• Co piąty Polak rozważa możliwość emigracji

    Data dodania 30 maja 2016
    Lepsze zarobki i chęć podniesienia jakości życia są determinantem rozważenia wyjazdu z kraju.

    Sytuacja na polskim rynku pracy poprawia się od jakiegoś czasu. Podobnie jak jakość życia w Polsce. Jednak około 20% z naszych rodaków i tak rozpatruje rozmaite plany wyjazdowe. To o kilka procent więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najważniejszymi bodźcami, które skłaniają nas do wyjazdu są lepsze zarobki i lepsze warunki życia w wielu krajach UE.

    Największy wzrost, zainteresowanych migracją zarobkową, zaobserwowano pośród osób nastawionych na krótsze wyjazdy – tzw. „pracę tymczasową”. Za granicę chcą wyruszać głównie osoby młode (poniżej 30 roku życia), lub długotrwale bezrobotne. Najwięcej chętnych na wyjazd jest w rejonach Polski, które są słabo rozwinięte gospodarczo i gdzie panuje większe bezrobocie.

    Co nas powstrzymuje?
    Głównymi argumentami „przeciwko” wyjazdom są;

    • przywiązanie do rodziny i bliskich
    • dobra praca w Polsce
    • słaba znajomość języków obcych

    Jak się okazuje, wzrost zainteresowania migracją zarobkową, to także efekt zmiany pokoleniowej, która następuje pośród osób z tzw. „wieku produkcyjnego”. Obecnie – młode pokolenie, wyraża większą chęć zdobywania nowych doświadczeń, poszerzania horyzontów, czy nauki obcych języków, niż ich rodzice. Jako przyczynę tego stanu rzeczy upatruje się fakt, że Polska od kilkunastu lat należy do Unii europejskiej, co dla obecnych trzydziestolatków jest już faktem przynależności do europejskiego rynku pracy. Ich ojcowie i matki nie mieli możliwości swobodnego poruszania się i podejmowania pracy w Europie zachodniej.

    Ciekawostką jest fakt, że dla osób, które osiedliły się za granicą, zaletą staje się również zachodni styl życia. W wielu krajach daje się odczuć lepsze stosunki międzyludzkie, serdeczność i (przede wszystkim) mniejszy stres w pracy. Za granicą lepiej są przestrzegane prawa pracowników, umowy mają większą moc sprawczą, a ewentualne dochodzenie swoich praw jako pracownika.

  • Witam serdecznie od tygodnia moja podopieczna przebywa w UNK w Niemczech i mogę zaobserwować pracę pielęgniarek. Wszystkie są uśmiechnięte serdeczne pomocne we wszystkim.Nie biegają po oddziale i na wszystko mają odpowiednią ilość czasu.U nas w kraju to w pracy pielęgniarki stres posłuch i nerwy???? Jak to wszystko można porównać ...niesamowite????

2 użytkowników online

  • Malgi
  • Dusia1978

Reklama