• Czy choroba Alzheimera może być zaraźliwa?

    Data dodania 11 września 2015
    Angielscy naukowcy znaleźli dowód na to, że przeniesienie się choroby Alzheimera z jednej osoby na drugą jest możliwe.

    Uczeni z Univesity College w Londynie nie wykluczają, że w pewnych okolicznościach może do tego dojść podczas zabiegu operacyjnego lub transfuzji. Raport na temat badań ukazał się w renomowanym czasopiśmie "Nature".

    Jak to często bywa w medycynie, niektóre odkrycia dokonywane są przez przypadek. Naukowcy poddali badaniom mózgi ośmiu osób, które zmarły  na chorobę Creutzfeldta-Jakoba. To postępująca i nieuleczalna choroba tkanki mózgowej, zwana też ludzkim odpowiednikiem „choroby wściekłych krów”. W siedmiu przypadkach natrafili na cząsteczki białek, które prowadzą do choroby Alzheimera. Odkrycie było o tyle zaskakujące dla zespołu badawczego, gdyż badane osoby nie były obciążone chorobą genetycznie i zmarły w bardzo wczesnym wieku.

    W toku badań wykryto, że w mózgach osób leczonych w przeszłości hormonem wzrostu (hormon, pozyskiwany z przysadki mózgowej osób zmarłych), występują złogi tych samych substancji, które znaleźć można w mózgach osób cierpiących na Alzheimera. Beta-amyloid rozwija się przez wiele lat już po leczeniu hormonami. Hormon ten w trakcie badań pobierany jest z przysadki mózgowej zmarłych osób i najpewniej na etapie poboru nie wykryto wówczas tego, że jest zanieczyszczony szkodliwym białkiem prowadzącym do Alzheimera.

    Naukowcy ostrożnie podchodzą do swojego odkrycia, twierdząc że w chwili obecnej nie można mówić o żadnej pewności co do możliwości zarażeń. Wręcz zaznaczają, że są to jedynie "naukowe przeczucia", dodając że konieczne będą dalsze badania w tej sprawie. Podkreślają jednocześnie że jest niemal niemożliwe zarażenie się chorobą Alzheimera w inny sposób, niż poprzez terapię hormonalną.

  • Ciekawa teoria,ale jakoś wcale mnie nie zaskoczyła.Organizm ludzki to tak skomplikowana maszyneria ,że właściwie każdy scenariusz przenoszenia się chorób uznawanych za niezaraźliwe może być dopuszczalny....W tym przypadku mogą to być przypuszczenia naukowców ,ale może się kiedyś okazać w miarę postępu badań ,że to całkiem możliwe.To samo pytanie zawarte w tytule dotyczy nowotworów......Za jakieś 100 lat okazać się może ,że zarażamy się wszyscy ,wszystkim od wszystkich:(

2 użytkowników online

  • Active-care
  • OpiCasa

Reklama