• Wczesne diagnozowanie demencji w gabinecie stomatologicznym?

    Data dodania 11 stycznia 2016
    Jak wynika z najnowszych doniesień Towarzystwa Alzheimer’s Society - jako pierwszy zdiagnozować demencję może dentysta. Jak to możliwe?

    Wiele osób cierpiących na otępienie często nie jest w stanie prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i zębów. Takie informacje mogą być cenne dla lekarzy zajmujących się procesem diagnostycznym pacjenta.  Podobnie, jak w przypadku wielu innych chorób, wczesna diagnoza oraz szybsze rozpoczęcie terapii umożliwia zahamowanie tempa rozwoju choroby oraz poprawić jakość życia pacjenta.

    Demencja w początkowej fazie jest trudna do rozpoznania. Może się zaczynać od niewielkich problemów z pamięcią, spadkiem koncentracji, czy „huśtawkami nastroju”. Takie rzeczy mogą dotykać każdego – również zdrowe osoby, więc często te objawy są zwyczajnie bagatelizowane zarówno przez chorych, jak i przez ich otoczenie. Regularne wizyty u stomatologa mogą pomóc rozpoznać pierwsze symptomy choroby. Zaniedbanie dziąseł i zębów może oznaczać pierwsze zaburzenia zdolności poznawczych oraz wynikające z nich narastające trudności z codziennymi czynnościami, które mogą być powodowane przez demencję.

    Stomatolog po zaobserwowaniu charakterystycznych zmian w jamie ustnej pacjenta, powinien go skierować do lekarza rodzinnego. Z kolei ten powinien podjąć decyzję dotyczącą konsultacji neurologicznej, co może przyśpieszyć proces diagnostyczny i poprawę efektów terapii farmakologicznej. Problemem może być brak współpracy pomiędzy dentystami, a lekarzami. Stomatolog posiada wiedzę na temat leczenia jamy ustnej, dlatego może nie wiedzieć że ma do czynienia z pacjentem, który zaniedbuje swoje zęby z powodu choroby otępiennej. Dlatego naukowcy apelują o większą integrację pomiędzy stomatologami i lekarzami innych specjalizacji.
    Również neurolodzy przypominają że choroby otępienne wymagają kompleksowej opieki, a wczesne wykrycie oznak demencji, pozwala wcześniej łagodzić towarzyszące mu objawy już od wczesnego stadium.

  • Każdy kto przeczyta_ł ten artykuł będzie dbał o zęby i diagnoza przez stomatologa już nie aktualna ha ha , działa podświadomość i zapamiętywanie. Sami w sobie nie jesteśmy w stanie zauważyć choroby , musimy obserwować się wzajemnie . Tata dbał zawsze o obuwie , a coś ostatnio NIE ! to jest sygnał. Mama jak tylko pamiętam po 14tej piła herbatę , teraz robi przerwy , to też daje do myślenia itp.

4 użytkowników online

  • dorotee
  • ProSenior
  • Active-care
  • mariat

Reklama