Co nas czeka w Szwajcarii?

16 grudnia 2014 19:04 / 1 osobie podoba się ten post
mozah aM

Czytałaś jak sądzę o zasadach pracy tutaj - pisałyśmy wielokrotnie.To czy masz dochody w PL czy nie nie jest tak bardzo istotne , chyba ze masz rentę lub wcześniejszą emeryturę - nie wiem co w razie alimentów. Podatek płacisz w Szwajcarii od pieniędzy tam zarobionych. Jeśli masz dochody jakiekolwiek w PL- płacisz od nich nieco większy podatek (bo wchodzisz w wyższy próg podatkowy z racji uwzględnienia szwajcarskich zarobków) . To nie są duże sumy . Gorszy Zus - trzeba się rozliczać. Sprawa banku najlepszego - zupełnie nieistotna. Wybierz dowolny - róznic w oprocentowaniu nie ma . Ja konta w CH nie mam - mam konto we FR w polskim banku i bez problemów mi firma przelewa.Jeśli chcesz tu zostać do emerytury - musisz cała procedure przejsc. Najpierw Bewilligung L - na rok , potem mozesz próbować ubiegac się o B.Do tego potrzebujesz : Umowa o pracę , umowa o wynajem mieszkania , w moim kantonie ankieta wypełniana przez firme plus inne sprawy . Meldujesz się obowiązkowo w ciągu 7 dni po przybyciu .Czyli wszystko musi być dopiete. Nie musi sie tego robic przy delegowaniu przez polska firme do 90 dni .Musisz płacic też Krankenkasse - składki minimum 250 Fr i to przy wkladzie własnym w leczenie ponad 1500 Fr.Firma przez pierwsze 3 m-ce pomaga , potem załatwiasz sama wszystko.Jeśli chciałabys tu na stałe zamieszkać - musisz dokładnie przeliczyć. Ale ludzie tak tez robia .Jednak przy wysokich jak na nasze realia zarobkach sa tez ogromne koszty .Więc na uskładanie jakichś niebotycznych pieniedzy nie ma co liczyc. Opcja legalnej pracy z mieszkaniem u rodziny pdp jest optymalna pod wzgledem finansowym - odpadaja koszty mieszkania i wyżywienia , telefo , net itp..Oczywiscie - wszystkie formalnosci tez obowiązuja - tylko umowę o wynajem zastępuje sie potwierdzeniem odpowiednim - że zapewnia rodzina mieszkanie , na jakich finansowych zasadach i melduje. Przy powrocie do Pl trzeba sie wymeldować - jeśli nie to płaci sie  Krankenkasse- za czas pobytu w PL. Ja mam ubezpieczenie w Pl - emerytura więc po powrocie sie nie martwię . Kto nie ma - musi to jakos rozwiązać - mozliwe że zadziała ubezp. szwajcarskie ale koszty sa duże. Razem z emerytalnym dwoma filarami i jakimis jeszcze to ok 1000 Fr miesiecznie.

Nie calkiem jest tak jak piszesz bo.....mój wkad własny w leczeniu wynosi 300 Fr.
a jak jade do Pl. to sie nie wymeldowywuje...biore urlop bezpłatny,
oczywiscie ,oczywiscie polise trzeba płacic ale to tez nie sa takie potezne pieniadze-bez przesady.
W Polsce równiez naleze to naszej kasy chorych wiec jak jestem w domcju
to robie sobie rozne badania kontrolne...typu-okulista,ginekolog,dentysta itp.
Poza tym szwajcarskie wynagrodzenia sa duzo wyzsze od tych co maja tu opiekunki.
Opiekunka musi miec nie mniej jak 22 chfr.na godz. ,a normalnie to tu zarabiaja nie mniej jak 40 chfr na godz.
W domu obok mnie jedna opiekunka jest zatrudniona przez rodzine i ma 12 000 chfr.brutto na miiesiac.
Mozna tu znalezc dobra prace,przeciez Szwajcarija nalezy do jednych z najbogatszych krajow świata.
Ludzie tu zyja na bardzo wysokim poziomie i tak włwsnie zyja z własnych wynagrodzen lub emerytur.
16 grudnia 2014 19:57 / 7 osobom podoba się ten post
Krystynkaa

