W co niektórych krajach UE doszły do głosu partie konserwatywne i nacjonalistyczne, ostrzegając przed falą wzrostu przestępczości, przemocy oraz nieuzasadnionych przypadków pobierania zasiłków, z budżetów, które zasilane są przez uczciwie pracujących obywateli.
Tego typu poglądy są krzywdzące dla imigrantów, którzy poszukują uczciwej i legalnej pracy. Po ich stronie stoją także ekonomiści i eksperci od rynków pracy. Wykazują oni, że w przypadku masowej migracji zarobkowej, budżety państw i tak zarabiają na imigrantach. Znaczna część osób przyjezdnych, odprowadza bowiem podatki, które stanowią o wiele większą sumę, niż socjal pobierany przez migrantów bezrobotnych.
Niektóre zapisy niemieckiego prawa socjalnego, uniemożliwiają, bądź ograniczają pobieranie zasiłków przez imigrantów. Przeciwna tym zapisom jest Komisja Europejska, której ekspertyza sporządzona dla Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, sygnalizuje że poszczgólne punkty ustawy są niezgodne z prawem unijnym. Obecnie niemieckie zasiłki dla bezrobotnych przysługują obywatelom UE, jedynie pod warunkiem wcześniejszego podjęcia przez nich pracy zarobkowej. Jeśli zaś w przyszłości, sędziowie Trybynału przychylą się do stanowiska ekspertów Komisji Europejskiej, to obywatele UE będą mogli w znacznie prostszy sposób uzyskać zasiłek w RFN, nawet nie podejmując prób podjęcia pracy zarobkowej.