• Mniejsze zagrożenie biedą w Polsce?

  Data dodania 15 września 2014
  Jak wynika z raportu niemieckiej Fundacji Bertelsmanna, publikującej co 3 lata raport o sprawiedliwości społecznej – W Polsce żyje się coraz godniej. Zmniejsza się liczba osób biednych i społecznie wykluczonych.

  Autorzy raportu podkreślają wagę problemów socjalnych w krajach unijnych. Choć co rusz pojawiają się informacje, sugerujące że Europa wychodzi z kryzysu, to dane dotyczące bezrobocia (zwłaszcza wśród ludzi młodych) nie pozostawiają złudzeń – zwłaszcza na południu Europy wciąż jest źle. Podobnie rzecz się ma z opieką społeczną – w niektórych krajach zwyczajnie nie ma na nią środków.

  W tegorocznym badaniu najlepiej wypadły kraje skandynawskie: Szwecja, Finlandia oraz Dania. Na czwartym miejscu uplasowała się Holandia, a na piątym (co może wydawać się zaskoczeniem) – Czechy.

  Polska znalazła się na szesnastym miejscu. Jest to wynik poniżej średniej krajów unijnych, lecz należy zauważyć, że w roku 2008 zamykaliśmy listę, a dziś jesteśmy w połowie stawki.

  Chociaż w porównaniu do 2008 bezrobocie jest nieco wyższe, to specjaliści zaznaczają, że na przykładzie Polski widać postęp w walce z wykluczeniem, rozwarstwieniem społecznym oraz dyskryminacją. Dzięki programom rozwoju regionalnego zmniejszyły się różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami Polski. Poprawiła się także sytuacja rodzin, zwłaszcza biednych.

  Autorzy raportu podkreślają także, że do ideału nadal jest daleko. Opieka medyczna w Polsce jest słaba. Pod tym względem gorzej od nas wypadła jedynie Rumunia i Łotwa.

 • to oni nie wiedzą jak się żyję w Polsce...Niemcy zawsze robią wielkie oczy jak im opowiadam...
 • Dokładnie. Jak wytłumaczyłam tutaj ile zarabia przeciętnie Polak, a jak kształtują się ceny to moje panie zrobiły oczy jak spodki.
 • jeśli im wyszlo, ze Polakom zyje się lepiej, to badania chyba przeprowadzali w DE, Irlandii albo w UK ;)
 • bo w Polsce to już lepiej nie będzie...bieda z nędzą przez kraj pędzą.

1 użytkowników online

 • Luke

Reklama

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.