Nie calkiem jest tak jak piszesz bo.....mój wkad własny w leczeniu wynosi 300 Fr.
a jak jade do Pl. to sie nie wymeldowywuje...biore urlop bezpłatny,
oczywiscie ,oczywiscie polise trzeba płacic ale to tez nie sa takie potezne pieniadze-bez przesady.
W Polsce równiez naleze to naszej kasy chorych wiec jak jestem w domcju
to robie sobie rozne badania kontrolne...typu-okulista,ginekolog,dentysta itp.
Poza tym szwajcarskie wynagrodzenia sa duzo wyzsze od tych co maja tu opiekunki.
Opiekunka musi miec nie mniej jak 22 chfr.na godz. ,a normalnie to tu zarabiaja nie mniej jak 40 chfr na godz.
W domu obok mnie jedna opiekunka jest zatrudniona przez rodzine i ma 12 000 chfr.brutto na miiesiac.
Mozna tu znalezc dobra prace,przeciez Szwajcarija nalezy do jednych z najbogatszych krajow świata.
Ludzie tu zyja na bardzo wysokim poziomie i tak włwsnie zyja z własnych wynagrodzen lub emerytur.

Pracowałam w rodzinie szwajcarskiej w ktorej synowa mojej pdp pracowała w banku na wysokim stanowisk,wiem ile zarabiła.Znam osobiście kobiety ktore pracują w różnych branżach.Sama tez jezdziłam na rozne festyny była nas grupka kobiet, robiłysmy sałatki owocowe.Wiem mniej więcej ile sie zarabia i jaka jest stawka.Mam kolegę,ktory pracuje w stadninie koni juz bardzo długo.Język bardzo dobry - złota rączka.I tez nie zarabia tyle.
 
Ale,skoro Twoja sąsiadka tyle zarabia to wiem skad w Polsce tylu milionerow.Nic tylko opiekunka być:):)
16 grudnia 2014 20:14 / 8 osobom podoba się ten post
Jest korelacja między wkładem własnym a wysokością składek na kase chorych Większe składki - mniejszy udział wlasny.Dentysta płatny w 100 % .Co do wysokości stawki godzinowej - zależy od zawodu .Opiekunki = nawet jak piszesz przy 40 Fr na godz - ja mam mniej - nie zarobią 12 tys fr. Bo dobry dom opieki kosztuje ok 10 tys . Ale jesli tak ma ... cóż tylko kazdemu tyle szczęścia życzyc .Zwłaszcza ze architekt zarabia ok 100 tys FR brutto ROCZNIE.A ta opiekunka - 144 tys. ( 12 razy 12 tys.) NIe siedzę w temacie ile zarabia np sprzedawczyni , kierowca czy tam kto.Jedno trzeba pamietać. My nie jestesmy Szwajcarami . Musimy byc mocno konkurencyjni , zeby pracę dostac bo aktualnie wszystkie nacje się tu pchaja .Przyjezdża wielu Niemców a oni z marszu wygrywają z nami znajomoscią jezyka ( mówię o innych niż opiekunki zawodach ). A co do tego jak ludzie tu żyja - ja tego nie neguję .Ale to jest trochę tak jak z pracą w DE na stałe i mieszkaniem tam. Zarobki wysokie ale i koszty też. I tak jak w DE żeby odłozyc kilkaset euro miesiecznie , trzeba zarobic ok 2 tys tak samo i tutaj. Bo ceny jeszcze wyższe.. Ubezpieczenie emerytalne , rentowe i parę jeszcze składników musi sie płacic .To odciaga firma.A to nie są dziesiątki , to setki Fr. Przy przekroczeniu 21 tys FR rocznie musi sie płacic również drugi filar .Ja tam nikomu nie odradzam - jakoś chętnie dzielę się wiedzą , jaką mam. Jesli piszę nieprawdę - najpierw udowodnij uwzględniając różnice między kantonami i napisz wiecej na ten temat  - niech kolezanki mają dokładniejsza wiedzę . Ja trzymam sie swojego.
16 grudnia 2014 20:22 / 1 osobie podoba się ten post
mleczko47

Pracowałam w rodzinie szwajcarskiej w ktorej synowa mojej pdp pracowała w banku na wysokim stanowisk,wiem ile zarabiła.Znam osobiście kobiety ktore pracują w różnych branżach.Sama tez jezdziłam na rozne festyny była nas grupka kobiet, robiłysmy sałatki owocowe.Wiem mniej więcej ile sie zarabia i jaka jest stawka.Mam kolegę,ktory pracuje w stadninie koni juz bardzo długo.Język bardzo dobry - złota rączka.I tez nie zarabia tyle.
 
