Ortografia

22 grudnia 2012 16:08
Piszę ten temat z dużymi obawami,czy nie zostanę potępiona.Wiem,sprawy poruszane na tym portalu są bardzo ważne i może niektóre osoby uznają to za głupie czepianie się.Ale mnie bardzo dotyka sprawa niewłaściwej pisowni polskiej,przejawiającej się w wielu naszych postach.Szczególnie jeśli chodzi o ortografię. Moja propozycja jest taka,żeby przed wysłaniem napisanego posta - rzucić na niego jeszcze raz okiem,czy wszystko jest w porządku.
Jeśli uznacie,że to niepotrzebne paplanie,to zapomnijmy o tym moim poście.
22 grudnia 2012 18:01
wiele osób ma problemy z ortografią, nie tylko na naszym forum. Czasem zdarzają się błędy wynikłe z pośpiechu czy nieuwagi, jednak sądzę, że po prostu brakuje nam umiejętności poprawnego pisania. Niemiecki jest pod tym względem o wiele prostszy od polskiego, a wiedzę wyniesioną ze szkoły zapomina się, nawet słynne "uje się nie kreskuje". Rzucanie okiem przed wysłaniem posta nic nie da, jeśli człowiek nie wie, że "humor" pisze się przez samo "h". Ja już nie zwracam uwagi na to, jak kto pisze, tylko co pisze, bo to jest ważniejsze. Choć osobiście cenię ludzi piszących bez błędów, to nawet na moich studiach sporo osób robiło podstawowe błędy ortograficzne...
22 grudnia 2012 19:28
Ja również bardzo cenię poprawną pisownię. Mój syn jak zaczął podstawówkę miał problemy z pisownią głosek twardych i miękkich, czyli zamieniał k na g , t na d itd. Chodził kilka lat do logopedy. Trochę pomogło, ale najbardziej pomogło pisanie na gg. Chciał pisać poprawnie i co chwila mnie się pytał o pisownię. Teraz jest dorosły- ma 21 lat i błędów nie robi. Czyli chcieć to móc.
22 grudnia 2012 20:50
Romana!!!!!!!!!!!!!I Ty Brutusie???????!!!!!!!

Diakonka i inne "polonistki" - czepiacie sie szczegolow ,jak sie na necie szybko pisze i nie jest to CV albo inne oficjalne pisanie to sie wali literowki az milo:) Do pierogów kobietki a nie korektorskie fuchy u uprawiac !!!!!:):):):):)
22 grudnia 2012 21:02
Ja też się staram pisać poprawnie. Pewnego dnia dotarło do mnie, że piszę na klawiaturze szybciej niż niejedna maszynistka. To głównie przez to, ze często korzystam z gg, kilku różnych forów i pisanie maili jeszcze dochodzi jak jestem za granicą. Niestety im szybciej pisałem, tym więcej literówek robiłem. Potem zacząłem używać przeglądarki, która poprawia błędy (wiadomo jak). Ale jak dopisuję kolejną część powieści, to przed wysłaniem sprawdzam i jeszcze poprawiam. A potem jak wyślę, to też mnie coś jeszcze razi czasami. Ale zgodzę się że np. na forum ważniejsza jest treść niż super dokładna ortografia. Czasami zdarza się ktoś że napisze posta, gdzie błędy rażą, ale mnie to nie przeszkadza.
22 grudnia 2012 21:06
Kasiu, nie chodzi o literówki tylko np. o wyraz "porządek" napisany przez "ż". Ale wolę jak ktoś ma problemy z ortografią, niż kiedy ordynarnie klnie i co drugie słowo jest na "k". To jest dopiero niemiłe.
22 grudnia 2012 21:08 / 2 osobom podoba się ten post
rzułf żotkiefka mjut :):):):):):):):)
22 grudnia 2012 21:11
no dobże, ólrzyj sobje...
22 grudnia 2012 21:13 / 1 osobie podoba się ten post
za rzułfja i mjut maż pónkta ode mje
23 grudnia 2012 07:59 / 2 osobom podoba się ten post
Ode mnie też punkt za mjut - bo musiałam się chwilkę zastanowić co to jest. A ja tak lubie miodek.
A najlepszy sposób na szwankująca interpunkcję : napisać po tekstem całą linijkę przecinków z dopiskiem "marsz na swoje miejsce" !!
23 grudnia 2012 16:49 / 1 osobie podoba się ten post

Opiekunka

Lubianych postów: 2

32 wpisy

20 grudnia 2012 13:47
Podoba mi się!
Dzień Dobry.

