Dobre rady - domowe sposoby na wszystko

14 września 2013 15:22 / 2 osobom podoba się ten post
Jak konserwować obuwie z różnych materiałów?

Naturalne lico - zabrudzone wierzchy obuwia zmyć szmatką zwilżoną w wodzie i po wysuszeniu w temperaturze pokojowej nanieść równomiernie cienką warstwę pasty do obuwia zgodnej z kolorem obuwia. Po kilku minutach można polerować miękką szczotką.

Buffalo - zabrudzenia można usunąć jedynie czystą, lekko wilgotną, miękką szczotką. Do pielęgnacji zalecane są pasty do obuwia typu Buffalo. UWAGA!!! Plamy tłuszczowe (olej, smary) są niemożliwe do usunięcia.

Pull up, Crazy Horse - zabrudzenia wierzchu obuwia zmyć szczotką lub gąbką zwilżoną w wodzie i po wysuszeniu w temperaturze pokojowej natrysnąć równomiernie środkiem natłuszczającym w aerozolu.

Nubuk, Welur - zabrudzenia wierzchu obuwia czyścić specjalną gumową szczotką. Do konserwacji zalecane jest używanie preparatów w aerozolu do welurów i nubuków. UWAGA!!! Nie należy stosować past i kremów.

Skóra to najczęściej używany naturalny materiał, idealny do produkcji butów. Skóra przepuszcza powietrze, jest miękka, silnie absorpcyjna i dostosowuje się do kształtu stopy. Rozróżniamy kilka rodzajów skóry.

Gładka skóra. Ma idealnie strukturowaną powierzchnię z małymi wgłębieniami, może być matowa lub z połyskiem.

Lakierowana skóra. Charakteryzuje się zupełnie gładką i połyskową powierzchnią. Powierzchnia jest podatna na mechaniczne uszkodzenia i wpływ innych niekorzystnych czynników, takich jak mróz czy wilgoć.

Nubuk. To skóra przypominająca w dotyku brzoskwinię. Podkategorię tworzy "przecierający się" nubuk. Jest to skóra, na której zostaną ślady palców bądź przedmiotów nawet po delikatnym dotyku. Te można usunąć wytarciem przez szczotkowanie powierzchni.

Welur. To specjalna odmiana zamszu. Jest mniej podatna na uszkodzenia niż nubuk.

Skóra podkładowa. Używana do produkcji podszew dla obuwia wieczorowego. Jest bardzo czuła na wilgoć i nierówną nawierzchnię.

Jakimi środkami czyścić zamsz i nubuk?
Zabrudzenia wierzchu obuwia należy czyścić specjalną gumową szczotką. Do konserwacji zalecane jest również używanie preparatów w aerozolu do welurów i nubuków. UWAGA!!! Nie należy stosować past i kremów.

Dlaczego zimowe obuwie potrafi przemakać i jak temu zapobiedz?

Naturalna skóra jest materiałem higroskopijnym, a więc przepuszcza zarówno cząsteczki powietrza jak i wody. W związku z tym jest najlepszym materiałem do produkcji obuwia zapewniającym dopływ powietrza do naszych stóp. Sytuacja zmienia się zimą, kiedy obuwie narażone jest na znacznie większą ilość wody. Wtedy ta zaleta skóry staje się wadą. Aby zapobiegać przemakaniu obuwia skórzanego należy regularnie konserwować obuwie pastami do obuwia lub innymi preparatami zabezpieczającymi skórę przed wodą.
29 września 2013 17:41 / 2 osobom podoba się ten post
Coś o wybielaniu zębów _ Hollywoodzki uśmiech to marzenie prawie każdej kobiety. Osiągnięcie białego, perlistego koloru zębów jest jednak trudne. Wybielanie zębów pod okiem profesjonalisty kosztuje krocie. Co robić, gdy nie mamy funduszy na taki zabieg, a chcemy na początek wypróbować prostszych sposobów?

Wybielanie zębów cytryną – sok z cytryny wcierany w zęby może je lekko rozjaśnić. Podobnie działa ponoć sok z truskawek oraz pomarańczy. Miazgę z tych owoców nakładamy na szczoteczkę i myjemy.


Ocet – jamę ustną należy płukać roztworem octu i wody kilka razy dziennie.


Banan – pocieranie nim zębów redukuje naleciałości. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nim minerałów, np. wapnia czy potasu.


