Wielkanoc w Niemczech

05 kwietnia 2023 09:43

Święta Wielkanocne (Osterfest) w Polsce są nieco inaczej spędzane, niż w Niemczech z uwagi na to, że Niemcy są krajem wielowyznaniowym. Nie wszystkie niemieckie Landy obchodzą święta w ten sam sposób.


Przed świętami Niemcy organizują jarmarki wielkanocne (Ostermärkte), na których można kupić wielkanocne ozdoby, słodycze i kulinarne przysmaki oraz spotkać się z bliskimi, znajomymi.
Przygotowania do świąt poprzedzone są tradycyjnym dekorowaniem zielonych gałązek, bukietów w wazonach, kolorowymi wydmuszkami jajek. Przystrajane są również gałązki drzew, krzewów w pobliżu domów, w ogrodach, na balkonach. Tradycja ta odzwierciedla symbol budzącego się życia oraz zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
Podobnie jak w Polsce, w Niemczech maluje się i przystraja jajka. Dzieci przygotowują wielkanocne ozdoby, w tym koszyczki, do których Zajączek Wielkanocny włoży łakocie. Zgodnie z tradycją, Zając przynosi czekoladowe łakocie, prezenty, które chowa przed dziećmi w ogrodzie.
Popularne potrawy, spożywane podczas świąt, podobnie jak w Polsce, to: jajka, kiełbasa, babki, sernik, strucle, sałatka warzywna.


Zielony Czwartek – Wielki Czwartek (Gründonnerstag). To dzień malowania jajek na zielono. W niektórych regionach Niemiec panuje tradycja, że w ten dzień należy zjeść koniecznie coś zielonego.
Wielki Piątek (Karfreitag) – inna nazwa: Fastenzeit, Passionszeit lub Stiller Freitag. Jest dniem wyciszenia, modlitwy i nabożeństwa. W przeciwieństwie do naszego zwyczaju, w tym dniu, w Niemczech nie obowiązuje ścisły post, natomiast Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Wielka Sobota (Karsamstag) – inna nazwa: (Stiller Samstag). To dzień wyciszenia, w którym nie odprawia się mszy świętej. Rozpowszechniona jest tradycja zapalania ognisk przed kościołami i święcenie ognia, od którego rozpalane są świece paschalne.
Obchodzona w Polsce tradycja święcenia potraw, należy w Niemczech do rzadkości. Tradycja jest zachowana tylko w niektórych rodzinach oraz w niektórych regionach Niemiec.
Wielkanocna Niedziela (Ostersonntag). Wcześnie rano odprawiana jest w kościołach msza rezurekcyjna. Niedziela jest dniem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Bardzo popularną zabawą w ten dzień jest szukanie Zajączka (jajek). Podczas zabawy dzieci szukają ukrytych w ogrodach, w domach, czekoladowych jajek, zajączków lub innych łakoci. To czas spotkań z rodziną, wspólnego śniadania, obiadu i spacerów.
Na niemieckich stołach króluje pieczeń z barana, nie może również zabraknąć czekoladowego zajączka, czy cukrowego baranka. Ponadto nasi zachodni sąsiedzi delektują się drożdżowymi babkami, sernikami, owocowymi struclami, wszelkiego rodzaju wędlinami i kiełbasami.
Wielkanocny Poniedziałek (Ostermontag). To dzień odpoczynku. Niemcy spędzają ten dzień, podobnie jak niedzielę, z rodziną lub na spotkaniach z przyjaciółmi. Polska tradycja oblewania się wodą nie jest znana w Niemczech.


