• Europa pracuje coraz dłużej

    Data dodania 02 grudnia 2013
    Jak wynika z badań, w ciągu ostatniej dekady zwiększyła się liczba lat, którą przepracowuje w ciągu swojego życia statystyczny obywatel Unii Europejskiej.

    Przewidywanay czas aktywności zawodowej wzrósł w latach 2002 – 2012 z 32,9 do 35 lat. Wzrost prognozowanego okresu pracy jest głównie wynikiem zmian legislacyjnych w wielu państwach, które podnoszą wiek emerytalny dla swoich obywateli.


    Ustawy emerytalne są dostosowywane do sytuacji gospodarczej, która w ostatnich latach przechodziła recesję. Kryzys był z punktu widzenia ekonomistów głównym powodem, który wpłynął na rynek pracy i ustawy emerytalne.


    Kolejną przesłanką, wymuszającą wydłużenie czasu pracy, są niekorzystne zmiany demograficzne, z którymi boryka się obecnie wiele krajów europejskich. Europa się starzeje, zwłaszcza kraje, których gospodarka jest silna – jak w Niemczech.


    Na długość czasu pracy mają także wpływ inne czynniki – poza gospodarcze. Obecnie żyjemy coraz dłużej, co jest efektem wypadkowej wielu czynników, jak: zdrowy tryb życia, a także rozwój medycyny.

  • Jakoś tego ja tu nie widze -obserwuje sąsiadó mojej PDP-wyjeżdżaja do pracy 8-9 ok 16ej są z powrotem.....To gdzie są ci co niby dłużej pracują?

2 użytkowników online

  • Malgi
  • kamisz49

Reklama