Dotychczas nieco dyskryminowani i niechętnie zatrudniani panowie, ostatnio zdobywają coraz większą popularność i renomę w zawodzie opiekuna osób starszych. Szacuje się, że w roku 2013 zainteresowanie mężczyznami, jako opiekunami osób starszych, wzrosło o około 30 %.
Jakie cechy wyróżniają mężczyzn, jako opiekunów na tle kobiet? Przedstawiciele firm oraz rodziny zatrudniające, zachwalają u panów przede wszystkim: wyższą odporność na stres, większą cierpliwość, oraz przede wszystkim to, że są silniejsi fizycznie od kobiet. Zwłaszcza ta ostatnia cecha jest nie bez znaczenia w przypadku opieki nad pacjentami, którzy wymagają pomocy przy poruszaniu się, czy transferach. W wielu domach brakuje profesjonalnego sprzętu umożliiającego prawidłowy transfer osoby częściowo sparaliżowanej, bądź leżącej.
Zdarza się, że wbrew powszechnej opinii, panowie wykazują się większymi zdolnościami kulinarnymi niż panie. „Przewaga” kobiet wydaje się jednak nadal nie zagrożona. Zawód opiekna osób starszych w dalszym ciągu pozostaje niszowy i stereotypowo uważany za zajęcie dla pań. Zaznaczyć też należy, że zarówno osoby starsze, jak i ich rodziny, do których często należy „ostatnie zdanie” przy wyborze opiekuna, także częściej będą wybierać przedstawicielki płci pięknej, zwracając uwagę na szereg cech, w których panowie im ustępują.