• Relaks w lesie, czy przed komputerem?

    Data dodania 09 listopada 2015
    Kontakt z przyrodą niesie ze sobą pozytywne skutki zdrowotne – według naukowców z uniwersytetu Stanford w USA, obcowanie z naturą zmniejsza ryzyko depresji.

    Zdaniem uczonych – życie w wysoce zurbanizowanych miastach nie sprzyja dobremu zdrowiu psychicznemu. Zapewnienie sobie dłuższego kontaktu z naturą pomaga chronić stan emocjonalny i umysł. Według najnowszych badań - osoby żyjący na wsi są o 20% mniej narażeni na zaburzenia lękowe, od osób mieszkających w miastach. Również ryzyko związane z problemami depresyjnymi jest niższe o 40% w małych miejscowościach, niż w metropoliach. Idąc dalej w swych teoriach, naukowcy dowodzą, że również ryzyko poważnych chorób psychicznych, jak np. schizofrenia jest znacznie wyższe u osób, którzy wychowywali się i żyją w dużych konglomeracjach miejskich.

     

    Testy prowadzono przy użyciu specjalistycznych urządzeń, które badają aktywność poszczególnych obszarów mózgu, odpowiadających za różne zadania. Jeden z testów miał na celu zobrazowanie różnic w mózgach osób spacerujących na łonie natury i porównanie ich do skanów mózgów osób, które spacerowały po mieście. Eksperymenty wykazały obniżoną aktywność regionów odpowiedzialnych za objawy depresji u osób przebywających na łonie natury.

     

    Z kolei naukowcy z King College London przeprowadzili zupełnie inne badania, gdzie – jak się okazało - współczesne wynalazki dają naszemu umysłowi „drugą młodość” oraz pozwalają zachować jego sprawność. W badaniach wzięło udział 6742 osób w wieku powyżej 50 lat. Celem badania miało być sprawdzenie faktu, czy gry internetowe oraz quizy mogą stanowić terapię antystarzeniową dla umysłu. Testy trwały przez pół roku. Już po 3 miesiącach okazało się, że osoby biorące udział w grach wymagających wysiłku intelektualnego mają lepszą pamięć od osób, które z internetu korzystały jedynie surfując i wyszukiwując w nim informacji. Warto zwrócić uwagę, że osoby które ukończyły 60 lat, grające online, łatwiej wykonywały obowiązki życia codziennego. Zauważono u nich poprawę zdolności wszelkich czynności manualnych, a także umiejętności interakcji z innymi ludźmi.

     

    Jeśli chodzi o regulację emocji, natura jest elementem mogącym, nam poczuć się lepiej – twierdzą uczeni. Z kolei współczesna technika – internet, komputer, tablet – pozwolą zachować nasz umysł w doskonałej formie. Dlatego w celu zachowania równowagi - gdy tylko jest pogoda – idźmy na spacer do lasu. Gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające – lepiej poćwiczmy umysł na grach online.

  • Ten temat mnie zachwycił od pierwszego dnia gdy sie pojawił. Jestem fanką laśnych wedrówek.Inaczej patrze na las, jestem zawodowym leśnikiem. Las kocham. Nigdy nie zastanawiałam sie co daje nam las pod względem zdrowotnym, dla mnie wstarczy tam być w tym naturalnym środowisku i natychmist odzyskuje spokuj i chęć do życia. Ja jestem związana z lasem emocjonalnie .Na 100 % pobyt w lasie uspokaja , wycisza daje nam sznse zebrania mysli . Dla spostrzegawczych osob to bardzo ciekawy teren do obserwacji. Zbyt emocjonalnie podchodze do tego tematu i pewnie moja opinie nie będą obiektywne, ale jeszcze cos napisze nie raz, w tym temacie.

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama