• UE szykuje nową dyrektywę w sprawie pracy za granicą

    Data dodania 06 maja 2013
    Szacuje się, że jedynie 3% społeczności krajów UE korzysta z możliwości podjęcia pracy za granicą, na terenie krajów unijnych. Pomimo że niektóre państwa unijne mają spore bezrobocie, to szanse na podjęcie pracy za granicą maleją z dwóch głównych powodów: nieznajomości języków obcych oraz kwalifikacji, które nie są uznawane w wielu krajach. Specjaliści od rynków pracy zaznaczają, że informacje na temat wolnych wakatów, nie są wystarczająco promowane w krajach w których panuje bezrobocie.

     

    Aktualnie trwają pracę nad nową dyrektywą unijną, która będzie mogła zapewnić zwiększenie szans osób bezrobotnych na podejmowanie pracy na terenie całej UE. Dyrektywa ta ma umożliwić min. wprowadzenie lepszej logistyki informacyjnej pomiędzy urzędami (w tym urzędami pośrednictwa pracy) poszczególnych państw, a także pomiędzy rozwijającymi się firmami, które zwiększają, bądź planuję zwiększyć zatrudnienie.

     

    Nowy projekt będzie także gwarantował większe bezpieczeństwo pracy osobom zatrudnionym poza granicami swojego kraju. Mają to zapewnić min. kompetentne organizacje oraz związki zawodowe, które otrzymają prawo reprezentowania pracowników zagranicznych w urzędach oraz sądach. Obecnie osoby pracujące za granicą, które zostały w jakiś sposób poszkodowane przez pracodawcę, niekiedy obawiają się dochodzić swoich praw, z powodu nieznajomości przepisów oraz wszelkich zagadnień biurokratycznych związanych z podjęciem kroków prawnych.

     

    Nowa dyrektywa ma niejako rozwiązać ten problem. Ponadto - jak przewidują eksperci – zwiększenie możliwości zatrudnienia pomiędzy krajami członkowskimi, powinno zmniejszyć liczbę bezrobotnych z krajów najbardziej dotkniętych recesją. Precyzyjna wymiana informacji pozwoli na zwiększenie zatrudnienia w państwach przodujących gospodarczo, a zmniejszenie stopy bezrobocia na obszarach bardziej odczuwających skutki kryzysu.

     

    Specjaliści przestrzegają jednak przez wprowadzaniem zbyt dużych obostrzeń w przepisach nowej dyrektywy, aby nadmiar biurokracji nie stał się kolejnym utrudnieniem dla wszystkich zainteresowanych stron.

     

0 użytkowników online

Reklama