Węgiel – sproszkowany węgiel ma działanie ścierające, więc usuwa przebarwienia. Niestety może także uszkadzać powierzchnię zębów.


Wybielanie zębów solą – szczoteczkę zanurzamy w roztworze soli, a następnie myjemy zęby. Taki zabieg jednak, choć przynosi efekty, to uszkadza także szkliwo i może powodować nadwrażliwość na ciepłe, zimne czy słodkie pokarmy.


Wybielanie zębów sodą – roztworem soli oczyszczonej możemy płukać jamę ustną. Podobnie działa woda utleniona. Składniki te jednak ma także standardowa pasta do zębów.


Którą z proponowanych metod wybrałybyście dla siebie?
29 września 2013 18:05 / 3 osobom podoba się ten post
Oto 8 sprawdzonych sposobów na „drugie życie” skórki od banana:
1.
Wyczyść skórzane buty

Połączenie butów i skórki od banana nie zawsze musi oznaczać poślizg zakończony nieprzyjemnym zderzeniem z ziemią – wewnętrzną stroną skórki od banana przetrzyj wierzch butów, następnie wypoleruj je suchą ściereczką lub miękką szczotką aby uzyskać połysk.

2.
Oczyść z kurzu liście kwiatów doniczkowych

Potnij skórkę banana na mniejsze kawałki i wewnętrzną stroną przetrzyj zakurzone liście – ja czyszczę w ten sposób liście storczyków i fikusa benjamina, który ma u mnie rozmiary drzewa – jest więc trochę roboty, ale raz na jakiś czas warto, bo liscie pięknie błyszczą.

3.
Popraw kondycję domowych roślin kwitnących

Skórkę od banana potnij na mniejsze kawałki i zostaw aby wyschła; kawałek skórki dodaj do wody, odstaw na 2-3 dni i podlej kwaiaty; możesz też kawałek skórki zakopać w doniczce – najwygodniej podczas przesadzania rośliny – przyznam, że o tym dopiero niedawno wyczytałam i moje skórki dopiero się suszą, ale podobno nawóz bananowy rzeczywiście działa – zawiera dobrze przyswajalny potas i fosfor potrzebny szczególnie roślinom kwitnącym.

4.
Pozbądź się mszyc

Zakop wysuszone skórki banana w pobliżu zaatakowanej przez mszyce rośliny.

5.
Wyczyść pomazaną długopisem skórę

Przetrzyj pomazane miejsce wewnętrzną stroną skórki od banana.

6.
Wyczyść rzeczy ze srebra

Aby usunąć z nich nalot przetrzyj je wewnętrzną stroną skórki od banana a następnie wypoleruj miękka ściereczką.

7.
Użyj jako środka zapobiegającego swędzeniu po ukąszeniu komara

Potrzyj miejsce ukąszenia wewnetrzną stroną skórki, aby złagodzić swędzenie.

8.
Uratuj porysowaną płytę CD

Przetrzyj porysowane miejsce na płycie wewnętrzną stroną skórki od banana – efekt zależy od głębokości rysy, ale przecież nic nie szkodzi spróbować.

29 września 2013 19:56 / 3 osobom podoba się ten post
ania37

Oto 8 sprawdzonych sposobów na „drugie życie” skórki od banana:
1.
Wyczyść skórzane buty

Połączenie butów i skórki od banana nie zawsze musi oznaczać poślizg zakończony nieprzyjemnym zderzeniem z ziemią – wewnętrzną stroną skórki od banana przetrzyj wierzch butów, następnie wypoleruj je suchą ściereczką lub miękką szczotką aby uzyskać połysk.

2.
Oczyść z kurzu liście kwiatów doniczkowych

Potnij skórkę banana na mniejsze kawałki i wewnętrzną stroną przetrzyj zakurzone liście – ja czyszczę w ten sposób liście storczyków i fikusa benjamina, który ma u mnie rozmiary drzewa – jest więc trochę roboty, ale raz na jakiś czas warto, bo liscie pięknie błyszczą.

3.
Popraw kondycję domowych roślin kwitnących

Skórkę od banana potnij na mniejsze kawałki i zostaw aby wyschła; kawałek skórki dodaj do wody, odstaw na 2-3 dni i podlej kwaiaty; możesz też kawałek skórki zakopać w doniczce – najwygodniej podczas przesadzania rośliny – przyznam, że o tym dopiero niedawno wyczytałam i moje skórki dopiero się suszą, ale podobno nawóz bananowy rzeczywiście działa – zawiera dobrze przyswajalny potas i fosfor potrzebny szczególnie roślinom kwitnącym.

