• Przestępczość wśród niemieckich seniorów

  Data dodania 03 lutego 2014
  W Niemczech rośnie liczba przestępstw dokonywanych przez osoby starsze. Ma to związek z faktem coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa niemieckiego oraz zaburzeniami spowodowanymi przez schorzenia występujące u seniorów.

  Efekty demograficzne odbijają się na statystykach przestępczości. Coraz częściej drobne kradzieże w sklepach są dziełem ludzi w podeszłym wieku. Dotychczas tego typu występki były domeną nieletnich.
  Obecnie problemem staje się także fakt, że seniorzy, przyłapani na „nietypowym” przestępstwie, nie zawsze są świadomi swojego czynu. Pewne schorzenia i choroby, które pojawiają się lub rozwijają w sędziwym wieku, uniemożliwiają seniorom postrzeganie swojego postępowania jako czegoś złego.

  Niemiecka policja obecnie pracuje nad innowacyjnymi sposobami rozwiązywania problemów z kłopotliwymi staruszkami. W grę wchodzi współpraca z pracownikami socjalnymi - ludźmi którzy mają doświadczenie i wiedzą jak postępować z osobami, których umysły nie zawsze są sprawne w  jesieni ich życia. Rzecznik Policji podkreśla, że docelowo planowane jest wdrożenie nie tylko odpowiednio dostosowanego prawa, ale także środków prewencyjnych, które pozwolą chronić seniorów przed nimi samymi.

  A jak wyglądają statystyki?
  W roku 2012 pośród grupy wiekowej powyżej 60 lat, zanotowano ponad 150 tys. podejrzanych. Większość z nich, nie weszła nigdy wcześniej w konflikt z prawem. Jedna czwarta czynów, kwalifikujących się pod prawo karne, było podpaleniami – w większości nieumyślnymi.

 • Aż 1/4? Naród piromanów:)
 • Jacy za młodu tacy na starość - ale to tylko żart ;-)))

0 użytkowników online

Reklama

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.