Autorzy raportu podkreślają wagę problemów socjalnych w krajach unijnych. Choć co rusz pojawiają się informacje, sugerujące że Europa wychodzi z kryzysu, to dane dotyczące bezrobocia (zwłaszcza wśród ludzi młodych) nie pozostawiają złudzeń – zwłaszcza na południu Europy wciąż jest źle. Podobnie rzecz się ma z opieką społeczną – w niektórych krajach zwyczajnie nie ma na nią środków.
W tegorocznym badaniu najlepiej wypadły kraje skandynawskie: Szwecja, Finlandia oraz Dania. Na czwartym miejscu uplasowała się Holandia, a na piątym (co może wydawać się zaskoczeniem) – Czechy.
Polska znalazła się na szesnastym miejscu. Jest to wynik poniżej średniej krajów unijnych, lecz należy zauważyć, że w roku 2008 zamykaliśmy listę, a dziś jesteśmy w połowie stawki.
Chociaż w porównaniu do 2008 bezrobocie jest nieco wyższe, to specjaliści zaznaczają, że na przykładzie Polski widać postęp w walce z wykluczeniem, rozwarstwieniem społecznym oraz dyskryminacją. Dzięki programom rozwoju regionalnego zmniejszyły się różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami Polski. Poprawiła się także sytuacja rodzin, zwłaszcza biednych.
Autorzy raportu podkreślają także, że do ideału nadal jest daleko. Opieka medyczna w Polsce jest słaba. Pod tym względem gorzej od nas wypadła jedynie Rumunia i Łotwa.