• Niemieckie domy opieki obniżają wymagania językowe dla opiekunek zza granicy

    Data dodania 24 czerwca 2013
    W wielu domach opieki dla seniorów znaczna część personelu nie jest pochodzenia niemieckiego. Dla dyrekcji nie jest to jednak problem. Coraz więcej pensjonariuszy, korzystających z usług takich placówek, również nie pochodzi z Niemiec.

    Z tego powodu, co niektóre domy opieki obniżają wymagania językowe, dla pracowników pochodzących z obcych państw. W chwili zatrudnienia wymaga się jedynie podstawowych umiejętności władania językiem niemieckim. Kolejny egzamin sprawdzający, ma miejsce dopiero po pół roku pracy w danej jednostce. Zaznaczyć należy, że dotyczy to jedynie opiekunek o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Plusem takiego rozwiązania dla pacjentów jest możliwość porozumiewania się z personelem w swoim ojczystym języku, co jest dla nich znacznym udogodnieniem.

    W branży opiekunek niemieckich rozgorzała dyskusja na temat słuszności takiego rozwiązania. Nie każdy się zgadza, że można pracować w opiece, nie znając dobrze języka. Jako główny argument podawane jest, że osoba słabo znająca język niemiecki może mieć problemy z fachowymi pojęciami oraz ewentualny brak motywacji po zatrudnieniu do samokształcenia w języku niemieckim.

    Dotychczas pracownik znający język niemiecki na poziomie podstawowym, mógł liczyć jedynie na pracę w charakterze asystenta opiekunki. Było to jednak zajęcie na zdecydowanie gorszych finansowo warunkach.

    Niemieckie opiekunki przeciwne zatrudnianiu osób słabo znających język. Uważają że złagodzenie przepisów zwiększy napływ obcokrajowców do pracy, gdyż będą oni mieli szanse na tak samo wysokie pensje, jak rodowici Niemcy.

2 użytkowników online

  • dorotee
  • Dusia1978

Reklama