Ale,skoro Twoja sąsiadka tyle zarabia to wiem skad w Polsce tylu milionerow.Nic tylko opiekunka być:):)

...nie złość sie ...sąsiadka nie Polka ,to Hiszpana.
Ludzie innych narodowosci na obczyznie sobie pomagaja ,
to tylko Polak Polakowi bedzie zawsze czegos zazdroscil
i z takiej zazdrosci to dolek podkopie ...niestety
16 grudnia 2014 20:28 / 4 osobom podoba się ten post
Krystynkaa

...nie złość sie ...sąsiadka nie Polka ,to Hiszpana.
Ludzie innych narodowosci na obczyznie sobie pomagaja ,
to tylko Polak Polakowi bedzie zawsze czegos zazdroscil
i z takiej zazdrosci to dolek podkopie ...niestety

A dlaczego mam sie złościć, gdzie to widzisz? Napisałam to co wiem na 100 %.Rasistka tez nie jestem.
16 grudnia 2014 20:33 / 9 osobom podoba się ten post
mleczko47

A dlaczego mam sie złościć, gdzie to widzisz? Napisałam to co wiem na 100 %.Rasistka tez nie jestem.

E , dziewczyny jak ja bym tak se wiosną na roboty do CH pojechała to pomżecie mi w razie czego ? ..... ale nie jak Polak - Polakowi , tylko np. jak Hiszpan ....... no co ? pomożecie ? -:))))))))))))))))
16 grudnia 2014 20:37 / 5 osobom podoba się ten post
Barbara niepowtarzalna

E , dziewczyny jak ja bym tak se wiosną na roboty do CH pojechała to pomżecie mi w razie czego ? ..... ale nie jak Polak - Polakowi , tylko np. jak Hiszpan ....... no co ? pomożecie ? -:))))))))))))))))

A pewnie tylko zamiast portfela sakwe weź.Banknoty wielkie w CH, a jakie kolorowe:)
16 grudnia 2014 20:46
mozah aM

Jest korelacja między wkładem własnym a wysokością składek na kase chorych Większe składki - mniejszy udział wlasny.Dentysta płatny w 100 % .Co do wysokości stawki godzinowej - zależy od zawodu .Opiekunki = nawet jak piszesz przy 40 Fr na godz - ja mam mniej - nie zarobią 12 tys fr. Bo dobry dom opieki kosztuje ok 10 tys . Ale jesli tak ma ... cóż tylko kazdemu tyle szczęścia życzyc .Zwłaszcza ze architekt zarabia ok 100 tys FR brutto ROCZNIE.A ta opiekunka - 144 tys. ( 12 razy 12 tys.) NIe siedzę w temacie ile zarabia np sprzedawczyni , kierowca czy tam kto.Jedno trzeba pamietać. My nie jestesmy Szwajcarami . Musimy byc mocno konkurencyjni , zeby pracę dostac bo aktualnie wszystkie nacje się tu pchaja .Przyjezdża wielu Niemców a oni z marszu wygrywają z nami znajomoscią jezyka ( mówię o innych niż opiekunki zawodach ). A co do tego jak ludzie tu żyja - ja tego nie neguję .Ale to jest trochę tak jak z pracą w DE na stałe i mieszkaniem tam. Zarobki wysokie ale i koszty też. I tak jak w DE żeby odłozyc kilkaset euro miesiecznie , trzeba zarobic ok 2 tys tak samo i tutaj. Bo ceny jeszcze wyższe.. Ubezpieczenie emerytalne , rentowe i parę jeszcze składników musi sie płacic .To odciaga firma.A to nie są dziesiątki , to setki Fr. Przy przekroczeniu 21 tys FR rocznie musi sie płacic również drugi filar .Ja tam nikomu nie odradzam - jakoś chętnie dzielę się wiedzą , jaką mam. Jesli piszę nieprawdę - najpierw udowodnij uwzględniając różnice między kantonami i napisz wiecej na ten temat  - niech kolezanki mają dokładniejsza wiedzę . Ja trzymam sie swojego.

tak napisalas ;cyt ''.Musisz płacic też Krankenkasse - składki minimum 250 Fr i to przy wkladzie własnym w leczenie ponad 1500 Fr.''
koniec cytatu
a ja napisalam cyt;''Nie calkiem jest tak jak piszesz''...koniec cytatu
gdzie ja napisalam ze klamiesz?????/
....dajcie spokoj z tymi rozliczeniami...to takie polskie.
 
