny odcinek... moze o portach bezclowych... czy tez miastach bezclowych...

Hamburg, Bremen, Danzig wowczas...
14 sierpnia 2014 21:41 / 7 osobom podoba się ten post
Ja lubię widoki u siebie


14 sierpnia 2014 21:51 / 3 osobom podoba się ten post
Tak miałam
14 sierpnia 2014 21:53 / 2 osobom podoba się ten post
Tak mam
14 sierpnia 2014 21:56 / 2 osobom podoba się ten post
I może jeszcze to
14 sierpnia 2014 21:58 / 1 osobie podoba się ten post
Marktplaz w Ludwigsburgu
14 sierpnia 2014 22:07 / 5 osobom podoba się ten post
Wizytówka miasta pałac książąt, a następnie królów wirtemberskich