Składki do Zus

18 lutego 2021 11:25
Witam wszystkich, nie wiedziałam gdzie umieścić swój temat, więc jeżeli nie tu gdzie trzeba to przepraszam za błąd ?   Mam pytanie o składki do zusu za pracę jako opiekunka. Zacznę od tego że pracuje dopiero pierwszy rok z firmą. Wyjeżdżam na 2 miesiące I na 2 miesiące wracam do Polski. Zarabiam miesięcznie 1700 euro. W umowie mam wpisane że gdy jestem w Polsce roznoszę ulotki. Wczoraj dostałam PIT I jest na nim kwota tylko ta którą zarabiam w Polsce za "ulotki" czyli około 3000 zł przez cały rok. Dzwoniłam do firmy I szefowa powiedziała mi że euro nie może rozliczać. Chciałabym wiedzieć jak to jest u Was ? Czy jest to prawda ? Więc gdzie są te pieniądze? Jak ona się rozlicza z zusem z takich dużych sum ? Dziękuję z góry za odpowiedzi 
18 lutego 2021 13:24 / 2 osobom podoba się ten post
Cóż, netto dostajesz więcej niż wiele innych opiekunek. Firma płaci ZUS tylko za "pracę "w Polsce, bo reszta to delegacje i tylko oni sami wiedzą, jak się przed US wymigać. Wiele firm to praktykuje. Są też takie, w których możesz sama zdecydować-więcej do kieszeni i mały ZUS, albo normalne składki i mniej na rękę. Ty masz  wybór, albo sama oszczędzać na emeryturę z tego co zarabiasz, a nie zaprzeczysz,że jest z czego po troche odkładać , albo szukać innej firmy. Jesli jeszcze wiele lat do emerytury Tobie brakuje,to raczej innej firmy szukaj. Chociaż marne szanse na to,że  mimo odprowadzanych wyższych skladek do ZUSu,doczekasz się godnej emerytury 
18 lutego 2021 16:39
Sylwia33

Witam wszystkich, nie wiedziałam gdzie umieścić swój temat, więc jeżeli nie tu gdzie trzeba to przepraszam za błąd ?   Mam pytanie o składki do zusu za pracę jako opiekunka. Zacznę od tego że pracuje dopiero pierwszy rok z firmą. Wyjeżdżam na 2 miesiące I na 2 miesiące wracam do Polski. Zarabiam miesięcznie 1700 euro. W umowie mam wpisane że gdy jestem w Polsce roznoszę ulotki. Wczoraj dostałam PIT I jest na nim kwota tylko ta którą zarabiam w Polsce za "ulotki" czyli około 3000 zł przez cały rok. Dzwoniłam do firmy I szefowa powiedziała mi że euro nie może rozliczać. Chciałabym wiedzieć jak to jest u Was ? Czy jest to prawda ? Więc gdzie są te pieniądze? Jak ona się rozlicza z zusem z takich dużych sum ? Dziękuję z góry za odpowiedzi 

Sprawdż w Zusie składki. Będziesz wtedy wiedziała wszystko.
18 lutego 2021 17:01
Dziwoty.pierwsze slysze takie rzeczy  Cyrk! Ucieklabym po 2   mcach  
18 lutego 2021 17:13 / 2 osobom podoba się ten post
Clio

Dziwoty.pierwsze slysze takie rzeczy:zaskoczenie1:  Cyrk! Ucieklabym po 2   mcach :hihi: 

No co Ty, nie słyszałaś że są firmy,które na ZUS prawie nic nie płacą?
Nie wszystkim zależy na składkach. Mnie np ,emerytce już nie. Jak jakaś firma dałaby mi 2 tys na rękę, za taką pracę jak mam teraz, to niech sobie odprowadza ile chce ,jak się konsekwencji nie boi
Ale chyba nie ma takiej...
18 lutego 2021 18:32 / 1 osobie podoba się ten post
Gusia29

No co Ty, nie słyszałaś że są firmy,które na ZUS prawie nic nie płacą?
Nie wszystkim zależy na składkach. Mnie np ,emerytce już nie. Jak jakaś firma dałaby mi 2 tys na rękę, za taką pracę jak mam teraz, to niech sobie odprowadza ile chce ,jak się konsekwencji nie boi :oczko:
Ale chyba nie ma takiej...

