• Czy państwo niemieckie stać na socjal?

    Data dodania 24 lutego 2014
    W Niemczech warunki socjalne mieszkańców stoją na bardzo wysokim poziomie. Niektórzy ekonomiści twierdzą że na zbyt wysokim, co może w przyszłości wręcz doprowadzić do załamania się ich gospodarki.

    Wysoki socjal w Niemczech może dopuścić do sytuacji, która znana jest z doświadczeń wielu innych, bogatych państw. Zasiłki których kwoty wystarczają na opłacenie czynszów, wszelkich rachunków oraz wszelkich potrzeb, powodują społeczny marazm. Są bodźcem do „rozleniwienia się” społeczeństwa. Obywatele, których potrzeby są zaspokajane przez państwo i świadczenia, wolą wygodne życie bez obowiązków, ale i bez luksusów, na które mogliby sobie pozwolić, gdyby pracowali. W konsekwencji prowadzi to do zaniechania przez nich poszukiwania pracy, a w dłuższym okresie czasu, do wykształcenia pewnych norm społecznych, gdzie praca jest postrzegana jako coś co wiąże się z niepotrzebnym stresem, stratą czasu oraz zbędną odpowiedzialnością i nawałem obowiązków.

    Obecnie szacuje się, że w Niemczech „na socjalu” żyje kilka milionów ludzi, a w samym tylko Berlinie jest ich około 600 tysięcy. Ekonomiści oraz osoby pracujące, z których podatków utrzymywani są bezrobotni, przerażeni są perspektywami ich państwa w przyszłości. Najbardziej niestosowne wydaje im się pobieranie świadczeń przez obcokrajowców. Swoistej „oliwy do ognia” dolały w ub. roku niemieckie media, informując opinię publiczną o zaskakującym wyroku sądu, który to przyznał prawo do socjalu rumuńskiej rodzinie. Szokujący był fakt, że wspomniane osoby nigdy nie pracowały, ani nie odprowadzały składek w Niemczech. Zrodziło to powszechną panikę i domysły na temat tego, czy Niemcy nie staną się krajem do którego będa migrować mieszkańcy biednych krajów UE, własnie po to by żyć na zasiłkach.

    Należy dodać, że zapomogi dla bezrobotnych obejmują, prócz wspomnianych wyżej, także wiele innych przywilejów jak: zniżki na bilety komunikacji miejskiej, abonament RTV, bilety na wydarzenia kulturalne (teatry, wystawy), czy dofinansowania na zakup odzieży.

1 użytkowników online

  • Active-care

Reklama