Pomoc domowa - urlop

16 października 2013 14:55
Witam!
Jestem od roku zatrudniona jako pomoc domowa , tak jest to ujęte , mam meldunek u tej Pani , wynagrodzenie wynosi 600  , z tego potrącaja mi na wszystkie świadczenia 104 euro. Nie mam z nią żadnej umowy dostałam tylko ABREHNUNG der BRUTTO/NETTO -Bezuge
Czy na takich warunkach należy mi się urlop
Bedę wdzięczna za pomoc
16 października 2013 15:20
basia.s68

Witam!
Jestem od roku zatrudniona jako pomoc domowa , tak jest to ujęte , mam meldunek u tej Pani , wynagrodzenie wynosi 600  , z tego potrącaja mi na wszystkie świadczenia 104 euro. Nie mam z nią żadnej umowy dostałam tylko ABREHNUNG der BRUTTO/NETTO -Bezuge
Czy na takich warunkach należy mi się urlop
Bedę wdzięczna za pomoc

Nie bardzo rozumiem....jestes zatrudniona a nie masz żadnej umowy?Więc na jakiej podstawie właściwie/I jeszcze ta pensja...netto wychodzi 496?????jesli chodzisz tam na 2 godz dziennie to jeszcze jak cie moge ale w innej formie?????Jak nie masz umowy to i o urlopie nie może być mowy,to że jestes tam zameldowana to chyba za mało,żeby domagać sie urlopu?
16 października 2013 15:28
Z tego co sie orientuje, to zameldowanie poswiadcza tylko o legalnym pobycie w danym miejscu i udostepnia droge do zalozenia "gewerby" (przepraszam za ewentualny blad w pisowni, ale napisalam tak jak wymawiam.
16 października 2013 19:43
W takim razie gdzie są jakies papiery?Umowa ,ubezpieczenie itp.-na jakiej podstawie naliczane jest wynagrodzenie-takie rzeczy muszą gdzies byc zapisane-dla mnie to jakies dziwaczne praktyki....Na co idzie to potrącenie?Wie kolezanka chociaz ,ma jakis dokument nt temat?
15 lutego 2015 18:31
kasia63 ja tez tak mam. Domyslam sie, ze ta pani zatrudniona jest prywatnie przez podopieczna na niemieckich zasadach. Kazdego miesiaca dostaje wyciag na co ile skladek poszlo. Tylko to wynagrodzenie jest niskie, ale wedlug przepisow jest wszystko okay. Pozdrawiam
18 lutego 2015 02:21
Tzn że jak mam umowę o pracę, to muszę rok przepracowała? A to nie jest tak, że po każdym przepracowanym miesiącu należą mi się prawie 2 (1,75) dni urlopu?
18 lutego 2015 07:08
nianta

Tzn że jak mam umowę o pracę, to muszę rok przepracowała? A to nie jest tak, że po każdym przepracowanym miesiącu należą mi się prawie 2 (1,75) dni urlopu?

Ja tak miałam - ponieważ mam przepracowanych ponad 10 lat pracy - do wypłaty doliczaną miałam zapłatę za urlop. Dotyczy to oczywiście zatrudnienia na warunkach polskich.
18 lutego 2015 08:18
nianta

Tzn że jak mam umowę o pracę, to muszę rok przepracowała? A to nie jest tak, że po każdym przepracowanym miesiącu należą mi się prawie 2 (1,75) dni urlopu?

Nianta, piszesz o urlopie w Polsce czy w Niemczech? W Niemczech prawo do urlopu uzyskuje sie po 6. miesiacach, zwykle jest to probny okres, jesli ubiegasz sie o prace, w wyjatkowych sytuacjach np, wesele, komunia mozesz prosic o urlop i tak po 3 miesiacach,  na miesiac wypada 1,67 czyli po 3.  miesiacach masz 5 dni urlopu. /Gdy umiera maz, dziecko - 3 dni okolicznosciowego uropu/ obojetnie jak dlugo sie pracuje!
Ile dni urlopu przysluguje pracownikowi, zalezy od przepracowanych lat i w jakiej branzy sie pracuje, i czy do do ZZ  wer.di nalezysz,  gdy pracujesz w Opiece czy tez innej sluzbie, ktora musi dzien i noc, do dyspozycji byc, czyli Straz Pozarna, Elektrownie, Szpitale, Heimy dodatkowo naleza sie 2 dni.
Suma sumarum, ja mam 36 dni urlopu, sobote i niedziele liczy sie jako dzien wolny,  czyli w ciagu roku mam 48 dni urlopu. Nie wiem, jak to z polskiej strony obecnie wyglada, jesli ktos posiada taka informacje, prosze o podzielenie sie ze mna. kika:)))