Renta dożywotnia w zamian za mieszkanie

14 listopada 2015 23:16 / 3 osobom podoba się ten post
Nie weszła jeszcze ustawa nt temat!Jest dopiero jej projekt ,który nawet nie dostąpił pierwszego czytania!To tzw.hipoteka odwrócona.Zalecam daleko posunietą ostrożność ,ponieważ powstają różne firmy,które wykorzystując luki w naszym prawie i jego nieznajomość pośród ludzi starszych zwyczajnie oszukują.głównie poprzez zaniżanie wartości mieszkania i w efekcie osoby ,które zdecydowały się na ich usługi dostaja 500-800zł.A nawet mniej.Poczytaj w necie o hipotece odwróconej.
16 listopada 2015 09:55 / 1 osobie podoba się ten post
To zbyt powazna decyzja ,żeby doradzac komuś w podjeciu decyzji. Są fachowcy w tej dziedzinie i to ich nalezy słuchać  znaja zmieniające sie przepisy i aneksy do nich. Nie podjełabym sie tego.
16 listopada 2015 10:09
W każdym razie może to być dobre rozwiązanie dla osób samotnych,bezdzietnych.Po ich śmierci gdy nie ma kto dziedziczyć i tak państwo przejmuje mieszkanie.Więc niech skorzystają za życia na swojej własności .Z tego co wiem banki są zainteresowane ,można tam pytać.
16 listopada 2015 19:07 / 1 osobie podoba się ten post
Marta

W każdym razie może to być dobre rozwiązanie dla osób samotnych,bezdzietnych.Po ich śmierci gdy nie ma kto dziedziczyć i tak państwo przejmuje mieszkanie.Więc niech skorzystają za życia na swojej własności .Z tego co wiem banki są zainteresowane ,można tam pytać.

Ale to wciąż jest do końca nielegalne dopóki nie będzie uregulowań prawnych- ktos z mojej rodziny dalszej miał takiego pomysła,jestem dośc na bieżąco w temacie.Banki sa zainteresowane ,owszem ,ale też nie każdym mieszkaniem czy domem ,a wycena jest tragicznie zaniżona.Np.mieszkanie 48m2 w bloku z płyty, w mieście powiatowym na Dolnym Ślasku, w tzw.dobrej lokalizacji,warte na rynku wtórnym ok 180tys zł bank wycenił na 102tys zł....Gdzie tu zysk dla potencjalnego rentobiorcy?Nie widzę.Bo 500 czy 600zł renty od banku to zysk pozorny.Doradca bankowy zawsze będzie namawiał zainteresowana osobę.Ma z tego prowizje procentową od zrealizowanej transakcji lub stosowna premię zależna od efektywności.Gdybym ja miaął taki pomysł w piewszej kolejnosci zasięgnęłabym informacji u prawnika ,nie u bankowca.