• Jak zadbać o swój mózg – najnowsze badania

    Data dodania 23 listopada 2015
    Uczeni podają nowe wiadomości o tym, jak uchronić się od chorób neurodegradacyjnych. Ważne są dwa czynniki: stałe zapewnienie „wyzwań” oraz... pozycja, w której śpimy.

    Nasze mózgi są stworzone min. do tego, by stale się uczyć. Niezależnie od wieku, wszelkie wyzwania intelektualne, które przed sobą stawiamy mają zbawienny wpływ na nasz mózg. Jak dowodzą medyczne autorytety – w każdym wieku warto jest podjąć się np. nauki obcego języka. Taki „trening” jest świetnym sposobem aby zapobiec demencji.

    Do niedawna świat nauki był przekonany, że neurony powstają tylko w okresie dzieciństwa. Najnowsze badania wykazały, że proces tworzenia się nowych neuronów zachodzi przez całe życie. Oznacza to, że nasz mózg jest nieustannie aktywny i jest w stanie na bieżąco się regenerować. Co więcej - na powstawanie neuronów sami możemy mieć wpływ! Symulujemy go poprzez ćwiczenia mózgu - im więcej będziemy go stymulować, dostarczać różnych bodźców, tym więcej neuronów powstanie. Dlatego jako zapobieganie chorobom otępiennym zaleca się wszelkie intelektualne gry, czy rozwiązywanie łamigłówek. Ważne jest również podtrzymywanie relacji międzyludzkich oraz uczenie się nowych rzeczy – jest to dowiedzione naukowo działanie prewencyjne chroniące przed demencją.

    Do powyższych faktów doszedł niedawno kolejny. Naukowcy odkryli, że pozycja w której śpimy, również ma znaczący wpływ na możliwość wystąpienia zaburzeń neurologicznych. Z najnowszych badań wynika, że sypianie na boku może pomóc uniknąć ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera lub Parkinsona. W badaniach, które doprowadziły do wysnucia takich wniosków, naukowcy wykonali badania tomografem rezonansu magnetycznego u szczurów, gdzie stwierdzili, że układ glimfatyczny (system, który usuwa szkodliwe związki chemiczne z mózgu) zwierząt był silnie wspomagany, gdy zwierzęta spały na boku.
    Szkodliwe związki chemiczne powstają w mózgu w przeciągu całego dnia. Znaczne ich nagromadzenie wiąże się z wysokim ryzykiem choroby neurologicznej. Sen w pozycji bocznej jest dla naszego mózgu pozycją optymalną -  najefektywniej oczyszcza nasz mózg ze szkodliwych  produktów przemiany materii. Zatem nocne oczyszczanie naszego mózgu możemy zintensyfikować, bowiem pozycja boczna daje nam lepszą ochronę przed tak poważnymi problemami zdrowotnymi, jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

    K.P.

1 użytkowników online

  • Active-care

Reklama