4.
Pozbądź się mszyc

Zakop wysuszone skórki banana w pobliżu zaatakowanej przez mszyce rośliny.

5.
Wyczyść pomazaną długopisem skórę

Przetrzyj pomazane miejsce wewnętrzną stroną skórki od banana.

6.
Wyczyść rzeczy ze srebra

Aby usunąć z nich nalot przetrzyj je wewnętrzną stroną skórki od banana a następnie wypoleruj miękka ściereczką.

7.
Użyj jako środka zapobiegającego swędzeniu po ukąszeniu komara

Potrzyj miejsce ukąszenia wewnetrzną stroną skórki, aby złagodzić swędzenie.

8.
Uratuj porysowaną płytę CD

Przetrzyj porysowane miejsce na płycie wewnętrzną stroną skórki od banana – efekt zależy od głębokości rysy, ale przecież nic nie szkodzi spróbować.

Podłóż wrogowi na schodach
16 grudnia 2013 17:31 / 1 osobie podoba się ten post
Dziewczyny i chlopaki prosze o porade lub wskazowke.
Kiedy przyjechalam do pracy nastawilam zmywarke,umyla naczynia bardzo zle,wlasciwie jeszczeraz recznie umylam.
Po nastawieniu nastepnych mam wrazenie ,ze nie moze pobrac wody nie wiem w czym rzecz a rodzinie narazie nie chce mowic coby nie bylo,ze przyjechala Polka i zepsula no bo przeciez u nas zmywarek nie ma a gdziez tam,ha,ha
16 grudnia 2013 17:37
BEA

Dziewczyny i chlopaki prosze o porade lub wskazowke.
Kiedy przyjechalam do pracy nastawilam zmywarke,umyla naczynia bardzo zle,wlasciwie jeszczeraz recznie umylam.
Po nastawieniu nastepnych mam wrazenie ,ze nie moze pobrac wody nie wiem w czym rzecz a rodzinie narazie nie chce mowic coby nie bylo,ze przyjechala Polka i zepsula no bo przeciez u nas zmywarek nie ma a gdziez tam,ha,ha

Może filtr zapchany,albo się zakamieniła ta zmywarka...Jednak powiedziałabym na Twoim miejscu rodzinie,że chciałaś nastwić i nie myje,przecież włączając guzik nie mogłaś popsuć...
 
A ja dziś popsułam górne światło ...Chciała zeby jej zapalić ,nacisnęłam włącznik,coś pyknęło,zapaliło się swiatło i zaraz zgasło.Zgadnijcie kto popsuł światło? No oczywiście ja! Wie o tym już córka,wnuk,ergoterapeutka i nie wiem kto jeszcze...
16 grudnia 2013 17:42 / 1 osobie podoba się ten post
Dzieki ivanilia,filtr sprawdzalam.Udam glupa jak beda chcieli zmyc naczynia po wigilii.A co....ha,ha.
Ja tu jestem po dwoch chlopach ze Slowacji,zakupili nowy automat,pewnie stary wykonczyli a zmywarka wyglada Mi na nietaka stara ale jak wypral Ten mlodszy babcine swetry w 95 stopniach to Mogl cos pokrecic przy zmywarce.Nie Moja sprawa za reke Go nie zlapalam.
Ale lubie na nowym miejscu wszystko wymyc.
16 grudnia 2013 17:43 / 3 osobom podoba się ten post
Jak w zeszłym roku poszła dętka w wiekowym rowerze babuszki i naprawa kosztowała całe 17euro to oczywiście cala ulica wiedziaął ,ze Katerina zepsuł taki dobry ,nowy rower.....Poprosialm pana wpunkcie rowerowym,zeby z tyłu rachunku napisał ,że dęntka rozpadła się ze starości bo juz od tego marudzenia gotowa była babuszke udusic !!!I pan byl tak miły,że napisał:):):)he he -bardzo byłą niezadowolona ,że to jednak nie moja wina.....
16 grudnia 2013 17:51 / 4 osobom podoba się ten post
A dziekowac,dziekowac andrea. A przypomnialo Mi sie,ze to bodajrze Ty sie takmirytujesz,ze tak ladnie napisze jesli komus zdarzy sie pisac nie w temacie,ha,ha. No Widzisz zadalam sobie tyle trudy a Ja tu pierwszy raz Jestem.Trzeba zrobic dobre wrazenie co nie. Mimo tego,ze dzieci mieszkaja jak to sie mowi rzut beretem od babuszki to po trzech tygodniach Mego pobytu moge wywnioskowac,ze zagladaja bardzo zadko oj bardzo........na szczescie. A tak na powaznie to super byc pierwsza i ustawiac wszycho tak aby ta druga nie nazekala a i jeszcze jak Niemcy sa zieloni jak salata.
 
