Na co zwracać uwagę podpisując umowę?

06 grudnia 2021 10:48 / 1 osobie podoba się ten post

Praca w Niemczech


Coraz więcej obywateli i obywatelek Polski wyjeżdża do pracy za granicę. Wśród zawodów i niskiej i średniej specjalizacji jest zawód opiekuna seniorów. Najpopularniejszym kierunkiem wśród aspirujących opiekunek seniorów są Niemcy. Do wyjazdu do naszych zachodnich sąsiadów motywują nas nie tylko wysokie zarobki, ale też stosunkowo szybki dojazd na miejsce pracy. W związku z tym w Internecie nie brakuje atrakcyjnych ofert pracy na stanowisko opiekunki osoby starszej.


Należy pamiętać, że przed podjęciem wiążącej decyzji warto bliżej przyjrzeć się ofercie oraz sprawdzić czy proponowane przez pracodawcę warunki są w pełni legalne.


Na co zwrócić uwagę poszukując pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech? Ile wynoszą zarobki na tym stanowisku? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielamy w poniższym artykule.

Opieka nad seniorem w Niemczech – zarobki


Zastanawiasz się czy opłaca się rozpocząć pracę jako opiekunka osoby starszej w Niemczech? Pamiętaj, że na wysokość wynagrodzenia wpływa wiele czynników, takich jak rodzaj umowy, kwalifikacje, doświadczenie a przede wszystkim poziom znajomości języka niemieckiego.


Przeciętna kwota netto którą proponują agencje pośredniczące w zatrudnieniu opiekunki wynosi od 1000 do 1300 euro netto. Przy bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego kwoty te mogą sięgać nawet 1500 euro.
Warto wiedzieć, że opiekunki seniorów w Niemczech najczęściej są zatrudniane na podstawie umowy zlecenie. Ten rodzaj umowy zobowiązuje pracodawcę do opłacania należnych podatków, składek ZUS, ubezpieczenia zdrowotnego i wypadkowego; oraz ubezpieczenia  chorobowego (na wniosek zleceniobiorcy).

Miarą profesjonalizmu firmy jest kwestia organizacji całego wyjazdu. Mowa tu o transporcie opiekuna do domu podopiecznego - czyli do miejsca wykonywania pracy, ale też pokrycie kosztów podróży powrotnej. Przyszła opiekunka powinna również zwrócić uwagę, jakie wsparcie zapewnia firma - czy zapewnia szkolenia jak np. kursy doszkalające z języka obcego czy szkolenia merytoryczne przed wyjazdem.


A co z dodatkowym ubezpieczeniem? Warto, aby firma zatrudniająca opiekunkę miała w swojej ofercie dodatkowe ubezpieczenie, takie jak na przykład Ergo Hestia.


W obecnych czasach ważny jest też aspekt związany z reżimem covidowym - czyli to, czy firma zapewnia testy na Covid-19 i czy operacyjnie dostosowuje się do zaleceń płynących z Niemiec w temacie przestrzegania obostrzeń.

Na co powinna uważać opiekunka seniora


Obecnie opiekunki poszukujące pracy na terenie Niemiec mogą przebierać w mniej lub bardziej atrakcyjnych ofertach. Należy jednak zachować szczególną czujność. W Internecie nie brakuje nieuczciwych pracodawców, którzy liczą na to, że uda im się wykorzystać niewiedzę kandydatek. Zanim podejmiesz decyzję o pracy w branży opiekuńczej i zwiążesz się umową z Agencją sprawdź podmioty, które oferują tego typu pracę. Nigdy nie rozpoczynaj pracy bez podpisanej umowy, którą przed podpisaniem uważnie przeczytaj.


Nieuczciwe działania głównie koncentrują się na:  • Zaniżaniu kwot wynagrodzenia, na podstawie których wyliczane są składki ZUS

  • Unikaniu odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne

  • Unikaniu odprowadzenia podatku do Urzędu Skarbowego

  • Zaniżaniu stawek płacy minimalnej lub niedookreśleniu w umowie tychże stawek.

  • Łamanie prawa przez firmy opiekuńcze – zaniżanie stawek


Do nieuczciwych praktyk agencji pośredniczących w zatrudnieniu należy zaniżanie stawki wynagrodzenia opiekunki. Warto wiedzieć, że stawka ta nie powinna być niższa niż minimalna płaca krajowa w Niemczech. Ponadto umowa powinna zawierać zapis o minimalnej stawce brutto obowiązującej w danym czasie w Niemczech. Właśnie to stanowi podstawę do wyliczenia wynagrodzenia za pracę wykonywaną na terenie Niemiec.


Zgodnie z ustawą, wysokość płacy minimalnej w Niemczech wynosi obecnie 9,60 € brutto za godzinę.
Zaniżenie stawki minimalnej to nieuczciwa praktyka. Aspekt ten szerzej opisuje Karolina Potocka, prawniczka, administratorka grupy na Facebooku „Opiekunki seniorów-porady prawne”. Na forum grupy prawniczka przestrzega:


„Zgodnie z unijną dyrektywą o pracownikach delegowanych, powinni oni otrzymać takie stawki wynagrodzenia, jakie obowiązują w kraju oddelegowania. Minimalna stawka wynagrodzenia powinna więc być ustalana według prawa kraju, do którego osoba wykonująca pracę została oddelegowana.” W trakcie negocjacji z pracodawcą warto zawsze szczegółowo przeanalizować warunki zatrudnienia, sprawdzając koniecznie czy w umowie podana jest stawka brutto i czy nie jest ona zaniżona.


Legalna praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech – więcej informacji:https://promedica24.com.pl/


 


 


 

06 grudnia 2021 13:17 / 2 osobom podoba się ten post
Napisane dużo ale skoro ktoś starał się pomóc opiekunkom- to na Boga - pisz Pan lub Pani dokładnie jak mówi prawo . tyle niescisłości ile tutaj wyłapałam - stawia ten Napisany teks jako DEZINFORMACJĘ !!! . 
Np : od umowy zlecenia składka chorobowa jest nieobowiązkowa . jedynie jak zleceniobiorca życzy sobie - jest potrącana . obowiązkowa jest składka wypadkowa 
Karta EKUZ - nie jest dodatkowym ubezpieczeniem , przysługuje ona wszystkim odprowadzaającym składkę zdrowotną i jest obowiązkowa dla osób wykonujacych pracę zaa granicą a płacących ubezpieczenie zdrowotne w Polsce . 
W tekście nie wspomniano o pożadanych dodatkowych ubezbieczeniach , które oferuje kilka firm - tj ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej . 
itd , itd 
Prosze dać sobie spokój z pisaniem o tak ważnych sprawach dla opiekunek w tak niepoważny sposób . 
 
07 grudnia 2021 15:40 / 1 osobie podoba się ten post
Pani Anno,
Dziękujemy za czujność!
Już redagujemy fragmenty, które budzą Pani wątpliwości.
Pozdrawiamy serdecznie!
 
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.