Przydatne słówka:
Wielkanoc - das Ostern
Wielki czwartek - der Gründonnerstag
Wielki piątek - der Karfreitag
Wielka sobota - der Ostersamstag
Niedziela wielkanocna - der Ostersonntag
Poniedziałek wielkanocny - der Ostermontag
Baranek wielkanocny - das Osterlamm
Zajączek wielkanocny - der Osterhase
Pisanka - das Osterei
Koszyk - der Korb
Śmingus dyngus - das Osterspritzen
Malować pisanki - Ostereier bemalen
Śniadanie wielkanocne - das Osterfrühstück
Święconka - geweihtes Ostermahl 
Poświęcić potrawy - die Speisen weihen
Chowanie jajek - Ostereier verstecken


Link do artykułu: https://www.opiekunki24.pl/artykul/205/wielkanoc-w-niemczech


 

05 kwietnia 2023 10:14 / 2 osobom podoba się ten post
Widziane oczami opiekunki ( moimi) święta wielkanocne wyglądają inaczej 
A było ich sporo i w każdej rodzinie inne .
05 kwietnia 2023 18:27 / 1 osobie podoba się ten post
Mleczko

Widziane oczami opiekunki ( moimi) święta wielkanocne wyglądają inaczej 
A było ich sporo i w każdej rodzinie inne .

Mleczko, może jakieś szczegóły? Jestem bardzo ciekawa. :) 
05 kwietnia 2023 18:42 / 2 osobom podoba się ten post
Ja tutaj wyjątkowe w tym roku święta. Chodzi o sferę jedzenia. Bo w naszej tradycji, wiadomo jak jest. Tutaj wyjątkowo niezbędne minimum. Zrobię sobie żurek wielkanocny z jajkiem i białą kiełbaską, jajko w majonezie, żadnych faszerowanych. Sałatkę zrobiłem na Karfreitag, więc w piątek będę jadł, a oni może spróbują. Jeszcze matjas.
A obiadokolacje, czas pokaże. 
Tu nie ma zwyczaju Ostereiersuche. 
05 kwietnia 2023 19:04 / 1 osobie podoba się ten post
opiekunkoland

Mleczko, może jakieś szczegóły? Jestem bardzo ciekawa. :) 

Opisz swoje nawet bez szczegółów .
05 kwietnia 2023 19:08 / 1 osobie podoba się ten post
Nie mam czego opisywać, nigdy nie byłam w pracy na Wielkanoc, jestem dopiero teraz. :)
05 kwietnia 2023 19:48 / 3 osobom podoba się ten post
Luke

Ja tutaj wyjątkowe w tym roku święta. Chodzi o sferę jedzenia. Bo w naszej tradycji, wiadomo jak jest. Tutaj wyjątkowo niezbędne minimum. Zrobię sobie żurek wielkanocny z jajkiem i białą kiełbaską, jajko w majonezie, żadnych faszerowanych. Sałatkę zrobiłem na Karfreitag, więc w piątek będę jadł, a oni może spróbują. Jeszcze matjas.
A obiadokolacje, czas pokaże. 
Tu nie ma zwyczaju Ostereiersuche. 

Witaj w klubie, też wzięłam z domu  2torebki żurku i będzie z białą i jajkiem, ziemn. zrobie też  jajka w sosie chrzanowym, są śledzie.Wiec jako takie pl.beda Szukalam polskiej kiełbasy bez skutku(może jutro skoczę do Rewe jeszcze).Oni tu się będą restaurantowac w sobotę kolacja i chyba niedziela obiad.Mnie to nawet na rękę bo żurek zawsze zjem ze smakiem.Chcialam kupić świeże szparagi ale w Edece nie było(kupiłam w słoiku)krust szynka, sos i ziemniaki.Jakis inny obiad zamiast Bofrost.
05 kwietnia 2023 21:05 / 2 osobom podoba się ten post
Tamaro, w Mainz jest też polski sklep Lukullus. Nawet w nim byłem. 
I to niedaleko Ciebie. 
05 kwietnia 2023 22:09 / 2 osobom podoba się ten post
Luke

Tamaro, w Mainz jest też polski sklep Lukullus. Nawet w nim byłem. 
I to niedaleko Ciebie. 

Dzięki  jutro ruszam