 
Przeczytalam tego swego posta i doszlam do wniosku ,ze nie wiem o co w nim biega,ha,ha.
Chodzi Mi o to ,ze narazie staram sie spedzac nie tak duzo czasy przy lapku,o nie nie siedze z babcia caly czas ale pomalu ogarniam chalupe.
16 grudnia 2013 17:53 / 2 osobom podoba się ten post
BEA

Dzieki ivanilia,filtr sprawdzalam.Udam glupa jak beda chcieli zmyc naczynia po wigilii.A co....ha,ha.
Ja tu jestem po dwoch chlopach ze Slowacji,zakupili nowy automat,pewnie stary wykonczyli a zmywarka wyglada Mi na nietaka stara ale jak wypral Ten mlodszy babcine swetry w 95 stopniach to Mogl cos pokrecic przy zmywarce.Nie Moja sprawa za reke Go nie zlapalam.
Ale lubie na nowym miejscu wszystko wymyc.

I Ty się dziwisz,że zmywarka nie działa? Oczywiście,że Słowcy coś poprzestawiali he,he Ale głupa zawsze można udać...hehe
16 grudnia 2013 19:02
ivanilia40

Może filtr zapchany,albo się zakamieniła ta zmywarka...Jednak powiedziałabym na Twoim miejscu rodzinie,że chciałaś nastwić i nie myje,przecież włączając guzik nie mogłaś popsuć...
 
A ja dziś popsułam górne światło ...Chciała zeby jej zapalić ,nacisnęłam włącznik,coś pyknęło,zapaliło się swiatło i zaraz zgasło.Zgadnijcie kto popsuł światło? No oczywiście ja! Wie o tym już córka,wnuk,ergoterapeutka i nie wiem kto jeszcze...

A ja dzis zepsulam kontakt,szarpnelam za kabel od ladowarki do lapka i...w rekach mialam kabel zez wtyczka.W domu nawet zarowki nie wkrece,a tutaj po cichutku wzielam probowke i z bijacym sercem dokrecilam kontakt.Nikt nie wie o niczym.
16 grudnia 2013 19:04
kruszynka1964

A ja dzis zepsulam kontakt,szarpnelam za kabel od ladowarki do lapka i...w rekach mialam kabel zez wtyczka.W domu nawet zarowki nie wkrece,a tutaj po cichutku wzielam probowke i z bijacym sercem dokrecilam kontakt.Nikt nie wie o niczym.

He,he Kruszynka,zobacz ile to czlowiek nauczy się w Dojczlandii,w domu też nie dotknę żadnego kabelka he,he .A jak człowiek chamieje....ja dziś miałam od rana z babcią takie jazdy,że wnukowi "tchiussssss" nie odpowiedziałam jak wychodził ...
16 grudnia 2013 19:11
To tchiussssss to ja im zawsze mowie tak krotko,a oi jak debilce,pokazuja jak to sie wymawia,chyba zaczne poprawnie,bo juz mnie wkurzaja!
16 grudnia 2013 22:44 / 2 osobom podoba się ten post
A ja dziś popsułam plastikową tacę, urwałam róg od podstawki i próbowałam skleić UHU ale nie trzyma. Więc odłożyłam tacę na miejsce i ten odłamany róg też schowałam za tacę:) Jakby co, to nie ja :))))
16 grudnia 2013 22:49 / 1 osobie podoba się ten post
Sylwunia

A ja dziś popsułam plastikową tacę, urwałam róg od podstawki i próbowałam skleić UHU ale nie trzyma. Więc odłożyłam tacę na miejsce i ten odłamany róg też schowałam za tacę:) Jakby co, to nie ja :))))

Witaj w klubie.
O szkodach , które już sie udało nam wyrządzić w DE , to możnaby książkę napisać ha....ha.....
 
Są takie rodzaje plastiku, / szczególnie te twarde/, że żadna cholera ich nie sklei.