Udar mózgu

20 czerwca 2014 14:23 / 2 osobom podoba się ten post
Pojęciem „udar mózgu” określamy sytuację, w której na skutek zaburzenia przepływu krwi, polegającego najczęściej (w ponad 80% przypadków) na niedokrwieniu, a rzadziej na krwotoku z naczynia mózgowego – dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych i pojawienia się objawów neurologicznych nazywanych „ogniskowymi”, gdyż związane są ściśle z lokalizacją (ogniskiem) uszkodzenia w mózgu.

Zaprzaszamy do lektury ! Udar mózgu
20 czerwca 2014 19:08 / 5 osobom podoba się ten post
Artykuł przeczytałam i pozwolę sobie podać prosty test który pomoże laikowi rozpoznać czy to co dzieję się z drugą osoba może być udarem mózgu.Do zdarzenia często dochodzi w obecnosci osób bliskich,które nie wiedza co robic i co sie dzieje,sa spanikowane ,przestraszone i nie motrafią w miare logicznie często przekazac informacji dzwoniac na pogotowie .Obysmy nie musieli z tego testu korzystać ale wiedziec myślę,warto:)
 
Test F.A.S.T. Jeżeli zauważasz powyższe symptomy u osoby z twojego otoczenia, przeprowadź szybki test opracowany przez amerykańskich lekarzy. Tekst F.A.S.T. polega na sprawdzeniu czterech rzeczy:
F jak face, czyli twarz - poproś o uśmiechnięcie się, jeżeli jeden z kącików ust opada, może to świadczyć o udarze;
 
A jak arms, czyli ramiona - poproś o podniesienie rąk do góry, jeżeli jedno ramię jest niżej, może to świadczyć o udarze;
 
S jak speech, czyli mowa -wypowiedz zdanie i poproś o jego dokładne powtórzenie, jeżeli badana osoba ma trudność z jego zapamiętaniem, bądź przekręca słowa i mówi niewyraźnie, może to świadczyć o udarze;
 
 
T jak time, czyli czas - jeżeli JAKIKOLWIEK z powyższych symptomów występuje u osoby podejrzewanej o udar, niezwłocznie zadzwoń po karetkę. W przypadku udaru czas podjęcia leczenia jest krytyczny dla zdrowia.
20 czerwca 2014 19:15 / 1 osobie podoba się ten post
No zgadzam sie a jak jest nieprzytomny bo mi sie tak zdarzylo dopiero jak przyjechalo pogotowie to stwierdzili
20 czerwca 2014 19:23 / 1 osobie podoba się ten post
justa

No zgadzam sie a jak jest nieprzytomny bo mi sie tak zdarzylo dopiero jak przyjechalo pogotowie to stwierdzili

Tu test nie pomoże-dzwoisz ,mówisz co i jak do utraty przytomności bez podania przyczyny zawsze przyjadą.
20 czerwca 2014 19:38 / 5 osobom podoba się ten post
Pozwolę sobie uściślić test Fast:) F-Jeżeli opadanie kącika ust jest objawem nagłym-to może być udar-u ludzi cierpiących na neuralgię nerwu twarzowego,trójdzielnego opadanie kącika ust może występować cały czas A-Jeżeli chory skarzy się na osłabienie czucia w kończynie,jakieś dretwienia,prosimy o wyciagnęcie rak do przodu,ale przy zamkniętych oczach.Przy otwartych chory może korygowac ustawienie kończyny i test nie będzie miarodajny.Może wystapić osłabienie kończyn dolnych.  Speech-Chory może mówić,niewyrażnie.Może sam nie rozumiec co się do niego mówi.Jezeli poprosimy chorego o powtórzenie jakiejś frazy,a on bedzie miał problemy z wykonaniem tej czynności-to może być udar Time-Jeżeli którykolwiek z wyżej wymieninych objawów wystąpił u człowieka wcześniej zdrowego,to powinien on być przebadany na oddziale neurologicznym.TIA też może rozwinąć sie w udar pełnoobjawowy. W przypadku udaru mózdżku,albo jego lokalizacji w okolicy tetnicy kręgowej,podstawnej te objawy nie muszą wystąpić. Mogą to być zaburzenia świadomości i zawroty głowy,o bółu głowy tez nie mozna zapomnieć.
21 czerwca 2014 13:05 / 2 osobom podoba się ten post
A ja jak zwykle swoje trzy grosze wsadze.Przejzałam dostepne profile opiekunek i coz zobaczyłam,sa opiekunki,ktore opiekowały sie takimi pdp.Ale nie podziela sie informacjami bo po co?Suche treści,opisy fachowe sa bardzo przydatne,ale opisy osob ktore były przy udarze albo pracowały z taki osobami są o wiele łatwiejsze do przyjęcia przez tych,ktorzy z takim przypadkiem sie nie zetkneli, a mogą.Poniewaz jedziemy do starszych schorowanych osob i musimy być przygotowane na nagłe przypadki, na pogprszenie sie stanu zdrowia pacjenta więc uwazam,że lepiej wiedziec więcej jak mniej.Pogrzebałam nie zbyt wprawna ręka tez u google i co znalazlam,znalazłam tam wpis identyczny jak pierwszy w tym topiku,zastanawiam sie tylko,ktory był pierwszy.Kazda z opiekunek potrafi szperac w necie i mysle,że nie na tym rzecz polega, zeby przepisywać porady,o wiele pozyteczniejszym jest wpis od osoby ktora juz miała z tym do czynienia.
21 czerwca 2014 14:24
Ja mam teraz pdp po udarze,skutkiem ktorego jest uszkodzenie ośrodka równowagi w mózgu- trwałe.To życie jak na huśtawce,ciągłe zawroty głowy,zagrożenie upadkiem.Opieka nad taką osobą,wiadomo,asekurowac przy chodzeniu,spacery mocno po ręke,eliminowac z otoczenia ostre kanty ,przeszkody.Pdp ze wzgledu na swoj stan dużo czasu spedza w lózku lub w fotelu,wiec opieka nad nią wbrew pozorom nie jest bardzo absorbująca.Niemniej czuwac trzeba,o zostawieniu jej samej nie ma co marzyć.
04 lipca 2017 12:34 / 4 osobom podoba się ten post