• Niemieckie zarobki a rynek pracy

    Data dodania 10 czerwca 2013
    Prawie 25% osób zatrudnionych w Niemczech otrzymuje płace na poziomie uznawanej za niską. Niemiecki rynek pracy uchodzi za jeden z najbardziej dynamicznych na świecie, jak i czy przekłada się to na płace?

    W latach 2005 – 2012 zatrudnienie znalazło około 2 miliony, spośród blisko 5 milionów bezrobotnych. Statystyki w czasach światowej recesji były więcej niż zadowalające. Jak szacują jednak eksperci od rynków pracy, około ¼ pośród wszystkich zatrudnionych w Niemczech pracuje za mniejszą stawkę godzinową niż średnia. Nie bez znaczenia jest regionalizacja płac. Zachodnia część Niemiec jest wciąż lepiej płatna niż na tereny wschodnie.

     

    W ubiegłym roku, rząd Angeli Merkel planował wprowadzenie minimalnych płac, które stworzone byłyby w projektach zaproponowanych przez komisję złożoną z przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych. Dotychczas nie jest jeszcze nic przesądzone. Partia Wolnych Demokratów (FDP) sprzeciwia się pomysłowi Merkel, twierdząc że ustalanie najniższych stawek może zaszkodzić rynkowi pracy i w efekcie długofalowym spowodować wzrost bezrobocia. Za ich argumentem przemawia fakt, że niektórych pracodawców nie będzie stać na płacenie większych pensji swoim pracownikom, co w efekcie wymusi na nich zamknięcie działalności, bądź doprowadzi do bankructwa. Podobnego zdania jest także Dieter Hundt - szef organizacji niemieckich pracodawców. Czy więc lewicowe plany wprowadzenia minimalnych stawek dojdą do skutku?

     

    Średnie płacowe Niemców, dla poszczególnych branż (dane za rok 2011):

    • Nauczyciel - 2700 E
    • Pięlęgniarka - 2500 E
    • Murarz - 2000 E
    • Ratownik - 2400 E
    • Pracownik sezonowy - 1800 E

     

0 użytkowników online

Reklama