• Zakończył się II Kongres Mobilności Pracy

    Data dodania 10 kwietnia 2014
    II Kongres odbywał się w dniach 7 i 8 kwietnia, w Krakowie. Gościł przedstawicieli wielu organizacji, min. polskich przedsiębiorców, ekspertów prawa pracy oraz przedstawicieli administracji rządowej.

    Pierwszego dnia Kongresu głównym tematem dyskusji była tzw. „Dyrektywa wdrożeniowa”, której przedmiotem jest delegowanie pracowników na terenie UE. Debata zjednała poglądy zarówno zagranicznych jak i polskich uczestników Kongresu. Wszyscy byli zgodni co do tego, że warto promować mobilność usług i pracy, czyli dwóch nadrzędnych czynników zwiększających konkurencyjność całej europejskiej gospodarki.

    Warto jest bronić największego potencjału polskiej gospodarki w Unii, jaką jest świadczenie usług. Jak podkreślił w swoim przemówieniu ambasador Kongresu – prof. Jerzy Hausner - „To jest nasz narodowy interes”.

    Wprowadzanie zmian w „Dyrektywie wdrożeniowej” było pierwszego dnia celem nadrzędnym, szeroko omawianym przez polskich i zagranicznych ekspertów. Losy Dyrektywy zostaną rozstrzygnięte już 16 kwietnia, podczas głosowania na sesji plenarnej Europarlamentu.

    Drugiego dnia Kongresu, występowali przedstawiciele świata nauki. Podjęty został temat interpretacji nowych przepisów zawartych w Dyrektywie oraz całego szeregu zagadnień związanych z tematyką prawa pracy obowiązującego na terenie UE.

    Uczestnicy Kongresu mogli również wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Annę Siwiecką (Naczelnik Wydziału Ubezpieczeń Międzynarodowych z ZUS), która uzasadniała interpretację przepisów odnoszących się do szeroko pojętej problematyki delegowania pracowników.

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama