• Zamożność niemieckich bezrobotnych

    Data dodania 25 kwietnia 2013
    Jak wynika z analiz przeprowadzanych przez WSI (związkowy Instytut Badań Gospodarczych i Socjologicznych) – ponad 65% niemieckich bezrobotnych zagrożonych jest ubóstwem. Dla porównania – średnia europejska wnosi około 45%. Wynik tejże analizy wskazuje zatem, że niemieccy bezrobotni są najbiedniejsi w Europie.

     

    Specjaliści są zdania że zaistniała sytuacja jest wynikiem przeprowadzonych w 2003 reform socjalnych. Wówczas zasiłek dla osób długotrwale bezrobotnych, został zastąpiony zapomogą socjalną (otrzymywaną przez każdą osobę bez środków do życia).

     

    Aktualnie po utracie pracy, dla osób starszych, zatrudnianych w dłuższym okresie czasu, przez dwa lata przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w wysokości około 40% ostatnich poborów. Osoby młodsze wiekiem, o mniejszym stażu zatrudnienia, mogą dostawać zasiłek jedynie przez rok czasu. Następnie przysługuje im już tylko zapomoga socjalna. Za biedne uważa się osoby o dochodach niższych niż 60% średnich zarobków netto. Obecna sytuacja jest wynikiem zwiększenia się liczby długotrwałych bezrobotnych o 26 punktów procentowych począwszy od 2004 roku.

     

    W chwili obecnej trwają dyskusję na temat tego ile powinien wynosić okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Niemiecki autorytet d.s. bezrobocia i rynku pracy Eric Seils uważa że należy zwiększyć długość przyznawania zasiłku. W opozycji do niego stają naukowcy Instytutu IZA (Instytut Badawczy w.s. Przyszłości Pracy) w Bonn, przestrzegając przed szkodliwymi skutkami wydłużenia okresu przyznawania zasiłków. Ich argumentacja jest poparta licznymi pracami naukowo-badawczymi. Wynika z nich, że osoby bezrobotne, którym długo przysługuje zasiłek, pozostają bezrobotne o wiele dłużej. Ma to negatywny wpływ na całą gospodarką, a w konsekwencji na rynek pracy i wielkość zatrudnienia. Twierdzenie to poparte jest statystyką obecnego stanu rynku pracy. Bowiem bezrobocie w Niemczech stale się obniża.

     

    Naukowcy IZA są także zdania, że wysokość niemieckich zasiłków w międzynarodowym zestawieniu ich wysokości nie jest niska, a jej podnoszenie może powodować wycofywanie się z rynku pracy kolejnych obywateli, którym zwyczajnie praca przestanie się opłacać.

     

  • Ale Ci co mają tylko zapomogę socjalną nie mają za dużo . Ale to lepiej niż u nas zdecydowanie.

2 użytkowników online

  • nincia
  • CaringP

Reklama