 
 
16 grudnia 2014 20:53 / 6 osobom podoba się ten post
Krystynkaa

tak napisalas ;cyt ''.Musisz płacic też Krankenkasse - składki minimum 250 Fr i to przy wkladzie własnym w leczenie ponad 1500 Fr.''
koniec cytatu
a ja napisalam cyt;''Nie calkiem jest tak jak piszesz''...koniec cytatu
gdzie ja napisalam ze klamiesz?????/
....dajcie spokoj z tymi rozliczeniami...to takie polskie.
 
 
 

Co Ty kolezanko wypisujesz -  co polskie? Jakos dajemy sobie rade wspieramy się i nikt tu nikomu źle nie życzy.Złe zdanie masz o rodakach, ja dla odmiany mam dobre.
16 grudnia 2014 20:58 / 1 osobie podoba się ten post
Barbara niepowtarzalna

E , dziewczyny jak ja bym tak se wiosną na roboty do CH pojechała to pomżecie mi w razie czego ? ..... ale nie jak Polak - Polakowi , tylko np. jak Hiszpan ....... no co ? pomożecie ? -:))))))))))))))))

Jedż, jedż, zawsze to wiecej "swoich":) Ja tam nigdy nie wyjade - za Chiny nie naucze sie tego "ichniego" niemieckiego ("normalnego" też pewnie nie do końca), ale zawsze bedzie co poczytac....Jak czytam opisy dziewczyn - zamykam oczy... i jestem...:)
16 grudnia 2014 20:58 / 4 osobom podoba się ten post
Nie będę wchodzic w akademickie dyskusje i analizować sens każdego zdania.Można by to dalej ciągnąć - ale mi się nie chce.Starałam sie przekazać tyle wiedzy ile na ten temat mam . Bo prosiła o to Hagia . Ale chyba nigdy wiecej tego nie zrobię .
16 grudnia 2014 21:00 / 2 osobom podoba się ten post
mleczko47

Co Ty kolezanko wypisujesz -  co polskie? Jakos dajemy sobie rade wspieramy się i nikt tu nikomu źle nie życzy.Złe zdanie masz o rodakach, ja dla odmiany mam dobre.

...oj tam,oj tam...od razu zle zdanie o radach
...nie zansz mnie a tak surowo oceniacz
...to tez takie baaardzo polskie....  
P.S. jeszcze moze kiedys na kawce sie spotkamy i najlepszymi kumpelkami bedziemy !  
16 grudnia 2014 21:17 / 6 osobom podoba się ten post
Krystynkaa

...oj tam,oj tam...od razu zle zdanie o radach
...nie zansz mnie a tak surowo oceniacz
...to tez takie baaardzo polskie....  
P.S. jeszcze moze kiedys na kawce sie spotkamy i najlepszymi kumpelkami bedziemy !  

Krychna a co Ty tak ciągle wyskakujesz z tym : cyt . " to takie polskie ".... jakoś mnie i chyba nie tylko mnie to razi  , tak to trochę wygląda jak byś gardziła tym co polskie , Polakami , czy Ty aby napewno Polką jesteś ? ....
16 grudnia 2014 21:24
Barbara niepowtarzalna

Krychna a co Ty tak ciągle wyskakujesz z tym : cyt . " to takie polskie ".... jakoś mnie i chyba nie tylko mnie to razi  , tak to trochę wygląda jak byś gardziła tym co polskie , Polakami , czy Ty aby napewno Polką jesteś ? ....

...a jak myslisz?
niech ci tak bedzie ;-)
16 grudnia 2014 21:49 / 6 osobom podoba się ten post
Krystynkaa

...a jak myslisz?
niech ci tak bedzie ;-)

Dla mnie to jest mało ważne , czy jesteś Polką , czy nie , bo ja ludzi traktuję jednakowo - jakiej narodowości by nie byli są ludzmi .. Te Twoje słowa " to takie polskie " brzmią jakoś tak pogardliwie . Mozliwe , że wokół Ciebie byli tylko jacyś zazdrośnicy , którzy w trudnych sytuacjach nie podali Ci ręki , ale czemu  mierzysz wszystkich jedną miarą ? bo z góry zakładasz , że Polak - Polakowi nie pomoże  a może to Ty na ludzi tak działasz , że zamiast wyciągnąć do Ciebie pomocną dłoń odwracają sie do Ciebie plecami ? Pewnie nie uwierzysz , ale mi , w moim życiu wiele osób w trudnych sytuacjach pomogło a ilu ja pomogłam , nie odsuwałam się od kogoś , kto potrzebował pomocy , nie będę się przechwalać , bo i po co ? jeszcze byś napisała , że chwalenie się to : " takie polskie jest "......