• Świadczenia społeczne osób po 50 roku życia, a ich aktywność zawodowa

    Data dodania 30 września 2013
    Szacuje się że co siódma osoba pracująca, która ukończyła 50 lat, posiada dodatkowe świadczenia społeczne. Przeważnie jest to emerytura. Około połowa tej grupy pracuje, gdyż potrzebuje większego dochodu na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Część z tych osób, nie zamierza i nie chce kończyć swojej kariery zawodowej.

    Według badań GUS na niemal 7,5 mln osób w wieku 50-69 lat, ponad 4 mln nadal pracowało. Jednoczesńie prawie 15% spośród tej grupy, pobierało świadczenia społeczne (głównie emeryturę).

    We wspomnianej zbiorowości znajdują się także rolnicy (okolo 100 tys.), którzy nadal pracują na swoich gospodarstwach, korzystając ze świadczeń emerytalnych.
    Cząstkowe badania dowodzą także, że znaczna część emerytów, rozpoczyna pracę na pół etatu, w chwili otrzymania emerytury.


    Obecnie utrzymuje się przekonanie, że sytuacja na rynku pracy osób w średnim wieku jest znacznie trudniejsza niż osób młodych. W chwili gdy stają się bezrobotnymi, trudniej jest im podjąć nową pracę.


    Sytuacja bywa czasami zgoła inna. Pracodawca zatrudniający specjalistę w wieku powyżej 50 lat, częstokroć otrzymuje pracownika bardziej sumiennego i zaangażowanego w swoje obowiązki, niż w przypadku zatrudnienia absolwenta szkoły wyższej. Nie bez znaczenia jest także większe doświadczenie zawodowe i dojrzalsze podejście zawodowe osób w średnim wieku.

1 użytkowników online

  • Active-care

Reklama