Wortspiel

16 czerwca 2013 15:55 / 1 osobie podoba się ten post
Ponieważ tematy "Zabawa w słówka" i "Ciekawostki z języka niemieckiego" są popularna na tym forum, postanowiłem jakgdyby je połączyć. Proponuję zabawę w słówka, ale niemieckie.
 
Pierwszy wyraz to:
 
Spiegelreflexkamera
 
Kto chętny???
16 czerwca 2013 16:14
sieger, kamera, gel, sparer, sprei, spreier, geige, giesserei, flamme, pflege, BUCHHANDLUNG
16 czerwca 2013 16:44
Bau,Bauch,Buch,Hand,du,da,,Dach,danach,dual,halb,Hang,Gang ,U-Bahn,und,an,ab,Aal,all,auch, WIEDERERKENNEN
16 czerwca 2013 19:16
wieder,denken, Erde,kennen,erkennen,Niere,wie,wer,wenn,Wien, Ende,ENTSCHULDIGUNG
16 czerwca 2013 21:34
schule, ding, entscheidung, tisch, schluss, student, nett, gut, tendenz, test, echo, echse, KOMBINATION
16 czerwca 2013 22:05 / 1 osobie podoba się ten post
Ja to w ogóle nie wiem o co w tej grze chodzi - nie mogę złapać logiki w niej:)
16 czerwca 2013 22:22
Mycha

schule, ding, entscheidung, tisch, schluss, student, nett, gut, tendenz, test, echo, echse, KOMBINATION

Nation, koma,  Koma,
 
LEBENSPHASE
16 czerwca 2013 22:23
Wydaje mi się,że z liter w ostatnim słowie napisanym dużymi literami układasz nowe słówka,litery mogą się powtarzać.Na końcu podajesz słowo,z którego liter następna osoba będzie układać słówka.Tak wydedukowałam.
16 czerwca 2013 22:30
Tak Tina, z wyrazu napisanego dużymi literami układamy nowe wyrazy, jakie tylko będziemy w stanie poskładać.  Powinno ich być 10 albo  jak się nie da  to mniej, lub więcej.   Litery mogą być używane wielokrotnie ale tylko te występujące w końcowym wyrazie ( duże litery ). Taka układanka. Tak się zastanawiam czy w niemieckich słówkach rzeczowniki nie powinny być z rodzajnikami ;-//
16 czerwca 2013 22:32
wichurra

Ja to w ogóle nie wiem o co w tej grze chodzi - nie mogę złapać logiki w niej:)

Wstydziłam się do tego przyznać,ale też kompletnie nie kumam o co chodzi,a próbowałam z różnych stron dopasować te literki i nijak mi nie wychodzi :)
 
Powiedzcie proszę jak z tych trzech wyrazów można ułożyć takie słowo?
 
Nation, koma,  Koma,   LEBENSPHASE
16 czerwca 2013 22:39
Te trzy wyrazy utworzylam ze slowa Kombination, Lebensphase to nowy wyraz z ktorego liter mozna utworzyc kolejne wyrazy
16 czerwca 2013 22:41
dorotee

Te trzy wyrazy utworzylam ze slowa Kombination, Lebensphase to nowy wyraz z ktorego liter mozna utworzyc kolejne wyrazy

No to ok,teraz rozumiem,dzięki kochana
16 czerwca 2013 22:41
Mycha

Tak Tina, z wyrazu napisanego dużymi literami układamy nowe wyrazy, jakie tylko będziemy w stanie poskładać.  Powinno ich być 10 albo  jak się nie da  to mniej, lub więcej.   Litery mogą być używane wielokrotnie ale tylko te występujące w końcowym wyrazie ( duże litery ). Taka układanka. Tak się zastanawiam czy w niemieckich słówkach rzeczowniki nie powinny być z rodzajnikami ;-//

No powinny,ale do układanki nie bardzo to pasuje.
16 czerwca 2013 22:47
Dzięki Dziewczęta - teraz już wiem - też jak Ivanilia probowałam dochodzić sensu w tym ostatnim słowie, ale nie pomyślałam, że to jest zadanie dla następnej osoby. Tylko w tym samym poście szukałam odpowiedzi i nigdy mi się nic nie zgadzało:)
16 czerwca 2013 22:50
wyraz poprzedni -
LEBENSPHASE - see, leben, eben, nehben, lesen, hase, haasen, blase, phase, Hans, - FERNSEHAPPARAT