Zanim wybierzesz firmę, z którą podejmiesz współpracę

12 maja 2023 10:22

Handel ludźmi w branży opiekuńczej, ale nie tylko, w ostatnich latach niestety wciąż rozkwita. Związane jest to z dużym popytem na opiekunki za naszą zachodnią granicą, głównie w Niemczech. Procederem trudnią się zarówno Polacy, jak i Niemcy. Szacuje się, że na terenie samych Niemiec działać może nawet kilkuset nielegalnych pośredników-handlarzy. Werbują oni swoje ofiary, najczęściej za pośrednictwem internetu, dlatego należy dokładnie sprawdzać każdą firmę, z którą byśmy chcieli wyjechać do pracy. Oszuści bez problemu  zakładają strony internetowe, na których uśmiechnięci staruszkowie proponują bardzo atrakcyjne wynagrodzenie w zamian za pewną pracę. Niektórzy handlarze są aktywnymi uczestnikami forów internetowych, by w końcu w ramach przysługi podać numer telefonu i e-mail do firmy lub osoby, która niby załatwia pracę ze świetnym wynagrodzeniem, najczęściej bez wymogu znajomości języka obcego.


Oszuści bardzo często wykorzystują kryzysy rodzinne, trudną sytuację finansową i łatwowierność osób poszukujących pracy. Niektórzy miesiącami „oswajają” swoje potencjalne ofiary, oferując wsparcie i zrozumienie dla ich problemów i trudnej sytuacji życiowej. Odgrywając rolę przyjaciela, budują zaufanie kobiet, które nawet nie przeczuwają, że mają być użyte jako „towar” przynoszący pieniądze. Nielegalni werbownicy w dużej mierze zawdzięczają tak liczne „sukcesy” niechęci osób poszukujących pracy do legalnych agencji zatrudnienia. Często przedstawiają się jako alternatywa dla legalnych firm, próbując przebić oferty agencji pracy faktem wyższych wynagrodzeń. Nie zawsze jednak oferta z bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem jest ofertą prawdziwą, dlatego powinniśmy podchodzić do takich ofert z dużym dystansem i koniecznie sprawdzić legalność danej działalności.


 


Bądź czujny, gdy pośrednik:


- przedstawia oferty pracy przesadnie atrakcyjne


- oferuje nieracjonalnie wysokie wynagrodzenie w stosunku do Twoich kwalifikacji


- nie sprawdza Twoich kwalifikacji, znajomości j. obcego


- nie prowadzi legalnej działalności


- proponuje podpisanie umowy dopiero po przyjeździe na miejsce


- nie zapewnia druku A1, który jest dowodem opłacania składek na ubezpieczenie


Opiekunki oraz Opiekunowie to niestety wciąż cel oszustów, podszywających się pod legalne firmy. Problem handlu ludźmi jest cały czas realny, dlatego bądź czujny, zanim się zdecydujesz na firmę, zawsze sprawdź legalność działalności firmy.


Możesz też wyjechać z polecenia. Jeżeli znasz osoby, które podjęły współpracę za granicą na atrakcyjnych warunkach, zawsze możesz czuć się pewniej korzystając z ich polecenia, porady i wsparcia.


Jeżeli masz doświadczenie w opiece, masz ulubioną firmę, zawsze możesz zostawić informacje o takiej firmie na portalach społecznościowych. Twoje wsparcie jest wyjątkowo pomocne, szczególnie teraz, kiedy firm opiekuńczych przybywa i często ciężko jest trafić na odpowiednią dla nas firmę.


Przy okazji polecamy inwestować czas w naukę języka obcego. Jego znajomość jest wsparciem nie tylko w pracy, ale też gwarantuje nam bezpieczeństwo w obcym kraju. Na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno! W internecie jest mnóstwo firm, które oferują bezpłatne lekcje on-line, webinary oraz materiały dostępne do pobrania do samodzielnej nauki.


Jeżeli chcesz, podziel się z innymi swoimi poradami i doświadczeniem. Życzymy powodzenia i sukcesów w znalezieniu dobrej firmy.