Ale no kuffa za caly rok 3 tys hmm.. czyliI za 6 mcy przepr 3 tys to cyrk. ( bo 2 na2 to 1/2)E nie chce mi sie nakrecac. Lepiej  poleje nam
18 lutego 2021 19:03 / 2 osobom podoba się ten post
Clio

Ale no kuffa za caly rok 3 tys hmm.. czyliI za 6 mcy przepr 3 tys to cyrk. ( bo 2 na2 to 1/2)E nie chce mi sie nakrecac. Lepiej :szampan3: poleje nam:szampan2:

od razu lepiej 
18 lutego 2021 19:10 / 2 osobom podoba się ten post
Clio

Ale no kuffa za caly rok 3 tys hmm.. czyliI za 6 mcy przepr 3 tys to cyrk. ( bo 2 na2 to 1/2)E nie chce mi sie nakrecac. Lepiej :szampan3: poleje nam:szampan2:

Jak chciałam zmienić firmę i rok temu wydzwaniałam do różnych, to pytałam ile na rękę i jakie składki do ZUS płacą. I, tak ja Gusia pisze, albo wyższe składki, od conajmniej najniższej krajowej, a nawet od prawie średnie i wtedy na rękę dają mniej, albo odwrotnie.
Jeśli jesteś w firmie, która i dobrze płaci i składki odprowadza od sensownej kwoty, to daj namiary!
Nie ma co tu się nakręcać, tylko wybrać, co dla nas najlepsze, i tyle.
18 lutego 2021 20:54 / 1 osobie podoba się ten post
Otóż to tak to działa albo większy ZUS albo większa  kasa do ręki .Zależy na czym komu zależy. Myślę ze wszystkim na emeryturze to na zlodziejskim ZUS nie zależy bo żeby  dopracować wyższą emeryturę trzeba by pewnie z10 lat pracować dalej.
18 lutego 2021 21:29
gosiako

Otóż to tak to działa albo większy ZUS albo większa  kasa do ręki .Zależy na czym komu zależy. Myślę ze wszystkim na emeryturze to na zlodziejskim ZUS nie zależy bo żeby  dopracować wyższą emeryturę trzeba by pewnie z10 lat pracować dalej.

To też zależy. Jak wychodzi z wpłat emerytura prognozowana dużo mniejsza niż najniższa gwarantowana, ale składkowych i nieskładkowych (np. zasiłek macierzyński, czy dla bezrobotnych- ale nie więcej niż 1/3) lat pracy uzbiera się 20- w przypadku kobiety, to większe składki płacone przez firmę nic nie zmienią. Tak jak w moim przypadku- prognozowana 600 zł, to nie uzbieram już na koncie emerytalnym tyle, żeby dostać tę najniższą. Ale dostanę dopłatę do niej od państwa, bo mam te 20 lat. Gdyby mi trochę do nich brakowało, to lepiej byłoby poszukać firmy, która płaci co najmniej od najniższej krajowej, żeby te lata uzbierać. Bo jak firma płaci od jakiejś części tej najniższej, to tak procentowo jest czas rozliczany- np. jak za 1/4 etatu, to 1/4 miesiąca jest dokładana, JEŚLI owe 20 lat będą potrzebne. U mnie będą.
Byłam w ZUS- ie i o to pytałam.
Pierwsza odpowiedź jest taka, że lata nie mają znaczenia, tylko to, co jest uzbierane na koncie emerytalnym. Ale jak zaczęlam dopytywać, to wyszło, że lata pracy MOGĄ mieć znaczenie. I np rok przepracowany na pół etatu w tych wyliczeniach liczy się jak pół roku.
Mogę mylić pojęcia, proszę mnie poprawić, jeśli tak jest. Ale dobrze jest wiedzieć, na czym się stoi i co jest nam potrzebne.
07 kwietnia 2023 08:40 / 2 osobom podoba się ten post
Jest temat składki ZUS więc zapytam.Moze ktoś się orientuje.Czy składki  po zmarłej osobie są dziedziczone? Bo raz czytałam w necie że tylko z Off a teraz niby że i ZuS też dobrze to rozumie czy nie wkoncu było by to sprawiedliwe ,skoro np. ZUS żąda od spadkobierców spłaty nie opłaconych składek to dlaczego mają nie dziedziczyć tych opłaconych?