• Praca sezonowa, a rozliczenie z fiskusem

    Data dodania 18 sierpnia 2014
    Wiele opiekunek wyjeżdża do pracy jedynie na tzw. „wakacyjne zastępstwa”. Nie jest to dla nich praca stała, a dorywcza, sezonowa. Pamiętajmy że zarobki uzyskane za granicą trzeba przeważnie rozliczyć z polskim fiskusem.

    Osoby posiadające miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na to, gdzie zostały one osiągnięte. W rozumieniu prawnym podaje się, że dana osoba ma miejsce zamieszkania w Polsce, jeżeli: ma w tym kraju centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), bądź przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Zatem wystarczy spełnić jeden z powyższych warunków, aby zostać uznanym za rezydenta Polski, a co za tym idzie - podlegać w Polsce obowiązkowi podatkowemu w zakresie wszystkich dochodów.
    Zaznaczyć należy, że jeśli chodzi o przychody uzyskane za granicą, możliwe jest zwolnienie wynikające z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W tym wypadku - sposób rozliczenia zagranicznego dochodu będzie zależeć od tego, w jakim kraju został on uzyskany. Chodzi konkretnie o brzmienie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej między Polską a danym krajem.

    Ustawa o PIT przewiduje dwie możliwości rozliczenia:

    • metoda wyłączenia z progresją (obejmuje min. Niemcy, Anglię, Norwegię, Austrię, Francję, Irlandię, Portugalię, Włochy);
    • metoda odliczenia proporcjonalnego (obejmuje min. Belgię, Holandię, USA).


    Jako podatnicy mamy prawo, od polskiego podatku odliczyć podatek zapłacony zagranicą, jedynie do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód zagraniczny. System ten jest niestety niekorzystny dla nas, ponieważ kwoty wolne są w Polsce niskie, stawki podatku zaś – wysokie.

    Przypominamy także, że osoby, uzyskujące przychód za granicą, powinny go wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym (w tym wypadku jest to PIT-36) oraz w załączniku PIT/ZG – z wyłączeniem  sytuacji, w której do rozliczenia zarobków zagranicznych stosuje się metodę „wyłączenia z progresją” przy jednoczesnej sytuacji nie uzyskania w danym roku dochodów w Polsce.

1 użytkowników online

  • Malgi

Reklama