Mieszkam w Niemczech od 22 lat.Zrobiłam tu szkołę pielęgniarską.Pracuję w ambulante Pflege.Mam częsty kontakt z polskimi opiekunkami ludzi starszych.Staram się im pomagać.

Może i na tym forum mogę jakoś pomóc? Może językowo? Zawodowo?

Diakonko ,mieszkasz 22 lata w De i tak pieknie i gramatycznie (piszesz) wladasz jez.polskim? Wydaje mi sie ze , ponosi Cie fantazja ??!! .

Przepraszam , jakis blad wkradl sie (cos zle zrobilam) :)
23 grudnia 2012 17:33
Zosiu-samosiu - dziękuję za pochwałę mojego języka polskiego.

Tu,gdzie mieszkam,nie ma wielu polskich rodzin.Ale,my stworzyliśmy sobie taką małą "enklawę" - mamy polskie radio(mój ukochany program 3-ci!),polska telewizja,polskie (a raczej polskojęzyczne) książki,polska,prawie aktualna prasa,częste kontakty z pozostawionymi w Polsce przyjaciółmi z harcerstwa i klubu taternickiego,rodzina.Między innymi wciskam się do Was.Chociaż czasem mam odczucie,że mi nie ufacie.Ale ja i to rozumiem.

Już taka jestem,często za to dostaję po głowie,bo w ramach mojego zawodu dużo jeżdżę do miejsc,gdzie pracują takie,jak Wy - polskie opiekunki.Chcę wiedzieć,czy wszystko w porządku,czy czegoś nie potrzebują,cieszę się jak mogę w czymś pomóc.Fajnie jest zaskoczyć kogoś na obczyźnie zwracając sie do niego po polsku.

W sumie,tak sobie myślę,może rzeczywiście przekroczyłam jakąś "barierę" logując się na Waszym forum? Jeżeli tak myślicie,to przepraszam,usunę konto.I to umiem zrozumieć.To że jesteście nieufne w stosunku do obcych.
23 grudnia 2012 17:42
Diakonka - tu nie chodzi o nieufność ale Ty narzucasz swoją wolę.To forum dla opiekunek a nie dla polonistów. Tu oczekujemy wzajemnego wsparcia. Stresów w naszej pracy mamy pod dostatkiem dodatkowy (ortografia,składnia,)nie jest nam potrzebny.
23 grudnia 2012 17:50
Diakonko...

Ambulantpflege to ciezki chleb... jestes bardzo czesto zdana wylacznie na siebie, musisz podejmowac decyzje z chlodna glowa.... napisz nam o tym... to nie ma nic wspolnego z nieufnoscia...

Poczytaj nas... dowiedz sie co opiekunkom sen z oczu spedza... rozejrzyj sie dokladnie po Forum...

Moglabys np: napisac o wspomnianych przez Ciebie wczesniej... dwoch bardzo nieodpowiedzialnych zachowaniach opiekunek... ktore moze...moglyby ustrzec niektore z nas z podobnych wpadek.... czasami czlowiek z niewyspania... przemeczenia dziala jak automat...

i popelnia bledy...

Mam czesto wrazenie.... ze zadajesz pytania i nie czekasz na odpowiedzi... a szkoda!!!

23 grudnia 2012 18:02
Do annyM -Przepraszam,masz rację,poprawna pisownia nie jest najważniejszą sprawą na tym forum.

Nie chciałam,żeby tak wyszło,że jak piszesz:"narzucam swoją wolę",daleka jestem od tego.

Do kiki -Nie chciałabym znowu zrobić jakiegoś nietaktu,mam wiele do opowiedzenia,ale nie wiem,gdzie się z tym wcisnąć.Czy jest na forum temat o Pflegedienst?

Nie chcę sama rozpoczynać,szukałam,ale nic nie znalazłam,tylko jakieś wtręty przy okazji pisania na inny temat.

Już raz mnie zbryzgano,że za dużo tematów zakładam,wieęc może sobie na razie odpuszczę.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.